Terrence Grandchester
Καλώς ήρθατε στο forum μας.
Παρακαλώ εγγραφείτε ώστε να μπορέσετε να απολαύσετε περισσότερα οφέλη και προνόμια.
Ας αρχίσει η συζήτηση...

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Terrence Grandchester
Καλώς ήρθατε στο forum μας.
Παρακαλώ εγγραφείτε ώστε να μπορέσετε να απολαύσετε περισσότερα οφέλη και προνόμια.
Ας αρχίσει η συζήτηση...
Terrence Grandchester
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Εικονοθήκη


αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty
Πρόσφατα Θέματα
» Γιορτινό Theme
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Icon_minitime1Δευ Απρ 22, 2024 10:09 pm από ariel

» Κουίζ καντυ
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Icon_minitime1Δευ Απρ 15, 2024 10:53 pm από ariel

» Casting...
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Icon_minitime1Δευ Απρ 15, 2024 10:52 pm από ariel

» Τερρο-Δωράκια
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Icon_minitime1Πεμ Μαρ 21, 2024 4:46 pm από Marianna Blue Lagoon

» Ο ΑΝΤΟΝΙ ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΤΙ Ο ΑΛΜΠΕΡΤ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ.ΑΡΑΓΕ ΗΞΕΡΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΙΟΣ ΟΥΙΛΛΙΑΜ?
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Icon_minitime1Τετ Μαρ 13, 2024 4:06 am από Marianna Blue Lagoon

» Κάντυ Κάντυ, γύρισα στο ίντερνετ και βρήκα πολλά για σένα...
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Icon_minitime1Τρι Μαρ 12, 2024 8:01 am από Marianna Blue Lagoon

» Οι ήρωες της Κάντυ και οι άλλοι.
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Icon_minitime1Δευ Μαρ 11, 2024 10:17 pm από ariel

» ποιο πιστευετε οτι είναι το αγαπημενο ποτο του τερρυ;
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Icon_minitime1Σαβ Μαρ 09, 2024 7:05 am από Marianna Blue Lagoon

» Ειναι αγχολυτικη η μικρη ξανθια;
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Icon_minitime1Παρ Μαρ 08, 2024 3:53 pm από Marianna Blue Lagoon

» Τα ομορφότερα Fan Arts
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Icon_minitime1Παρ Δεκ 22, 2023 1:21 pm από Marianna Blue Lagoon

» Με ποιον πιστεύετε οτι καταλήγει η Κάντυ στο τέλος;
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Icon_minitime1Σαβ Δεκ 16, 2023 6:01 am από stardustia

» Εξώφυλλά του περιοδικού από διάφορες χώρες
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Icon_minitime1Δευ Δεκ 04, 2023 5:12 pm από Marianna Blue Lagoon

» Ο χωρισμός. Επιλογή ή πεπρωμένο;
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Icon_minitime1Παρ Μάης 26, 2023 4:34 pm από Marianna Blue Lagoon

» Ελληνική Έκδοση του περιοδικού
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Icon_minitime1Τετ Φεβ 15, 2023 1:49 pm από Marianna Blue Lagoon

» Σχολια για τις Τερρο-δημιουργιες!
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Icon_minitime1Τρι Ιαν 31, 2023 2:01 pm από Marianna Blue Lagoon

» Χριστουγεννιάτικα αβαταρ
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Icon_minitime1Σαβ Δεκ 10, 2022 2:55 pm από Marianna Blue Lagoon

» Σχόλια για "Μετά από εκείνη τη νύχτα"
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Icon_minitime1Τετ Ιουν 29, 2022 9:12 am από ΜΙΜΙ

» Σε ποιο επεισόδιο βρίσκετε πιο όμορφο τον Τέρρυ ?
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Icon_minitime1Τετ Μάης 25, 2022 12:22 pm από Marianna Blue Lagoon

» Μετά από εκείνη τη νύχτα.
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Icon_minitime1Παρ Μάης 06, 2022 12:00 pm από bettina

» Σχολια για ''η εποχη των ασφοδελων - the season of daffodils (by josephine hymes)
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Icon_minitime1Τετ Σεπ 15, 2021 12:21 pm από stardustia

Ψηφοφορία

Με ποιον πιστεύετε οτι καταλήγει η Κάντυ στο τέλος;

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Vote_lcap72%αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Vote_rcap 72% [ 79 ]
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Vote_lcap21%αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Vote_rcap 21% [ 23 ]
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Vote_lcap5%αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Vote_rcap 5% [ 5 ]
αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Vote_lcap2%αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Vote_rcap 2% [ 2 ]

Σύνολο Ψήφων : 109

TGF Networks
Find us on Facebook Follow us on Twitter Our channel on youtube
Instagram
Affiliates
Candy and Terry's Paradise
Candy In Greek Project

Vampire Knight
Greek Otaku Network
More Affiliates

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

+11
marilou
lina
AlbertForEver
Dalia
libra
ariel
papirous
μαριτα
eva
nansecrets
stavroylaki
15 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από nansecrets Κυρ Αυγ 11, 2013 10:14 pm

να τες και οι εμπνευσεις!! Hihihihihi Hihihihihi Hihihihihi 






αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Damon
nansecrets
nansecrets
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 26263
Points : 35452
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : όπου πάει και ο Τέρρυ!!!
Χιούμορ : ακόμα και στα δύσκολα...

https://terry.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από ariel Κυρ Αυγ 11, 2013 10:22 pm

AlbertForEver έγραψε:Επειδή κάηκα από το προηγούμενο θέμα, θα πω μόνο αυτό:

In “My friend Candy”  (bimonthly magazine 'Jidou-bungei', 1980). K Mizuki says:
“I thought of Candy experiencing three kinds of love. A faint and fleeting first love for Anthony; passionate love for Terry; and a peaceful fateful love for Albert”.
Αυτό πιάνεται....????Rolling Eyes
Να σου πω την αλήθεια, όταν το είχα πρωτοδιαβάσει προβληματίστηκα (δεν είχε βγει η τελική νουβέλα τότε). Αν αυτός ήταν ο στόχος της Μιζούκι, γιατί είχε τόσο θυμώσει η Μιζούκι με την Ιγκαράτσι και τον παραγωγό τους, για εκείνο το καρεδάκι; Μιλάω για το καρεδάκι που τη βρίσκει κλαμένη και της χαϊδεύει τα μαλλιά. Για πιο λόγο δε μας έδωσε την τρίτη μορφή αγάπης στο μάνγκα; Πιστεύω και πάλι οτι κάτι δεν πήγε καλά στη μετάφραση, οχι εσκεμμένα, αλλά επειδη είναι πολύ λεπτές έννοιες οι μορφές της αγάπης, ακόμα και στη ελληνική γλώσσα που είναι ιδιαίτερα σαφής. Η υπόθεσή μου, στηρίζεται βασικά στο
faint and fleeting first love for Anthony
. Θα χαρακτήριζες ποτέ την αγάπη της για τον Αντονυ "φευγαλέα" και "αμυδρή"; Φαντάζομαι πως οχι (πόσο μάλλον μετά τη νέα νουβέλα). Γιατί λοιπόν η Μιζούκι να δώσει τέτοιο χαρακτηρισμό; scratch 

AlbertForEver έγραψε:
Άσε που τα γράμματα που διάβασα στην τελ νουβέλα, ηταν φουλ ερωτικά μεταξύ Άλμπερτ-Κάντυ. Πόσο πιο λιανά να το κάνει η γυναίκα;
Φουλ ερωτικό να τον φωνάζει πατέρα κι αυτός όμορφη κόρη του; Δεν θα το έλεγα. Αν ήθελε πράγματι να τα κάνει λιανα, θα ακυρωνε την υιοθεσία, αλλά δεν την ακύρωσε!

Όσο για την νουβέλα, επειδή το θέμα απαιτεί πολύ ανάλυση, και επειδή έχω βγει off από το άλλο θέμα με την Ιαπωνική κουλτούρα, λέω να αποφύγω ακόμα λίγο τις εκτενείς αναφορές. Οπότε κορίτσια, προς το παρόν μπορείτε να κοιμάστε ήσυχες και ανενόχλητες. έγραψε:
Προσωπικά θα ήθελα πολύ να διαβάσω αυτή την ανάλυση, μου αρέσει να βλέπω διαφορετικές απόψεις. Ελπίζω να απολαυσω τις αναφορές σου όσο και αυτές της Ιαπωνικής κουλτούρας






αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Images11

We are such stuff as dreams are made on; and our little life is rounded with a sleep.
The Tempest
ariel
ariel
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 16810
Points : 27029
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 50
Τόπος : Gyth Argen
Χιούμορ : think so??

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από ariel Κυρ Αυγ 11, 2013 10:23 pm

papirous έγραψε:αχχχ με αυτα που λες αλμπι θα με κανεις να γραψω κανα φικ με το πως τελικα η καντυ(παρατημενο/πραγματικο τεκνο των αρντλει) επανενωθηκε με τον πραγματικο της αδερφο!!!
σας εχω και τιτλο........Twisted Evil  ο αδελφος μου ο αρκουδος
nansecrets έγραψε:να τες και οι εμπνευσεις!! Hihihihihi Hihihihihi Hihihihihi 
Η ΤΟΕΙ φταιει! Αυτή ζωγράφισε τον Αλμπερτ-αρκούδο!lol! lol! lol! 






αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Images11

We are such stuff as dreams are made on; and our little life is rounded with a sleep.
The Tempest
ariel
ariel
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 16810
Points : 27029
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 50
Τόπος : Gyth Argen
Χιούμορ : think so??

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από marilou Δευ Αυγ 12, 2013 12:24 pm

ο αδελφος μου ο αρκουδος
Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha
marilou
marilou
Terry
Terry

Αριθμός μηνυμάτων : 1781
Points : 7156
Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2011
Ηλικία : 34
Τόπος : Κάπου μακριά, τερρικά κι ονειρεμένα!
Χιούμορ : Καυστικό τζιιιιζζζζ!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από eva Τρι Αυγ 13, 2013 4:45 pm

ariel έγραψε:
papirous έγραψε:αχχχ με αυτα που λες αλμπι θα με κανεις να γραψω κανα φικ με το πως τελικα η καντυ(παρατημενο/πραγματικο τεκνο των αρντλει) επανενωθηκε με τον πραγματικο της αδερφο!!!
σας εχω και τιτλο........Twisted Evil  ο αδελφος μου ο αρκουδος
nansecrets έγραψε:να τες και οι εμπνευσεις!! Hihihihihi Hihihihihi Hihihihihi 
Η ΤΟΕΙ φταιει! Αυτή ζωγράφισε τον Αλμπερτ-αρκούδο!lol! lol! lol! 
Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha 

πάντως βρε παιδιά, αν και θα πρέπει να δούμε μία επίσημη μετάφραση με την έγκριση της Μιζούκι, με λίγα λόγια δεν θα τη δούμε ποτέ, νομίζω ότι αυτή η διαμάχη οφείλεται κατά πολύ στην παρέμβαση της TOEIC να το κάνει harem είναι δεν είναι, χωρίς αυτό να έχει καμία σχέση με την ιστορία που είχε στο μυαλό της η Μιζούκι στην αρχή, και στο ότι ακόμα και η ίδια μετά, για διάφορους λόγους, προτίμησε να μας κρατήσει σε αγωνία, ή να μας κρατήσει όλες ικανοποιημένες, όπως θέλετε πείτε το, και δεν μας έδωσε με σαφήνεια το όνομα του anohito. από την άλλη όμως θα πρέπει να παραδεχθούμε ότι στη νουβέλα έχουν εξαφανιστεί όλα όσα μπορεί να πει κάποιος ότι έδεναν με άλλο τρόπο την Κάντυ και Αλμπερτ, όπως και όλα όσα χώριζαν την Κάντυ με τον Τέρρυ. 
Από την μια μεριά, πεθαίνει η Σουζάνα, από την άλλη λείπει η περίοδος συγκατοίκησης της Κάντυ και του Αλμπερτ. Όσο για την τρίτη μορφή αγάπης, εγώ νομίζω ότι στο μάνγκα μας την έδωσε ακόμα πιο έντονα, και συνεχίστηκε και στη νουβέλα, δεν μιλάω για έρωτα όμως μιλάω για αγάπη, όπως μπορείς να αγαπήσεις την κολλητή σου, τους γονείς ή αυτούς που σε μεγάλωσαν, τους φίλους σου που σε βόηθαγαν να ξεπεράσεις τις δυσκολίες και έκαναν την καθημερινότητά σου πιο όμορφη και πιο εύκολη. σε αυτήν την κατηγορία εντάσσεται και ο άλμπερτ στη νέα νουβέλα, και μάλιστα ένα σκαλί πάνω από τους άλλους, γιατί ήταν πάντα δίπλα της. 
ακόμα κι αν μπορούμε να διαβάσουμε τη νουβέλα ακόμα, θα πρότεινα μία ματιά στο μάνγκα, με την αγγλική μετάφραση, για να δούμε ότι εκεί, ακόμα και η συγκατοίκηση λειτουργεί μάλλον σαν το μέσο για να "βγάλει την υποχρέωση" και για να μπορέσει μία ακόμα φορά να αντεπεξέλθει στις δύσκολες στιγμές που την περιμένουν, μέχρι να καταφύγει για μία ακόμα φορά στο ορφανοτροφείο. 

αυτά..............Razz
eva
eva
Terry Veteran
Terry Veteran

Αριθμός μηνυμάτων : 6923
Points : 12202
Ημερομηνία εγγραφής : 16/01/2011
Ηλικία : 46

http://gotnet.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από AlbertForEver Τρι Αυγ 13, 2013 11:30 pm

papirous έγραψε:αχχχ με αυτα που λες αλμπι θα με κανεις να γραψω κανα φικ με το πως τελικα η καντυ(παρατημενο/πραγματικο τεκνο των αρντλει) επανενωθηκε με τον πραγματικο της αδερφο!!!
σας εχω και τιτλο........Twisted Evil  ο αδελφος μου ο αρκουδος
Έεεελα, κακίες...funnypost: 

Ρε κορίτσια όμως... απαντάτε και όλες μαζί... μην παραπονιέστε μετά αν τα ποστ μου καταλήγουν σεντόνια... ή αν αργώ ν'απαντήσω μέχρι να βρω το ψυχικό σθένος να γράψω κατεβατά...Rolling Eyes  μία είμαι η έρμη, μία κι άλλη καμία...μόνη κι έρημη σαν την καλαμιά στον κάμπο...! :faint: (Η γνωστή Ξανθοπουλική τακτική, μπας και πάρω ψήγματα συμπόνιας και τη σκαπουλάρω...) busted:


nansecrets έγραψε:3 ειδη αγαπης.
1) το πρωτο σκιρτημα με τον Αντονυ
2) τον παθιασμενο ερωτα με τον Τερρυ
3) και την ειρηνικη και μοιραια αγαπη (μοιραια γιατι επαιξε σημαντικο ρολο στη ζωη της με πρωτη την υιοθεσια να το αποδεικνυει εχοντας ενεργο-δεν ακυρωθηκε ποτε η υιοθεσια και παντα ηξερε τις κινησεις της- ρολο κηδεμονα στη ζωη της μεχρι και την τελευταια προταση της νεας νουβελας που δημοσιευτηκε προσφατα και που στην ουσια ειναι η πρωτη δουλεια που ειχε γραψει κατα τα δικα της λεγομενα.)
Ναι, σωστά. Κι εγώ τρεις μεγάλες αγάπες είχα στη ζωή μου. Τον πρώτο μου έρωτα, τον δεύτερο που με στιγμάτισε, και ο τρίτος ήταν με τον πατέρα μου/αδελφό μου. Πολύ μοιραία αγάπη σου λέω. Καρμική σχέση, τι να λέμε τώρα. Μετά τον πατέρα μου... το συναισθηματικό χάος....έχω κλείσει σαν γυναίκα!
Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha 

nansecrets έγραψε:μα μεγαλυτερη συντριβη των στοιχειων περι ερωτισμου αλμπερτ καντυ απο την μη συγκατοικοιση των δυο υπαρχει; που αλλου στηριζεται αυτος ο ανυπαρκτος ερωτας; οεο;
Ναι, είναι ένα σημαντικό κομμάτι η συγκατοίκηση, αλλά προσωπικά δεν στηρίζομαι σε αυτό αλλά σε όλο το φάσμα της "σχέσης" τους.


ariel έγραψε:Το μάνγκα, κατά δηλώσεις της Μιζούκι, δεν είναι ερωτική ιστορία. Μιλάει για μια σπιρτόζα και ανεξάρτητη κοπέλα, τις περιπέτειες και τη δύναμη της ψυχής της. Η νουβέλα πάλι, είναι μια ερωτική ιστορία κατά τη μιζούκι.
Δεν ξέρω τι λέει η τρελοΜιζούκι, αλλά συμφωνώ στο ότι η Κάντυ δεν είναι μία ερωτική ιστορία, είναι πολλά πράγματα μαζί. Ένα μεγάλο μέρος είναι και το ερωτικό κομμάτι, αλλά είναι πολλά περισσότερα από αυτή τη μονοδιάστατη ερμηνεία της ιστορίας. Η νουβέλα ίσως είναι για πιο μεγάλα "παιδιά", το Μάνγκα/Άνιμ έτσι όπως παρουσιάστηκε θεωρώ ότι είναι ένας παλαιάς κοπής παραμύθι, με διδακτικό χαρακτήρα.
Αν βγάλουμε από την μέση Άντονυ/Τέρυ/Άλμπερτ, η νουβέλα μιλάει για προδοσία, καλοσύνη, μεγαλοψυχία, κακία, φθόνο, ψυχικές αρετές ή την έλλειψή τους, φιλία, στοργή, ορφάνια, οικογένεια, κοινωνικά στάτους, αδικία και πολλά άλλα πράγματα και μέσα από αυτά σου διδάσκει πως να αντιμετωπίσεις τις προκλήσεις τις ζωής.
Όταν ξαναείδα την Κάντυ μεγάλη πριν μερικά χρόνια, μπόρεσα να δω την ιστορία στην άπλα της και τα μηνύματα που ήθελε να δώσει, κατά τη γνώμη μου, φυσικά. Το έχω ξαναπεί (εδώ ή αλλού, δεν θυμάμαι), αλλά θα το πω πάλι, θεωρώ ότι όλη η ιστορία της Κάντυ έχει συμβολικό χαρακτήρα. Συγκεκριμένα ως προς το ερωτικό κομμάτι, αν ξεχάσουμε για λίγο τις προσωπικές προτιμήσεις, για μένα οι έρωτές τις, οι αγάπες τις, πείτε το όπως θέλετε, δεν είναι τίποτα άλλο παρά τα στάδια "σεξουαλικής/ερωτικής ενηλικίωσης" μιας κοπέλας.
Ο πρίγκιπας του Λόφου, είναι ο πρίγκιπας που όλες οι κοπέλες ονειρεύονται μικρές. Ένα ιδεατό/ουτοπικό πρότυπο "αγοριού" αλλά ασαφές ακόμα, εμπνευσμένο από τα παραμύθια με τα οποία μεγαλώνουν.
Ο Άντονυ, είναι είτε τα πρώτα σκιρτήματα γενικότερα είτε ο πρώτος έρωτας. Ο άδολος, ο γλυκός και ρομαντικός έρωτας της εφηβείας συνήθως, που αναγκαστικά πεθαίνει για να σηματοδοτήσει το τέλος/χάσιμο της αθωότητας, και την έναρξη της μετεφηβικής περιόδου/ενήλικης ζωής.
Ο Τέρυ, είναι η πρώτη μεγάλη αγάπη σε ενήλικες βάσεις πια, ρεαλιστικές. Είναι η σχέση που σε κάνει να γνωρίσεις τον έρωτα/αγάπη από την καλή και την ανάποδη. Που τα δίνεις όλα και τα χάνεις όλα για πρώτη φορά. Που σε κάνει να γνωρίσεις την αγάπη/έρωτα σε όλο της το φάσμα και θα σε σημαδέψει για μια ζωή. Όμως συνήθως οι τόσο μεγάλες αγάπες δεν μπορούν να κρατήσουν, ίσως και γι αυτό παραμένουν μεγάλες και ανεκπλήρωτες. Αν συνέχιζαν, ίσως τελικά να μετατρέπονταν σε μία σχέση σαν όλες τις άλλες και να φθείρονταν με την πάροδο του χρόνου, όπως όλες οι σχέσεις άλλωστε. Ο λόγος που θα χαλάσει μια τέτοια αγάπη, δεν έχει και τόση σημασία. Τις περισσότερες φορές χαλάει επειδή αυτή η ένταση ήρθε πολύ νωρίς στη ζωή σου, πριν να είσαι συναισθηματικά ώριμη/ος. Ουσιαστικά αυτό το είδος της σχέσης που θα σε κάνει να γνωρίσεις τον εαυτό σου, αλλά και που θα θέσει τις βάσεις για να βρεις την πραγματική σου αγάπη, με ρεαλιστικά δεδομένα και γνῶθι σαὐτόν.
Ο Άλμπερτ, είναι η πραγματική αγάπη. Η ώριμη, η δοκιμασμένη στο χρόνο, η ενήλικη και στις σωστές βάσεις. Είναι ο πρίγκιπας που περιμένεις, αυτός που είναι δίπλα σου πάντα, αυτός που για να εκτιμήσεις την αξία του πολλές φορές, πρέπει να περάσεις από όλα τα προηγούμενα στάδια και να έχεις ενηλικιωθεί/ωριμάσει συναισθηματικά και πνευματικά.

Στην πραγματικότητα, δεν έχω καμιά πρεμούρα με το ποιον θα καταλήξει η Κάντυ.
Δεν είναι ότι θέλω σώνει και καλά την Κάντυ με τον Άλμπερτ. Αν βγει και η ίδια η Μιζούκι να πει ότι είχε στο κεφάλι της η Κάντυ να καταλήγει με τον Τέρυ, θα πω με γειά της με χαρά της. Όμως, αυτή είναι η ματιά με την οποία είδα το "παραμύθι" της ΜιΖΟύκι ως ενήλικας. Αυτό πιστεύω ότι ήταν ένα κομμάτι που ήθελε να περάσει με την ιστορία της και μέχρι να βγει η ίδια και να δώσει άλλη ερμηνεία, αυτό θα πιστεύω ότι ήθελε να πει.


ariel έγραψε:
AlbertForEver έγραψε:Επειδή κάηκα από το προηγούμενο θέμα, θα πω μόνο αυτό: In “My friend Candy”  (bimonthly magazine 'Jidou-bungei', 1980). K Mizuki says: “I thought of Candy experiencing three kinds of love. A faint and fleeting first love for Anthony; passionate love for Terry; and a peaceful fateful love for Albert”.
Αυτό πιάνεται....????Rolling Eyes
Να σου πω την αλήθεια, όταν το είχα πρωτοδιαβάσει προβληματίστηκα (δεν είχε βγει η τελική νουβέλα τότε). Αν αυτός ήταν ο στόχος της Μιζούκι, γιατί είχε τόσο θυμώσει η Μιζούκι με την Ιγκαράτσι και τον παραγωγό τους, για εκείνο το καρεδάκι; Μιλάω για το καρεδάκι που τη βρίσκει κλαμένη και της χαϊδεύει τα μαλλιά. Για πιο λόγο δε μας έδωσε την τρίτη μορφή αγάπης στο μάνγκα; Πιστεύω και πάλι οτι κάτι δεν πήγε καλά στη μετάφραση, οχι εσκεμμένα, αλλά επειδη είναι πολύ λεπτές έννοιες οι μορφές της αγάπης, ακόμα και στη ελληνική γλώσσα που είναι ιδιαίτερα σαφής. Η υπόθεσή μου, στηρίζεται βασικά στο
faint and fleeting first love for Anthony
. Θα χαρακτήριζες ποτέ την αγάπη της για τον Αντονυ "φευγαλέα" και "αμυδρή"; Φαντάζομαι πως οχι (πόσο μάλλον μετά τη νέα νουβέλα). Γιατί λοιπόν η Μιζούκι να δώσει τέτοιο χαρακτηρισμό; scratch 
Έχοντας πει τα παραπάνω, όταν διάβασα αυτή τη δήλωση της Μιζούκι ένιωσα δικαιωμένη σε μεγάλο βαθμό.
Όχι επειδή η Κάντυ καταλήγει "με αυτόν που θέλω", αλλά γιατί ήταν ένα σημάδι ότι εξέλαβα ορθώς τις προθέσεις της συγγραφέως και τον συμβολισμό της ιστορίας και μόνο από αυτή την άποψη.
Θα χαρακτήριζα την αγάπη της Κάντυ με τον Άντονυ "faint and fleeting first love", στα πλαίσια που ανέλυσα παραπάνω. Οι πρώτοι έρωτες όσο όμορφοι και αθώοι κι αν είναι, φεύγουν και τους ξεχνάς γρήγορα. Άσχετα αν κρατάνε ένα μικρό και γλυκό κομμάτι στις αναμνήσεις σου. Αλλά μη ξεχνάς ότι η μετάφραση μπορεί να μην είναι ακριβής και η συγκεκριμένη επιλογή των λέξεων ατυχής.

Όσο για το καρεδάκι, δεν ξέρω ακριβώς για ποιο μιλάς. Εννοείς ο Άλμπερτ ήθελε να χαϊδέψει τα μαλλιά της Κάντυ; Σε ποιο κομμάτι της ιστορίας ήταν αυτό;
Ανεξάρτητα από τις λεπτομέρειες, μπορεί η Μιζούκι να θύμωσε επειδή είχε στο μυαλό της έναν συγκεκριμένο τρόπο με τον οποίο θα εξελισσόταν η σχέση της (η όποια σχέση) με τον Άλμπερτ και τον παραβίασε η Ιγκαράσι επεμβαίνοντας στην ιστορία. Μπορεί η Ιγκαράσι να είχε ήδη πάρει αρκετές αυτονομίες και αυτό το καρέ να ξεχείλισε το ποτήρι. Όπως επίσης μπορεί η Ιγκαράσι να δεχόταν πιέσεις μέσω της εκδοτικής εταιρείας και να τ' άκουγε αυτή. Πολλά μπορεί. Αυτό που έχω καταλάβει εγώ, είναι ότι ο καθένας ήθελε να κάνει το δικό του με αποτέλεσμα η Μιζούκι να τα πάρει στην κράνα και γενικώς να γίνουν όλοι μαλλιά-κουβάρια. Και όπως λέει και η παροιμία " Όσα ξέρει ο νοικοκύρης, δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος". Τι συνέβη αναμεταξύ τους, ο θεός και η ψυχή τους.

Και θέλω να πω και κάτι άλλο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κολλάτε όλοι στο θέμα της υιοθεσίας. Καταρχάς η Κάντυ υιοθετήθηκε από τον ίδιο τον Άλμπερτ; Δεν ήταν μικρός για να κάνει νόμιμη πράξη υιοθεσίας; Δεν θα μπορούσε να έχει δώσει εντολή να υιοθετηθεί από την οικογένεια/θεία Έλροϋ; Δεν γνωρίζω αν έχει διευκρινιστεί μέσω της ιστορίας, αλλά ακόμα και ο ίδιος ο Άλμπερτ να την έχει υιοθετήσει, σιγά τα ωά ρε παιδιά!
Ούτε συγγένεια δεν έχουν. Δεν μπορείς να ακυρώσεις μία υιοθεσία;
Κάπου είχα διαβάσει ότι στην Ιαπωνική κουλτούρα, δεν είναι τόσο ταμπού να έχει σχέση κάποιος με συγγενικό πρόσωπο, και ότι πολλές φορές μπορεί να το δεις σε σειρές/ανιμ. Αν ισχύει δεν ξέρω, αλλά και να μην ισχύει, εντάξει. Δεν αποκλείει ότι δύο άτομα μπορούν να ερωτευτούν/αγαπηθούν, ειδικά σε μία τέτοια περίπτωση.

ariel έγραψε:Προσωπικά θα ήθελα πολύ να διαβάσω αυτή την ανάλυση, μου αρέσει να βλέπω διαφορετικές απόψεις. Ελπίζω να απολαυσω τις αναφορές σου όσο και αυτές της Ιαπωνικής κουλτούρας
Ορίστε η ανάλυσή μου αν και όχι της νουβέλας (ακόμα).
Τώρα αν την απόλαυσες... μη μου το πεις... θέλω να υπάρχει και λίγο μυστήριο στη "σχέση" μας! affraid Angel Face
AlbertForEver
AlbertForEver
Albert
Albert

Αριθμός μηνυμάτων : 38
Points : 4744
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από nansecrets Παρ Αυγ 16, 2013 5:34 pm

αλλη μια περιπτωση οπως ολες οι αλμπερτοφαν.

κρατας και διωχνεις οτι σε συμφερει κατα τη δικη σου οπτικη για την ιστορια και περνας στο ντουκου τα ιδια τα στοιχεια που σου δινονται μεσω της ιστοριας γιατι απλα καταλαβες κατι αλλο απο αυτο που επρεπε.
οι προσωπικες ανασφαλειες/επιθυμιες θεωρω θα μπορουσαν να μην ειναι πρισμα στην ιστορια της Καντυ γιατι αλλαζει το νοημα.

αυτο το κοψε ραξε κατα το συμφερειν το διαβασαμε πολλακις κι απο αλλες λατρεις του Αλμπερτ και περι των ασφαλων λιμανιων για να κουρνιασουν. αυτων που δεν τολμουν να σκεφτουν πως ο ερωτας υπαρχει και μαλιστα με ενταση που αλλαζει τα παντα και πως μπορει να μην μεινει ανεκπληρωτος.
ναι δεν ειναι και τοσο δυσκολο ξερετε, συμβαινει συχνα.

γαργαρα και το θεμα της συγκατοικησης που δεν εγινε ποτε στη νουβελα και που ηταν και το ΜΟΝΟ σημειο που ηρθαν καπως κοντα η Καντυ με τον Αλμπερτ και οι αλφαν τρεξατε να το διαλλαλησετε σαν ερωτικο δεσιμο στο μανγκα και το ανιμε.
αληθεια, ειχαν κι αλλες -κατα τη γνωμη σου- ερωτικες στιγμες η Καντυ με τον Αλμπερτ; μπορεις να μας κανεις παραπομπη σελιδες του μανγκα ή αριθμο επεισοδιων ή να μας αναφερεις γραπτως τις σκηνες;


γαργαρα και η υιοθεσια η οποια ουτε ακυρωθηκε ποτε ουτε και ηταν γριφος! ο Αλμπερτ την υιοθετησε και κανενας αλλος! πως σου ξεφευγει μια τετοια λεπτομερεια απο το μανγκα και το ανιμε;
ουτε η Ελρου ουτε καποιος αλλος. ο Γουιλλιαμ Αλμπερτ Αρντλευ!!
στην ιαπωνικη κουλτουρα ξερω πως δεν εχουν θεμα με υιοθεσιες αλλα οχι οτι εχουν και δικιο.
ξαφνικα ολοι γιναμε προοδευτικοι και σφαζουμε ορολογιες στο βωμο του ερωτα; και τι εγινε που την υιοθετησε... δεν εχουν βαθμο συγγενειας... σαν να λεμε οτι υιοθετηστε αγορακια ή κοριτσακια που υποφερουν και οταν ειναι σε αναλογη ηλικια ξερετε...
ακουστηκε καλα;

επισημες αναφορες της Μιζουκι επι του θεματος επισης περναν στο ντουκου γιατι τι να θελει να πει ο ποιητης...
βασικο κομματι το γραμμα απο τον Τερρυ στην νεα νουβελα και ο θανατος της Σουζαννας που μαρτυρουν τις αρχικες προθεσεις της για το ποιος ειναι ο anohito.
αλλα οπως λες ο λογος που χωρισε η Καντυ με τον Τερρυ δεν εχει σημασια. αρκει που χωρισαν για να παμε καπακι στην ασφαλη και ηρεμη αγκαλια του Αλμπερτ.
κατι που η Μιζουκι ειχε πει πως δεν ηθελε να δουν οι φαν την ηρωιδα της σαν πεταλουδιτσα που παει απο τον εναν στον αλλον. αλλα τι να γινει οι ερωτες με ενταση ειναι μονο σε ανωριμες στιγμες της ζωης μας παροντες για να ωριμασουμε και να αραξουμε στην επομενη "προβλητα".

ακομα δε γελαω με το ποσο ωριμο ειναι να ξερει ενα μικρο κοριτσακι οτι αυτος που θα αγαπησει ειναι ο πριγκηπας του λοφου, μια φιγουρα που υπαρχει στο μυαλο της απο καποια μερα
αλλα εξισου και πολυ περισσοτερο ανωριμη στην εφηβεια της για να ζησει εναν ερωτα με ενταση.


και μενω παντα με την απορια: τελικα η Καντυ ειναι σαν παραμυθι ή μια ρεαλιστικη ιστορια;
γιατι οι αναλυσεις γινονται και με τα δυο αυτα μετρα... αναλογα που θελουμε να οδηγησουμε το νοημα..






αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Damon
nansecrets
nansecrets
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 26263
Points : 35452
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : όπου πάει και ο Τέρρυ!!!
Χιούμορ : ακόμα και στα δύσκολα...

https://terry.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από marilou Παρ Αυγ 16, 2013 11:54 pm

Ναι, σωστά. Κι εγώ τρεις μεγάλες αγάπες είχα στη ζωή μου. Τον πρώτο μου έρωτα, τον δεύτερο που με στιγμάτισε, και ο τρίτος ήταν με τον πατέρα μου/αδελφό μου. Πολύ μοιραία αγάπη σου λέω. Καρμική σχέση, τι να λέμε τώρα. Μετά τον πατέρα μου... το συναισθηματικό χάος....έχω κλείσει σαν γυναίκα!
I thought of Candy experiencing three kinds of love.

Να προσθέσω κι εγώ με τη σειρά μου ότι μου φαίνεται τελείως διαφορετικό το "τρεις μεγάλες αγάπες" από το "τρία είδη αγάπης".  Νομίζω για να ολοκληρωθεί η ιστορία έπρεπε η Κάντυ να βρει το είδος της αγάπης που πάντα της έλειπε- την πατρική/μητρική αγάπη. Θυμάστε την Κάντυ να λέει στον Τέρρυ πόσο θα ήθελε να είχε κι εκείνη μια μητέρα? Μια ορφανή κοπέλα φυσικά και βρίσκει την ολοκλήρωση στην οικογένεια!
marilou
marilou
Terry
Terry

Αριθμός μηνυμάτων : 1781
Points : 7156
Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2011
Ηλικία : 34
Τόπος : Κάπου μακριά, τερρικά κι ονειρεμένα!
Χιούμορ : Καυστικό τζιιιιζζζζ!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από juliet Σαβ Αυγ 17, 2013 3:10 pm

και μενω παντα με την απορια: τελικα η Καντυ ειναι σαν παραμυθι ή μια ρεαλιστικη ιστορια;
γιατι οι αναλυσεις γινονται και με τα δυο αυτα μετρα... αναλογα που θελουμε να οδηγησουμε το νοημα..
εύλογη απορία Ναν μου, να σου πω ποτέ δεν κατέληξα αν τελικά ιστορίες όπου το τέλος είναι vague είναι λόγω δειλίας (λόγω στεναχώριας των fandoms) ή προμελετημένο έγκλημα, (μάλλον το τελευταίο) ή και μία μίξη και των δύο.

Προσωπικά τα τελευταία χρόνια ξεπέρασα πολλά από αυτά τα ταμπού και τις προκαταλήψεις, θείος, θείος, τι να κάνουμε;

τώρα πότε και που ανέπτυξε αυτή την αγάπη η Μιζούκι, είναι άλλο θέμα, (προφανώς και στο κεφάλι ορισμένων mangaka μπορεί και να μην χρειάζεται αλλά είναι στα προσεχώς), αν ήθελε να δώσει ένα ξεκάθαρο τέλος, το σίγουρο είναι θα το έκανε...

η Candy έχει σίγουρα στοιχεία και από RL και fairytale (ειδικά η ιστορία με τον πρίγκιπα), είναι όπως το λες, τελείως υποκειμενικό τι δέχεσαι και τι όχι..
juliet
juliet
Archie
Archie

Αριθμός μηνυμάτων : 783
Points : 6525
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Τόπος : Στα βαθύ δάσος της Φαντασίας...
Χιούμορ : Παντού και πάντα

http://vampireknight.all-up.com/forum.htm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από AlbertForEver Δευ Αυγ 19, 2013 5:38 pm

Προς nansecrets:
βασικο κομματι το γραμμα απο τον Τερρυ στην νεα νουβελα και ο θανατος της Σουζαννας που μαρτυρουν τις αρχικες προθεσεις της για το ποιος ειναι ο anohito. κρατας και διωχνεις οτι σε συμφερει κατα τη δικη σου οπτικη για την ιστορια και περνας στο ντουκου τα ιδια τα στοιχεια που σου δινονται μεσω της ιστοριας γιατι απλα καταλαβες κατι αλλο απο αυτο που επρεπε.
Και τι ήταν αυτό που έπρεπε να καταλάβω; Ότι ενώ η Κάντυ στην τωρινή της κατάσταση έχει μια συνεχή αλληλογραφία με τον Άλμπερτ, καθόλου πατρική, και ο Τέρυ αναφέρεται ελάχιστες φορές στον συρφετό των γραμμάτων και ενώ της έχει ήδη στείλει γράμμα χωρίς να του απαντήσει ποτέ, παρά μόνο του γράφει ένα γράμμα, που επίσης δεν στέλνει ποτέ, λέγοντας ότι τον αγάπησε (παρελθοντικός χρόνος), καταλήγει με τον Τέρυ μόνο και μόνο επειδή η Σουζάνα πέθανε; Και πρέπει να σκεφτώ ότι στο τέλος τρέχει με ανοιχτές αγκάλες σε έναν, με τον οποίο είχαν μία δυνατή αλλά εφήμερη, ολιγόμηνη; σχέση πριν 10 έτη στα φοιτητικά τους χρόνια; Αν αυτό δεν λέγεται ευσεβής πόθος, τότε τι λέγεται;
Ανεξάρτητα από το αν η Κάντυ καταλήγει με τον Άλμπερτ ή όχι, δεν προκύπτει από πουθενά ότι καταλήγει με τον Τέρυ. For all we know, μπορεί να τη μάγεψε ο περιπτεράς της γειτονιάς της.  

οι προσωπικες ανασφαλειες/επιθυμιες θεωρω θα μπορουσαν να μην ειναι πρισμα στην ιστορια της Καντυ γιατι αλλαζει το νοημα αυτων που δεν τολμουν να σκεφτουν πως ο ερωτας υπαρχει και μαλιστα με ενταση που αλλαζει τα παντα και πως μπορει να μην μεινει ανεκπληρωτος. ναι δεν ειναι και τοσο δυσκολο ξερετε, συμβαινει συχνα.
Ούτε και οι προσωπικές εμπειρίες είναι πρίσμα. Κακώς το κάνεις προσωπικό. Δεν είναι.
Στη ζωή είναι δεδομένο ότι όλα μπορούν να συμβούν. Στη συγκεκριμένη ιστορία ανέλυσα παραπάνω τι θεωρώ ότι αντιπροσωπεύουν οι τρεις σημαντικές ανδρικές "σχέσεις" στη ζωή της Κάντυ.

αυτο το κοψε ραξε κατα το συμφερειν το διαβασαμε πολλακις κι απο αλλες λατρεις του Αλμπερτ και περι των ασφαλων λιμανιων για να κουρνιασουν. αλλα οπως λες ο λογος που χωρισε η Καντυ με τον Τερρυ δεν εχει σημασια. αρκει που χωρισαν για να παμε καπακι στην ασφαλη και ηρεμη αγκαλια του Αλμπερτ.
Δεν μίλησα ούτε για ηρεμία, ούτε για ασφάλεια, ούτε για λιμάνια, ούτε για προβλήτες. Μίλησα για μία αγάπη που μεγαλώνει συν τω χρόνω. Κι αυτό συμβαίνει συχνά, ξέρεις.

γαργαρα και η υιοθεσια η οποια ουτε ακυρωθηκε ποτε ουτε και ηταν γριφος! ο Αλμπερτ την υιοθετησε και κανενας αλλος! πως σου ξεφευγει μια τετοια λεπτομερεια απο το μανγκα και το ανιμε; ουτε η Ελρου ουτε καποιος αλλος. ο Γουιλλιαμ Αλμπερτ Αρντλευ!!
Αναλόγως πώς εννοείς τη λέξη γαργάρα. Διότι αφιέρωσα δύο παραγράφους στο θέμα της υιοθεσίας, χωρίς να πάρω απάντηση. Η λεπτομέρεια μου ξέφυγε γιατί δεν ήμουν σίγουρη, δεν ήταν ερώτηση παγίδα...

γαργαρα και το θεμα της συγκατοικησης που δεν εγινε ποτε στη νουβελα και που ηταν και το ΜΟΝΟ σημειο που ηρθαν καπως κοντα η Καντυ με τον Αλμπερτ και οι αλφαν τρεξατε να το διαλλαλησετε σαν ερωτικο δεσιμο στο μανγκα και το ανιμε. αληθεια, ειχαν κι αλλες -κατα τη γνωμη σου- ερωτικες στιγμες η Καντυ με τον Αλμπερτ; μπορεις να μας κανεις παραπομπη σελιδες του μανγκα ή αριθμο επεισοδιων ή να μας αναφερεις γραπτως τις σκηνες;
ξαφνικα ολοι γιναμε προοδευτικοι και σφαζουμε ορολογιες στο βωμο του ερωτα; και τι εγινε που την υιοθετησε... δεν εχουν βαθμο συγγενειας... σαν να λεμε οτι υιοθετηστε αγορακια ή κοριτσακια που υποφερουν και οταν ειναι σε αναλογη ηλικια ξερετε...ακουστηκε καλα;

Ε, καλά, δεν είναι ότι μεγάλωσε στα πόδια του και την έκανε έκανε κούπεπε όντας μεσήλιξ, και όταν αυτή έγινε 25 και αυτός 85 αντίστοιχα, της είπε "τώρα που μεγάλωσες κοριτσάκι, έλα στον παππού να σου  δείξω τη συλλογή με τις πεταλούδες και να σου 'ξηγήσω το όνειρο".  Μια φορά την είδε όταν ήταν και οι δύο παιδιά, μερικές ακόμα φορές στη χάση και στη φέξη, και (σύμφωνα με το μάνγκα/άνιμ) όταν ήταν πια γυναίκα και αυτός είχε αμνησία και έμειναν μαζί.
Και ξανακάνω την ερώτηση που έκανα πριν η οποία έγινε όντως γαργάρα: αποκλείεται σε μια τέτοια περίπτωση/σχέση να αναπτυχθούν άλλα αισθήματα; Ακόμα και χωρίς τη συγκατοίκηση.

η Μιζουκι ειχε πει πως δεν ηθελε να δουν οι φαν την ηρωιδα της σαν πεταλουδιτσα που παει απο τον εναν στον αλλον.
Για κάποια που έχει 2-3 σχέσεις στη ζωή της σε ένα διάστημα αρκετών χρόνων, δε λες κιόλας ότι αλλάζει τους άντρες σαν τα πουκάμισα...
Αλλά μήπως τελικά αυτό ήταν η αιτία που δεν έδειξε ξεκάθαρα ότι καταλήγει με τον Άλμπερτ στο τέλος; (Αν και για μένα όταν διάβασα το τέλος 10 χρονών, ήταν ξεκάθαρο). Μήπως αυτό υπονοεί στη νουβέλα όταν αναλώνεται στην αλληλογραφία μεταξύ Κάντυς και Άλμπερτ; Ότι είναι μια σχέση που ωριμάζει σταδιακά γι' αυτό και τοποθετείται τόσα χρόνια μετά; Μήπως αυτό ήθελε να δείξει η σιωπή της Κάντυ στο γράμμα του Τέρυ;

επισημες αναφορες της Μιζουκι επι του θεματος επισης περναν στο ντουκου γιατι τι να θελει να πει ο ποιητης... In “My friend Candy”  (bimonthly magazine 'Jidou-bungei', 1980). K Mizuki says: “I thought of Candy experiencing three kinds of love. A faint and fleeting first love for Anthony; passionate love for Terry; and a peaceful fateful love for Albert”.
Επίσημη αναφορά δεν ήταν αυτό;

και μενω παντα με την απορια: τελικα η Καντυ ειναι σαν παραμυθι ή μια ρεαλιστικη ιστορια; γιατι οι αναλυσεις γινονται και με τα δυο αυτα μετρα... αναλογα που θελουμε να οδηγησουμε το νοημα..
Εγώ δεν μίλησα για ρεαλισμό, μίλησα για συμβολισμό.

ακομα δε γελαω με το ποσο ωριμο ειναι να ξερει ενα μικρο κοριτσακι οτι αυτος που θα αγαπησει ειναι ο πριγκηπας του λοφου, μια φιγουρα που υπαρχει στο μυαλο της απο καποια μερα.
Γιατί σου είναι αδύνατο να δεχτείς ως πιθανότητα ότι ο σκοπός της Μιζούκι μπορεί να ήταν να ξεκινήσει η ιστορία με τον πρίγκιπα του λόφου (όποιος κι αν ήταν αυτός) και να καταλήξει σ' αυτόν; Ειδικά όταν όλη η ιστορία της Κάντυ έχει ως σημείο αναφοράς τον "Πρίγκιψ".
Δεν είναι παράλογο, μιλάμε για παιδικό κόμικ.

αλλα εξισου και πολυ περισσοτερο ανωριμη στην εφηβεια της για να ζησει εναν ερωτα με ενταση.
Που το έγραψα αυτό ακριβώς;
AlbertForEver έγραψε:Είναι η σχέση που σε κάνει να γνωρίσεις τον έρωτα/αγάπη από την καλή και την ανάποδη. Που τα δίνεις όλα και τα χάνεις όλα για πρώτη φορά. Που σε κάνει να γνωρίσεις την αγάπη/έρωτα σε όλο της το φάσμα και θα σε σημαδέψει για μια ζωή.
κρατας και διωχνεις οτι σε συμφερει κατα τη δικη σου οπτικη
Θα σου πρότεινα να κάνεις και τον δικό σου απολογισμό.



.
marilou έγραψε:Να προσθέσω κι εγώ με τη σειρά μου ότι μου φαίνεται τελείως διαφορετικό το "τρεις μεγάλες αγάπες" από το "τρία είδη αγάπης".  Νομίζω για να ολοκληρωθεί η ιστορία έπρεπε η Κάντυ να βρει το είδος της αγάπης που πάντα της έλειπε- την πατρική/μητρική αγάπη. Θυμάστε την Κάντυ να λέει στον Τέρρυ πόσο θα ήθελε να είχε κι εκείνη μια μητέρα? Μια ορφανή κοπέλα φυσικά και βρίσκει την ολοκλήρωση στην οικογένεια!
Σε άλλη περίπτωση θα συμφωνούσα μαζί σου. Αλλά στην προκειμένη, αν η Μιζούκι αναφερόταν σε 3 διαφορετικά είδη αγάπης, ίσως το εξέφραζε διαφορετικά. Ίσως έλεγε την φιλική, την ερωτική και την πατρική/μητρική.  Η Κάντυ, και την αγάπη από τις γυναίκες στο ορφανοτροφείο είχε ως υποκατάστατο της μητρικής, (αν και όχι στον ολοκληρωμένο βαθμό της οικογενειακής θαλπωρής με την παραδοσιακή έννοια), και την αγάπη των φίλων της και την ερωτική. Γενικότερα, πολλοί άνθρωποι την αγάπησαν με διαφορετικό τρόπο.
Αλλά εδώ η Μιζούκι αναφέρεται αποκλειστικά στο ερωτικό κομμάτι και βάζει τον Άλμπερτ στην ίδια κατηγορία με τους δύο μεγάλους έρωτες της Κάντυ. Οπότε μια τέτοια ερμηνεία μου φαίνεται ξεκάρφωτη.



.
juliet έγραψε:ποτέ δεν κατέληξα αν τελικά ιστορίες όπου το τέλος είναι vague είναι λόγω δειλίας (λόγω στεναχώριας των fandoms) ή προμελετημένο έγκλημα, (μάλλον το τελευταίο) ή και μία μίξη και των δύο.
Για την τελευταία νουβέλα, προμελετημένο σίγουρα. Δεν πρόκειται να με πείσει κανείς και με τίποτα, πόσω μάλλον η Μιζούκι, ότι το τέλος της νουβέλας είναι έτσι ακριβώς όπως ήθελε να το γράψει 30 χρόνια πριν και ότι δεν ξέρει ακριβώς στο μυαλό της με ποιον καταλήγει η Κάντυ.
Ας ελπίσουμε ότι μετά θάνατον (κούφια η ώρα), θα έχει αφήσει μία μυστική διαθήκη που θα περιλαμβάνει το τέλος της Κάντυ έτσι όπως το είχε σκεφτεί από την αρχή. Αν και πολύ φοβάμαι, ότι θα μας το στερήσει η ανησυχία της για την μεταθανάτια υστεροφημία...


ariel έγραψε:Αν αυτός ήταν ο στόχος της Μιζούκι, γιατί είχε τόσο θυμώσει η Μιζούκι με την Ιγκαράτσι και τον παραγωγό τους, για εκείνο το καρεδάκι;
Τελικά το καρεδάκι ποιο ήταν;




.
AlbertForEver
AlbertForEver
Albert
Albert

Αριθμός μηνυμάτων : 38
Points : 4744
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από nansecrets Δευ Αυγ 19, 2013 7:04 pm

AlbertForEver έγραψε:Προς nansecrets:
βασικο κομματι το γραμμα απο τον Τερρυ στην νεα νουβελα και ο θανατος της Σουζαννας που μαρτυρουν τις αρχικες προθεσεις της για το ποιος ειναι ο anohito. κρατας και διωχνεις οτι σε συμφερει κατα τη δικη σου οπτικη για την ιστορια και περνας στο ντουκου τα ιδια τα στοιχεια που σου δινονται μεσω της ιστοριας γιατι απλα καταλαβες κατι αλλο απο αυτο που επρεπε.
Και τι ήταν αυτό που έπρεπε να καταλάβω; Ότι ενώ η Κάντυ στην τωρινή της κατάσταση έχει μια συνεχή αλληλογραφία με τον Άλμπερτ, καθόλου πατρική, και ο Τέρυ αναφέρεται ελάχιστες φορές στον συρφετό των γραμμάτων και ενώ της έχει ήδη στείλει γράμμα χωρίς να του απαντήσει ποτέ, παρά μόνο του γράφει ένα γράμμα, που επίσης δεν στέλνει ποτέ, λέγοντας ότι τον αγάπησε (παρελθοντικός χρόνος), καταλήγει με τον Τέρυ μόνο και μόνο επειδή η Σουζάνα πέθανε; Και πρέπει να σκεφτώ ότι στο τέλος τρέχει με ανοιχτές αγκάλες σε έναν, με τον οποίο είχαν μία δυνατή αλλά εφήμερη, ολιγόμηνη; σχέση πριν 10 έτη στα φοιτητικά τους χρόνια; Αν αυτό δεν λέγεται ευσεβής πόθος, τότε τι λέγεται;
μπορεις να το πεις οπως θες, δεν σε εμποδιζει κανενας.
μπορεις ομως να μας παραθεσεις τις πηγες σου; που τα διαβασες ολα αυτα; να ενημερωθουμε κι εμεις μη μενουμε στην αγνοια.


AlbertForEver έγραψε:Ανεξάρτητα από το αν η Κάντυ καταλήγει με τον Άλμπερτ ή όχι, δεν προκύπτει από πουθενά ότι καταλήγει με τον Τέρυ. For all we know, μπορεί να τη μάγεψε ο περιπτεράς της γειτονιάς της.
 σωστα. αρκει να μην ειναι ο Τερρυ. Razz 


AlbertForEver έγραψε:
οι προσωπικες ανασφαλειες/επιθυμιες θεωρω θα μπορουσαν να μην ειναι πρισμα στην ιστορια της Καντυ γιατι αλλαζει το νοημα αυτων που δεν τολμουν να σκεφτουν πως ο ερωτας υπαρχει και μαλιστα με ενταση που αλλαζει τα παντα και πως μπορει να μην μεινει ανεκπληρωτος. ναι δεν ειναι και τοσο δυσκολο ξερετε, συμβαινει συχνα.
Ούτε και οι προσωπικές εμπειρίες είναι πρίσμα. Κακώς το κάνεις προσωπικό. Δεν είναι.
Στη ζωή είναι δεδομένο ότι όλα μπορούν να συμβούν. Στη συγκεκριμένη ιστορία ανέλυσα παραπάνω τι θεωρώ ότι αντιπροσωπεύουν οι τρεις σημαντικές ανδρικές "σχέσεις" στη ζωή της Κάντυ.
δεν ειπα πουθενα οτι ειναι η προσωπικη μου εμπειρια παρα μονο οτι δεν μενουν ολοι ανεκπληρωτοι οι μεγαλοι ερωτες. αρα δεν εκανα τιποτε το προσωπικο. σαφως και ολα μπορουν να συμβουν.
η αναλυση σου για τις 3 αντρικες σχεσεις στη ζωη της Καντυ ειναι υποκειμενικη οπως και ολων μας και ταυτοχρονα αποδεκτη απο αλλους ή μη.

AlbertForEver έγραψε:αυτο το κοψε ραξε κατα το συμφερειν το διαβασαμε πολλακις κι απο αλλες λατρεις του Αλμπερτ και περι των ασφαλων λιμανιων για να κουρνιασουν. αλλα οπως λες ο λογος που χωρισε η Καντυ με τον Τερρυ δεν εχει σημασια. αρκει που χωρισαν για να παμε καπακι στην ασφαλη και ηρεμη αγκαλια του Αλμπερτ.
Δεν μίλησα ούτε για ηρεμία, ούτε για ασφάλεια, ούτε για λιμάνια, ούτε για προβλήτες. Μίλησα για μία αγάπη που μεγαλώνει συν τω χρόνω. Κι αυτό συμβαίνει συχνά, ξέρεις.
σου ζητησα να κανεις παραπομπες απο μανγκα, ανιμε για να δουμε κι εμεις στιγμες που ο Αλμπερτ και η Καντυ εχουν κατι το ερωτικο αναμεσα τους.
καθως αν δεν θυμαμαι λαθος τον καιρο της συγκατοικησης ο Αλμπερτ ειχε διπλα του μια καντυ να ειναι φουλ ερωτευμενη με τον Τερρυ και μαλιστα γυρνωντας πισω μετα το χωρισμο τους την φροντισε που κατερευσε και περασε διπλα της ολο το δραμα που εζησε η Καντυ προσπαθωντας να συνελθει ξανα.
ηταν λες η ιδανικη στιγμη για να μπει αναμεσα τους; γιατι εγω ειδα εναν Αλμπερτ να της συμπαραστεκεται σε ολο αυτο κι οχι να την οδηγει στον ερωτα του.

AlbertForEver έγραψε:γαργαρα και η υιοθεσια η οποια ουτε ακυρωθηκε ποτε ουτε και ηταν γριφος! ο Αλμπερτ την υιοθετησε και κανενας αλλος! πως σου ξεφευγει μια τετοια λεπτομερεια απο το μανγκα και το ανιμε; ουτε η Ελρου ουτε καποιος αλλος. ο Γουιλλιαμ Αλμπερτ Αρντλευ!!
Αναλόγως πώς εννοείς τη λέξη γαργάρα. Διότι αφιέρωσα δύο παραγράφους στο θέμα της υιοθεσίας, χωρίς να πάρω απάντηση. Η λεπτομέρεια μου ξέφυγε γιατί δεν ήμουν σίγουρη, δεν ήταν ερώτηση παγίδα...
αφιερωσες 2 παραγραφους για να μου πεις οτι η υιοθεσια αναμεσα σε ατομα που δεν εχουν συγγενεια ειναι μια χαρα και καθολου λαθος;
δεν ειδα να μου ομως και λες το σημειο που υφισταται η ακυρωση της παντως. γιατι αν ειχε ακυρωθει θα μπορουσα ισως... να σκεφτω εστω κι ενα  ενδεχομενο αυτης της φανταστικης αγαπης που μεσω της αλληλογραφιας που ειναι ερωτικη κι οχι πατρικη οπως λες και παρολα αυτα ο Αλμπερτ την αποκαλει αδελφη του κι εκεινη αδελφο της.

AlbertForEver έγραψε:γαργαρα και το θεμα της συγκατοικησης που δεν εγινε ποτε στη νουβελα και που ηταν και το ΜΟΝΟ σημειο που ηρθαν καπως κοντα η Καντυ με τον Αλμπερτ και οι αλφαν τρεξατε να το διαλλαλησετε σαν ερωτικο δεσιμο στο μανγκα και το ανιμε. αληθεια, ειχαν κι αλλες -κατα τη γνωμη σου- ερωτικες στιγμες η Καντυ με τον Αλμπερτ; μπορεις να μας κανεις παραπομπη σελιδες του μανγκα ή αριθμο επεισοδιων ή να μας αναφερεις γραπτως τις σκηνες;
ξαφνικα ολοι γιναμε προοδευτικοι και σφαζουμε ορολογιες στο βωμο του ερωτα; και τι εγινε που την υιοθετησε... δεν εχουν βαθμο συγγενειας... σαν να λεμε οτι υιοθετηστε αγορακια ή κοριτσακια που υποφερουν και οταν ειναι σε αναλογη ηλικια ξερετε...ακουστηκε καλα;

Ε, καλά, δεν είναι ότι μεγάλωσε στα πόδια του και την έκανε έκανε κούπεπε όντας μεσήλιξ, και όταν αυτή έγινε 25 και αυτός 85 αντίστοιχα, της είπε "τώρα που μεγάλωσες κοριτσάκι, έλα στον παππού να σου  δείξω τη συλλογή με τις πεταλούδες και να σου 'ξηγήσω το όνειρο".  Μια φορά την είδε όταν ήταν και οι δύο παιδιά, μερικές ακόμα φορές στη χάση και στη φέξη, και (σύμφωνα με το μάνγκα/άνιμ) όταν ήταν πια γυναίκα και αυτός είχε αμνησία και έμειναν μαζί.
Και ξανακάνω την ερώτηση που έκανα πριν η οποία έγινε όντως γαργάρα: αποκλείεται σε μια τέτοια περίπτωση/σχέση να αναπτυχθούν άλλα αισθήματα; Ακόμα και χωρίς τη συγκατοίκηση.
Μια φορά την είδε όταν ήταν και οι δύο παιδιά, (αλλα ηταν αρκετα για να συμβει το μοιραιο) μερικές ακόμα φορές στη χάση και στη φέξη, (στη χαση και στη φεξη! δεν μπορουσες να χρησιμοποιησεις καλυτερη εκφραση! τα λεει ολα!)και (σύμφωνα με το μάνγκα/άνιμ) όταν ήταν πια γυναίκα και αυτός είχε αμνησία και έμειναν μαζί.
ναι και της συμπαρασταθηκε στο χωρισμο της οπως κι εκεινη στην αμνησια του. και μεχρι εκει. αν εγινε κατι περισσοτερο επαναλαμβανομαι μα θελω παραπομπη των σελιδων απο το μανγκα ή απο τα επεισοδια για να δω τι ξεχασα να διαβασω ή να δω.



AlbertForEver έγραψε:η Μιζουκι ειχε πει πως δεν ηθελε να δουν οι φαν την ηρωιδα της σαν πεταλουδιτσα που παει απο τον εναν στον αλλον.
Για κάποια που έχει 2-3 σχέσεις στη ζωή της σε ένα διάστημα αρκετών χρόνων, δε λες κιόλας ότι αλλάζει τους άντρες σαν τα πουκάμισα...
Αλλά μήπως τελικά αυτό ήταν η αιτία που δεν έδειξε ξεκάθαρα ότι καταλήγει με τον Άλμπερτ στο τέλος; (Αν και για μένα όταν διάβασα το τέλος 10 χρονών, ήταν ξεκάθαρο). Μήπως αυτό υπονοεί στη νουβέλα όταν αναλώνεται στην αλληλογραφία μεταξύ Κάντυς και Άλμπερτ; Ότι είναι μια σχέση που ωριμάζει σταδιακά γι' αυτό και τοποθετείται τόσα χρόνια μετά; Μήπως αυτό ήθελε να δείξει η σιωπή της Κάντυ στο γράμμα του Τέρυ;
το τελος του μανγκα εννοεις οτι σου ηταν ξεκαθαρο, οτι μενει με τον Αλμπερτ.  
ποσο ευκολα στεκεσαι στη σιωπη της Καντυ στο γραμμα του Τερρυ και το εξηγεις οτι απλα δεν του απαντησε σε γραμμα αρα και δεν ειναι μαζι (κι εγω με τη σειρα μου μπορω να σκεφτω οτι πηγε και τον συναντησε χωρις να του γραψει αρα γι αυτο δεν υπαρχει γραμμα)
κι αλλα  πιο δυνατα στοιχεια οπως π.χ. ο θανατος της Σουζαννας που δεν θα ειχε νοημα να γραφτει αν η Καντυ εμενε με τον Αλμπερτ -καθοτι δεν εξυπηρετει απολυτως τιποτα σε αυτο το ενδεχομενο ο θανατος της αν δεν ηταν να ξανασμιξει με τον Τερρυ- και την δερματοδετη συλλογη του Σαιξπηρ που βρισκεται στο σπιτι που ζει η Καντυ στη νουβελα στα 30+ της την  οποια ξερουμε οτι ειχε ο Τερρυ στην κατοχη του περνανε αδιαφορα ή βαφτιζονται στοιχεια υπερ του Αλμπερτ, -οχι προσωπικα απο εσενα, γενικα μιλαω-  καθοτι με τοσα λεφτα πως ειναι δυνατον να μην ειχε μια τετοια συλλογη στη βιβλιοθηκη του.

AlbertForEver έγραψε:επισημες αναφορες της Μιζουκι επι του θεματος επισης περναν στο ντουκου γιατι τι να θελει να πει ο ποιητης... In “My friend Candy”  (bimonthly magazine 'Jidou-bungei', 1980). K Mizuki says: “I thought of Candy experiencing three kinds of love. A faint and fleeting first love for Anthony; passionate love for Terry; and a peaceful fateful love for Albert”.
Επίσημη αναφορά δεν ήταν αυτό;
ναι ειναι επισημη αναφορα οπως επισημη δηλωση της ειναι και οτι  οτι οι λατρεις του μανγκα θα απογοητευτουν με την εκδοση της νεας νουβελας.
τι να εννοουσε αραγε;
καμμια τερρικια δεν απογοητευτηκε παντως.


AlbertForEver έγραψε:και μενω παντα με την απορια: τελικα η Καντυ ειναι σαν παραμυθι ή μια ρεαλιστικη ιστορια; γιατι οι αναλυσεις γινονται και με τα δυο αυτα μετρα... αναλογα που θελουμε να οδηγησουμε το νοημα..
Εγώ δεν μίλησα για ρεαλισμό, μίλησα για συμβολισμό.

AlbertForEver έγραψε:ακομα δε γελαω με το ποσο ωριμο ειναι να ξερει ενα μικρο κοριτσακι οτι αυτος που θα αγαπησει ειναι ο πριγκηπας του λοφου, μια φιγουρα που υπαρχει στο μυαλο της απο καποια μερα.
Γιατί σου είναι αδύνατο να δεχτείς ως πιθανότητα ότι ο σκοπός της Μιζούκι μπορεί να ήταν να ξεκινήσει η ιστορία με τον πρίγκιπα του λόφου (όποιος κι αν ήταν αυτός) και να καταλήξει σ' αυτόν; Ειδικά όταν όλη η ιστορία της Κάντυ έχει ως σημείο αναφοράς τον "Πρίγκιψ".
Δεν είναι παράλογο, μιλάμε για παιδικό κόμικ.
σαφως και δεν ειναι παραλογο να μιλαμε σε ενα παιδικο κομικ για τον Πριγκιπα
μα ειναι λογικο να υπαρχει υιοθεσια εστω και χωρις συγγενεια αναμεσα σε ενα 2 ατομα που θα ερωτευθουν και να μην ακυρωνεται ποτε; αυτο τι ιδεες περναει συμβολικα;

AlbertForEver έγραψε:αλλα εξισου και πολυ περισσοτερο ανωριμη στην εφηβεια της για να ζησει εναν ερωτα με ενταση.
Που το έγραψα αυτό ακριβώς;
AlbertForEver έγραψε:Ο Τέρυ, είναι η πρώτη μεγάλη αγάπη σε ενήλικες βάσεις πια, ρεαλιστικές. Είναι η σχέση που σε κάνει να γνωρίσεις τον έρωτα/αγάπη από την καλή και την ανάποδη. Που τα δίνεις όλα και τα χάνεις όλα για πρώτη φορά. Που σε κάνει να γνωρίσεις την αγάπη/έρωτα σε όλο της το φάσμα και θα σε σημαδέψει για μια ζωή. Όμως συνήθως οι τόσο μεγάλες αγάπες δεν μπορούν να κρατήσουν, ίσως και γι αυτό παραμένουν μεγάλες και ανεκπλήρωτες. Αν συνέχιζαν, ίσως τελικά να μετατρέπονταν σε μία σχέση σαν όλες τις άλλες και να φθείρονταν με την πάροδο του χρόνου, όπως όλες οι σχέσεις άλλωστε. Ο λόγος που θα χαλάσει μια τέτοια αγάπη, δεν έχει και τόση σημασία. Τις περισσότερες φορές χαλάει επειδή αυτή η ένταση ήρθε πολύ νωρίς στη ζωή σου, πριν να είσαι συναισθηματικά ώριμη/ος. Ουσιαστικά αυτό το είδος της σχέσης που θα σε κάνει να γνωρίσεις τον εαυτό σου, αλλά και που θα θέσει τις βάσεις για να βρεις την πραγματική σου αγάπη, με ρεαλιστικά δεδομένα και γνῶθι σαὐτόν.
δεν ειπα οτι το εγραψες αλλα μεσα απο τα λεγομενα σου αυτο βγαινει σαν νοημα αφου θεωρεις οτι μια τετοια μεγαλη αγαπη θα ερθει σε στιγμη που δεν θα εισαι ωριμος συναισθηματικα για την δεχτεις οποτε και θα φθαρει και δεν θα κρατησει. ( ευχομαι να μην διαστρεβλωσα κατι απο αυτο που εννουσες scratch ).


AlbertForEver έγραψε:κρατας και διωχνεις οτι σε συμφερει κατα τη δικη σου οπτικη
Θα σου πρότεινα να κάνεις και τον δικό σου απολογισμό.
απολογισμο σε τι; ποια απο οσα στοιχεια δινω σε καθε μου απαντηση δεν υπαρχουν πραγματικα μεσα στην ιστορια;  

.






αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Damon
nansecrets
nansecrets
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 26263
Points : 35452
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : όπου πάει και ο Τέρρυ!!!
Χιούμορ : ακόμα και στα δύσκολα...

https://terry.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από AlbertForEver Πεμ Αυγ 22, 2013 2:02 pm

Nan, δεν αποφεύγω, θα σου απαντήσω μόλις βρω λίγο χρόνο να κάτσω να γράψω.
AlbertForEver
AlbertForEver
Albert
Albert

Αριθμός μηνυμάτων : 38
Points : 4744
Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από nansecrets Πεμ Αυγ 22, 2013 2:45 pm

με την ησυχια σου δε βιαζομαι Wink 






αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Damon
nansecrets
nansecrets
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 26263
Points : 35452
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : όπου πάει και ο Τέρρυ!!!
Χιούμορ : ακόμα και στα δύσκολα...

https://terry.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από stavroylaki Παρ Αυγ 23, 2013 12:05 pm

affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid affraid 
καλε, ενα λαπτοπ χαλασε και εσεις ξεσαλωσατε!!!!
Αλντι, Welcome Back οταν ειχα γινει μελος τοτε αρχισες να λειπεις lol! 

πωπω, η αληθεια ειναι πως σαν μωλακι ( lol!  ) 

δεν μπορω καποιες εννοιες της καντυ να τις εξηγησω οπως μια φαν του αλμπερτ που ειναι ισα με την μητερα μου σχεδον και με μερικες φαν του τερρυ μερικα χρονια μεγαλυτερη της Razz Razz 

Συνεχιστε κοριτσακια συνεχιστε! lol! 
Εγω θα παω στην ιαπωνικη κουλτουρα που ξερω 2-3 πραγματα Razz
stavroylaki
stavroylaki
Terry Supporter
Terry Supporter

Αριθμός μηνυμάτων : 1956
Points : 7664
Ημερομηνία εγγραφής : 18/09/2011
Ηλικία : 25
Τόπος : Wandering;
Χιούμορ : ... what is humor?

https://girlwiththeblueballoon.wordpress.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από ariel Πεμ Αυγ 29, 2013 8:22 pm

Καλέ!!!!!! Μην πάει διακοπές ανθρωπος, σεντόνια βρίσκει στο γυρισμό του!
Ρε κορίτσια όμως... απαντάτε και όλες μαζί... μην παραπονιέστε μετά αν τα ποστ μου καταλήγουν σεντόνια... ή αν αργώ ν'απαντήσω μέχρι να βρω το ψυχικό σθένος να γράψω κατεβατά...Rolling Eyes έγραψε:
Να και η αλμπερτοτερρική ταυτιση!!!!!! Hahahahaha οκ, αυριο με βλέπω να επιστρεφω στο θέμα!






αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Images11

We are such stuff as dreams are made on; and our little life is rounded with a sleep.
The Tempest
ariel
ariel
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 16810
Points : 27029
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 50
Τόπος : Gyth Argen
Χιούμορ : think so??

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από nansecrets Πεμ Αυγ 29, 2013 8:53 pm

σεντονακια ετσι για να μην κρυωνει κανεις το βραδυ που κανει δροσουλα.. Razz






αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Damon
nansecrets
nansecrets
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 26263
Points : 35452
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : όπου πάει και ο Τέρρυ!!!
Χιούμορ : ακόμα και στα δύσκολα...

https://terry.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από ariel Παρ Αυγ 30, 2013 3:15 am

nansecrets έγραψε:σεντονακια ετσι για να μην κρυωνει κανεις το βραδυ που κανει δροσουλα.. Razz 
Hahahahaha καλά εγω είμαι γνωστός κρυογάτσουλος και σεντόνια και παπλώματα, δεκτά!Wink 






αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Images11

We are such stuff as dreams are made on; and our little life is rounded with a sleep.
The Tempest
ariel
ariel
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 16810
Points : 27029
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 50
Τόπος : Gyth Argen
Χιούμορ : think so??

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από ariel Παρ Αυγ 30, 2013 5:04 am

"Συγκεκριμένα ως προς το ερωτικό κομμάτι, αν ξεχάσουμε για λίγο τις προσωπικές προτιμήσεις, για μένα οι έρωτές τις, οι αγάπες τις, πείτε το όπως θέλετε, δεν είναι τίποτα άλλο παρά τα στάδια "σεξουαλικής/ερωτικής ενηλικίωσης" μιας κοπέλας. Ο πρίγκιπας του Λόφου, είναι ο πρίγκιπας που όλες οι κοπέλες ονειρεύονται μικρές. Ένα ιδεατό/ουτοπικό πρότυπο "αγοριού" αλλά ασαφές ακόμα, εμπνευσμένο από τα παραμύθια με τα οποία μεγαλώνουν. Ο Άντονυ, είναι είτε τα πρώτα σκιρτήματα γενικότερα είτε ο πρώτος έρωτας. Ο άδολος, ο γλυκός και ρομαντικός έρωτας της εφηβείας συνήθως, που αναγκαστικά πεθαίνει για να σηματοδοτήσει το τέλος/χάσιμο της αθωότητας, και την έναρξη της μετεφηβικής περιόδου/ενήλικης ζωής. Ο Τέρυ, είναι η πρώτη μεγάλη αγάπη σε ενήλικες βάσεις πια, ρεαλιστικές. Είναι η σχέση που σε κάνει να γνωρίσεις τον έρωτα/αγάπη από την καλή και την ανάποδη. Που τα δίνεις όλα και τα χάνεις όλα για πρώτη φορά. Που σε κάνει να γνωρίσεις την αγάπη/έρωτα σε όλο της το φάσμα και θα σε σημαδέψει για μια ζωή. Όμως συνήθως οι τόσο μεγάλες αγάπες δεν μπορούν να κρατήσουν, ίσως και γι αυτό παραμένουν μεγάλες και ανεκπλήρωτες. Αν συνέχιζαν, ίσως τελικά να μετατρέπονταν σε μία σχέση σαν όλες τις άλλες και να φθείρονταν με την πάροδο του χρόνου, όπως όλες οι σχέσεις άλλωστε. Ο λόγος που θα χαλάσει μια τέτοια αγάπη, δεν έχει και τόση σημασία. Τις περισσότερες φορές χαλάει επειδή αυτή η ένταση ήρθε πολύ νωρίς στη ζωή σου, πριν να είσαι συναισθηματικά ώριμη/ος. Ουσιαστικά αυτό το είδος της σχέσης που θα σε κάνει να γνωρίσεις τον εαυτό σου, αλλά και που θα θέσει τις βάσεις για να βρεις την πραγματική σου αγάπη, με ρεαλιστικά δεδομένα και γνῶθι σαὐτόν. Ο Άλμπερτ, είναι η πραγματική αγάπη. Η ώριμη, η δοκιμασμένη στο χρόνο, η ενήλικη και στις σωστές βάσεις. Είναι ο πρίγκιπας που περιμένεις, αυτός που είναι δίπλα σου πάντα, αυτός που για να εκτιμήσεις την αξία του πολλές φορές, πρέπει να περάσεις από όλα τα προηγούμενα στάδια και να έχεις ενηλικιωθεί/ωριμάσει συναισθηματικά και πνευματικά."
Είναι γεγονός οτι το μοτίβο που περιγράφεις είναι κλασσικό στην ερωτική εποποιία, είτε μιλάμε για μάνγκα, είτε για σοβαρά λογοτεχνίματα. Μόνο μια ένσταση έχω στο όλο ζητημα. Που είδαμε τον έρωτα του Αλμπερτ και της Κάντυ; Λες οτι η συγκατοίκηση δεν ήταν θέμα. Αρα υπονοείς οτι ο έρωτας αναπτύχθηκε αργότερα. Πότε ακριβώς; Στο μάνγκα (υποθέτω οτι αυτό ξαναδιάβασες σε πιο ώρημη ηλικία) αν πράγματι βγάλεις τη συγκατοίκηση, μένει μόνο η τελευταια σκηνη, οπου η Κάντυ τρέχει για να πέσει στην αγκαλιά του πρίγκηπα. Πρόσεξε, όχι στου "Αλμπερτ", στου "πρίγκηπα"! Για να στηρίξεις αυτή τη θεωρία, θα έπρεπε η Κάντυ να δεχτεί τον πραγματικό Αλμπερτ, που επέλεξε να είναι ο Γουίλιαμ Αρντλευ και οχι ο πρίγκηπας του παραμυθιού.

"Θα χαρακτήριζα την αγάπη της Κάντυ με τον Άντονυ "faint and fleeting first love", στα πλαίσια που ανέλυσα παραπάνω. Οι πρώτοι έρωτες όσο όμορφοι και αθώοι κι αν είναι, φεύγουν και τους ξεχνάς γρήγορα. Άσχετα αν κρατάνε ένα μικρό και γλυκό κομμάτι στις αναμνήσεις σου. "
Ο Αντονυ δεν κρατά μικρό κομμάτι στις αναμνήσεις της Κάντυ. Μην ξεχνάμε οτι το τελευταίο γράμμα της νουβέλας, είναι προς τον νεκρό Αντονυ, κάτι που του δίνει ιδιαίτερη βαρύτητα.
"Αλλά μη ξεχνάς ότι η μετάφραση μπορεί να μην είναι ακριβής και η συγκεκριμένη επιλογή των λέξεων ατυχής."
Πραγματι, θεωρώ οτι η μετάφραση ήταν ατυχής, αλλά για μένα υπάρχει λάθος και στην περίπτωση του Αλμπερτ.
Όσο για το καρεδάκι, δεν ξέρω ακριβώς για ποιο μιλάς. Εννοείς ο Άλμπερτ ήθελε να χαϊδέψει τα μαλλιά της Κάντυ; Σε ποιο κομμάτι της ιστορίας ήταν αυτό; Τελικά το καρεδάκι ποιο ήταν;"
lol! θα σου πω.... κατά τη συγκατοίκηση, πιάσαν την ξανθούλα μας προκοπές και καθάριζε το σπίτι. Ξεκίνησε δλδ, γιατί κάτω απο το κρεβάτι του Αλμπερτ βρήκε μια στοίβα περιοδικά και εφημερίδες που μιλούσαν για τον Τέρρυ. Η Κάντυ αναλύθηκε σε δάκρυα και εκει την βρήκε αποκοιμισμένη ο Αλμπερτ, όταν επέστρεψε σπίτι.Την έβαλε στο κρεβάτι της και της χάιδεψε τρυφερά τα μαλλιά. Η Κάντυ σκέφτεται οτι έχει να νιώσει τόσο τρυφερό χάδι απο το σπίτι της Πόνυ, αλλά οι απανταχού αλμπερτικές είδαν οτι υπήρχε η διάθεση για ένα φιλί από τον Αλμπερτ.
Και θέλω να πω και κάτι άλλο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κολλάτε όλοι στο θέμα της υιοθεσίας. Καταρχάς η Κάντυ υιοθετήθηκε από τον ίδιο τον Άλμπερτ; Δεν ήταν μικρός για να κάνει νόμιμη πράξη υιοθεσίας; Δεν θα μπορούσε να έχει δώσει εντολή να υιοθετηθεί από την οικογένεια/θεία Έλροϋ; Δεν γνωρίζω αν έχει διευκρινιστεί μέσω της ιστορίας, αλλά ακόμα και ο ίδιος ο Άλμπερτ να την έχει υιοθετήσει, σιγά τα ωά ρε παιδιά!  Ούτε συγγένεια δεν έχουν. Δεν μπορείς να ακυρώσεις μία υιοθεσία; "
Ο Αλμπερτ είναι 11 χρόνια μεγαλύτερος απο την Κάντυ, κατα τη νουβέλα. Αν αυτή ήταν 13, αυτός ήταν 27 ενήλικας και υπευθυνος για τις πράξεις του. Μια απρόσωπη οικογένεια, δεν μπορεί να κάνει πράξη υιοθεσίας, πρέπει να είναι ένα συγκεκριμένο άτομο. Και γιατί να υποθέσουμε οτι είναι η Ελρου, όταν ο ίδιος χαλάει τον αρραβώνα με τον Νηλ, λέγοντας σε όλη την καλή κοινωνία οτι είναι πατέρας της. Αλλά και στα γράμματα της νουβέλας, δεν παίζουν με τις λέξεις πατερας και κόρη; Οι υιοθεσίες φυσικά και ακυρώνονται, η Κάντυ το ζητούσε συνεχώς, αλλά ο Αλμπερτ έκανε πως δεν ακουει (δεν σε προβλημάτισε αυτό; ) Το κυριότερο θέμα ωστοσο, είναι άλλο για μένα.  Ο Αλμπερτ, τον οποίο λατρευω σαν χαρακτήρα και θα το λέω συνέχεια, ξεκίνησε σαν πρίγκηπας, έγινε η καλή της νεραιδα και τελικά η οικογενειά της, ο αδελφός που ποτέ δεν είχε. Αυτή η κινηση, θα αμαυρωνε το προφίλ του, όπως και να το δεις. Ο Αλμπερτ, όπως και όλοι οι κεντρικοί ήρωες, είναι ηθικός και έντιμος. Θυσιάζει ουσιαστικά τον εαυτό του και τα θέλω του, σε έναν ρόλο που ποτέ δεν ηθελε, έγινε Γουίλιαμ, γιατί αυτό ήταν το ηθικό καθηκον του στην οικογένεια.  Θα προχωρούσε τόσο απλά, σε έναν κατακριτέο γάμο με την πρωην κορη του; Ο δικός μου Αμπερτ, οχι.

"Κάπου είχα διαβάσει ότι στην Ιαπωνική κουλτούρα, δεν είναι τόσο ταμπού να έχει σχέση κάποιος με συγγενικό πρόσωπο, και ότι πολλές φορές μπορεί να το δεις σε σειρές/ανιμ. Αν ισχύει δεν ξέρω, αλλά και να μην ισχύει, εντάξει. Δεν αποκλείει ότι δύο άτομα μπορούν να ερωτευτούν/αγαπηθούν, ειδικά σε μία τέτοια περίπτωση."
Υπάρχει πράγματι αυτή η κουλτούρα στην Ιαπωνία και ακόμα περισσότερο στην Κορέα. Αλλά δεν είναι καθόλου εντάξυ, ούτε τόσο απλό το θέμα! Ξεχνάς οτι η κάντυ ήταν απο τα πρώτα σε απήχηση μάνγκα σε παγκόσμια κλίμακα. Εδω οι Γάλλοι 'έκοψαν" τον θάνατο του Αντονυ και οι δικοί μας τις λέξεις "σ' αγαπω", θα περνούσε τόσο χαλαρά απο τη λογοκρισία η υπόνοια μιας τέτοιας αγάπης; Ευτυχώς, οχι. Η δυτική κουλτούρα μόνο τον Οιδίποδα δέχεται, λόγω της άγνοιας, αλλά και της θείας δίκης. Μερικά θέματα είναι ταμπού και καλώς έχουν. Ο γάμος γονιου και παιδιου απαγορευεται δια νόμου, ακόμα και μετά απο την άρση υιοθεσίας.

Και τι ήταν αυτό που έπρεπε να καταλάβω; Ότι ενώ η Κάντυ στην τωρινή της κατάσταση έχει μια συνεχή αλληλογραφία με τον Άλμπερτ, καθόλου πατρική, και ο Τέρυ αναφέρεται ελάχιστες φορές στον συρφετό των γραμμάτων και ενώ της έχει ήδη στείλει γράμμα χωρίς να του απαντήσει ποτέ, παρά μόνο του γράφει ένα γράμμα, που επίσης δεν στέλνει ποτέ, λέγοντας ότι τον αγάπησε (παρελθοντικός χρόνος), καταλήγει με τον Τέρυ μόνο και μόνο επειδή η Σουζάνα πέθανε; Και πρέπει να σκεφτώ ότι στο τέλος τρέχει με ανοιχτές αγκάλες σε έναν, με τον οποίο είχαν μία δυνατή αλλά εφήμερη, ολιγόμηνη; σχέση πριν 10 έτη στα φοιτητικά τους χρόνια; Αν αυτό δεν λέγεται ευσεβής πόθος, τότε τι λέγεται; Ανεξάρτητα από το αν η Κάντυ καταλήγει με τον Άλμπερτ ή όχι, δεν προκύπτει από πουθενά ότι καταλήγει με τον Τέρυ. For all we know, μπορεί να τη μάγεψε ο περιπτεράς της γειτονιάς της.  
Εδω μου πιάνεις πολλά θέματα...
Καθόλου πατρική λες η αλληλογραφία με τον Αλμπερτ. Τα έχω διαβασει αυτά τα γράμματα και δεν είδα ποτέ κάτι ερωτικό. Πατέρα και όμορφη κόρη αποκαλούνται. Στα γράμματά της, οχι μόνο του μιλάει για τον Τέρρυ, αλλά είναι ο μόνος που ακουει τον πόνο της, όταν και στην Αννυ, μασάει τις κουβέντες της. Το βάθος των αισθημάτων της για τον Τέρρυ, σε δύο πηγές βρίσκονται: στο γράμμα του Αντονυ και στα γράμματα του Αλμπερτ. Κάτι ακόμα πολύ σημαντικό. Οι χρόνοι στη νεα νουβέλα, είναι μπερδεμένοι. Το γράμμα του Τέρρυ προηγείται της Αλμπερτικής αλληλογραφίας μόνο στη ροή της νουβέλας, οχι στη ροή του χρόνου. Οσο για το περίφημο παρελθοντικό "σ' αγάπησα" να θυμίσω οτι συμπληρώνει κενά στο γράμμα. Στα κενά αυτά, έπρεπε αν μπουν αυτές οι λέξεις, αλλά της ήταν αδύνατο να το γράψει. Ήταν λοιπόν ένας έρωτας που τη βασάνιζε πολλά χρόνια μετά. πόσα; 10 όπως λένε όλοι. Και οχι, δεν έπρεπε να τρέξει στην αγκαλιά του επειδή πέθανε η Σουζάνα, αλλά γιατι και τα δικά του αισθήματα, δεν είχαν αλλάξει. Μετά απο τόσα χρόνια! Και είναι μαζί, σε ένα σπίτι δίπλα στον Ειβον, ανάμεσα σε ασφόδελους και δερματοδετα του Σαίξπηρ. Περιπτερας ή οχι, πολύ του μοιάζει του Τέρρυ. Γιατί να συμβιβάστηκε με κάποιον που του μοιάζει, όταν σαφέστατα μπορούσε να έχει τον αυθεντικο;

Μια φορά την είδε όταν ήταν και οι δύο παιδιά, μερικές ακόμα φορές στη χάση και στη φέξη, και (σύμφωνα με το μάνγκα/άνιμ) όταν ήταν πια γυναίκα και αυτός είχε αμνησία και έμειναν μαζί.
Ο Αλμπερτ φαίνεται απών, αλλά στην ουσία δεν είναι. Την συμπόνεσε σαν πριγκηπας και την αγάπησε όταν την έσωσε στη λίμνη, την αγάπησε όπως ένας καλόψυχος αντρας, ενα ανυπεράσπιστο παιδί. Πάντα ήταν ενήμερος για τη ζωή της, ήταν ο Τζόρτζ που φρόντιζε γι' αυτό. Φρόντιζε το παιδί του απο απόσταση, όπως έκαναν και οι γονείς της Πάτυ, του Στηαρ, του Αρτσυ και του Αντονυ, αλλά αυτό δε μειώνει τα αισθηματα που έτρεφε για την Κάντυ.

Και ξανακάνω την ερώτηση που έκανα πριν η οποία έγινε όντως γαργάρα: αποκλείεται σε μια τέτοια περίπτωση/σχέση να αναπτυχθούν άλλα αισθήματα; Ακόμα και χωρίς τη συγκατοίκηση.
Χωρίς την αμνησία, αποκλείονται, κατά την ανάλυσή μου. Αν είχε ξεχάσει όλη την προηγούμενη σχέση τους, θα το θεωρούσα πιθανό, αλλά όταν ξαναβρήκε τη μνήμη του, δεν θα μπορούσε να τα εκδηλώσει ποτέ. Τους λόγους τους ανέφερα ήδη

Μήπως αυτό υπονοεί στη νουβέλα όταν αναλώνεται στην αλληλογραφία μεταξύ Κάντυς και Άλμπερτ; Ότι είναι μια σχέση που ωριμάζει σταδιακά γι' αυτό και τοποθετείται τόσα χρόνια μετά; Μήπως αυτό ήθελε να δείξει η σιωπή της Κάντυ στο γράμμα του Τέρυ;"
Κατ' εμε, το μεγάλο χρονικό διάστημα δείχνει το βάθος του έρωτά τους, που έμεινε αναλλοίωτο στο χρόνο. Επι πλέον, οι (υπερβολικά ίσως) ηθική τους, έπρεπε να δώσει κάποιο χρόνο απο το θάνατο της Σουζάνα. Το γράμμα του Τέρρυ έπεται της αλληλογραφίας του Αλμπερτ. Μια ακόμα απόδειξη, οτι δεν του το αναφέρει η Κάντυ, ένω του έχει δώσει το ημερολόγιό της και του έχει πει τα πάντα για τα αισθήματά της προς τον τέρρυ.

Γιατί σου είναι αδύνατο να δεχτείς ως πιθανότητα ότι ο σκοπός της Μιζούκι μπορεί να ήταν να ξεκινήσει η ιστορία με τον πρίγκιπα του λόφου (όποιος κι αν ήταν αυτός) και να καταλήξει σ' αυτόν; Ειδικά όταν όλη η ιστορία της Κάντυ έχει ως σημείο αναφοράς τον "Πρίγκιψ". Δεν είναι παράλογο, μιλάμε για παιδικό κόμικ.
Καθόλου παράλογο δεν είναι, αλλά μιλάμε για άλλο μάνγκα και οχι για την Κάντυ.

αν η Μιζούκι αναφερόταν σε 3 διαφορετικά είδη αγάπης, ίσως το εξέφραζε διαφορετικά. Ίσως έλεγε την φιλική, την ερωτική και την πατρική/μητρική.  Η Κάντυ, και την αγάπη από τις γυναίκες στο ορφανοτροφείο είχε ως υποκατάστατο της μητρικής, (αν και όχι στον ολοκληρωμένο βαθμό της οικογενειακής θαλπωρής με την παραδοσιακή έννοια), και την αγάπη των φίλων της και την ερωτική. Γενικότερα, πολλοί άνθρωποι την αγάπησαν με διαφορετικό τρόπο. Αλλά εδώ η Μιζούκι αναφέρεται αποκλειστικά στο ερωτικό κομμάτι και βάζει τον Άλμπερτ στην ίδια κατηγορία με τους δύο μεγάλους έρωτες της Κάντυ. Οπότε μια τέτοια ερμηνεία μου φαίνεται ξεκάρφωτη.
Κι όμως, 3 είναι οι μεγάλες αγάπες στη ζωή μιας γυναίκας. 3 άντρες θα θυμάται όλη της τη ζωη. Τον πατερα, το πρώτο σκίρτημα και το μεγάλο έρωτα. Η Μιζούκι τα έβαλε με άλλη σειρά, γιατί με αυτή τη σειρά τα γνώρισε και η κάντυ. Ασε που και ο Τέρρυ ήθελε να μοιάσει στον Αλμπερτ μεγαλώνοντας (γιατί και ο γαμπρός σα γεννηθει, στον πεθερό θα μοιάσει!lol! )

Σεντόνι τέλος, χαρά στα κουράγια σας, όσες το διαβάσετε!study






αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Images11

We are such stuff as dreams are made on; and our little life is rounded with a sleep.
The Tempest
ariel
ariel
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 16810
Points : 27029
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 50
Τόπος : Gyth Argen
Χιούμορ : think so??

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από nansecrets Παρ Αυγ 30, 2013 9:55 am

εγω δεν υπηρχε περιπτωση να ΜΗΝ το διαβασω... that: 






αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Damon
nansecrets
nansecrets
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 26263
Points : 35452
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : όπου πάει και ο Τέρρυ!!!
Χιούμορ : ακόμα και στα δύσκολα...

https://terry.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από eva Παρ Αυγ 30, 2013 10:01 am

nansecrets έγραψε:εγω δεν υπηρχε περιπτωση να ΜΗΝ το διαβασω... that: 

+ 1!!!! εγώ! lol! lol! lol!
eva
eva
Terry Veteran
Terry Veteran

Αριθμός μηνυμάτων : 6923
Points : 12202
Ημερομηνία εγγραφής : 16/01/2011
Ηλικία : 46

http://gotnet.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από ariel Παρ Αυγ 30, 2013 10:37 am

Αμα έχεις κοινό, τι να λέμε τώρα!Hihihihihi 






αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Images11

We are such stuff as dreams are made on; and our little life is rounded with a sleep.
The Tempest
ariel
ariel
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 16810
Points : 27029
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 50
Τόπος : Gyth Argen
Χιούμορ : think so??

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από eva Παρ Αυγ 30, 2013 10:38 am

άμα είσαι καλός συγγραφέας, τι να λέμε τώρα! lol!
eva
eva
Terry Veteran
Terry Veteran

Αριθμός μηνυμάτων : 6923
Points : 12202
Ημερομηνία εγγραφής : 16/01/2011
Ηλικία : 46

http://gotnet.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από ariel Παρ Αυγ 30, 2013 10:58 am

:http://www.emo :http://www.emo :http://www.emo :http://www.emo :http://www.emo Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha 






αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Images11

We are such stuff as dreams are made on; and our little life is rounded with a sleep.
The Tempest
ariel
ariel
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 16810
Points : 27029
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 50
Τόπος : Gyth Argen
Χιούμορ : think so??

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από eva Παρ Αυγ 30, 2013 11:36 am

Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha
eva
eva
Terry Veteran
Terry Veteran

Αριθμός μηνυμάτων : 6923
Points : 12202
Ημερομηνία εγγραφής : 16/01/2011
Ηλικία : 46

http://gotnet.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?! - Σελίδα 2 Empty Απ: αλμπερτ.... Θα μπορουσε να ειναι σαν αδερφος της καντυ?!

Δημοσίευση από Dalia Παρ Αυγ 30, 2013 12:13 pm

+2, τι ωραίο σεντόνι, τι έκφρασης, θα μου πάρετε κι εμένα ένα τέτοιο; χωρίς ορθογραφικά λάθη όμως ε;;; lol! lol! lol! 
Dalia
Dalia
Terry Extreme Guru
Terry Extreme Guru

Αριθμός μηνυμάτων : 8488
Points : 14644
Ημερομηνία εγγραφής : 07/11/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : In a Galaxy far, far away...
Χιούμορ : Well, be my guest!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης