Terrence Grandchester
Καλώς ήρθατε στο forum μας.
Παρακαλώ εγγραφείτε ώστε να μπορέσετε να απολαύσετε περισσότερα οφέλη και προνόμια.
Ας αρχίσει η συζήτηση...

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Terrence Grandchester
Καλώς ήρθατε στο forum μας.
Παρακαλώ εγγραφείτε ώστε να μπορέσετε να απολαύσετε περισσότερα οφέλη και προνόμια.
Ας αρχίσει η συζήτηση...
Terrence Grandchester
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Εικονοθήκη


Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty
Πρόσφατα Θέματα
» Γιορτινό Theme
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Icon_minitime1Δευ Απρ 22, 2024 10:09 pm από ariel

» Κουίζ καντυ
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Icon_minitime1Δευ Απρ 15, 2024 10:53 pm από ariel

» Casting...
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Icon_minitime1Δευ Απρ 15, 2024 10:52 pm από ariel

» Τερρο-Δωράκια
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Icon_minitime1Πεμ Μαρ 21, 2024 4:46 pm από Marianna Blue Lagoon

» Ο ΑΝΤΟΝΙ ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΤΙ Ο ΑΛΜΠΕΡΤ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ.ΑΡΑΓΕ ΗΞΕΡΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΙΟΣ ΟΥΙΛΛΙΑΜ?
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Icon_minitime1Τετ Μαρ 13, 2024 4:06 am από Marianna Blue Lagoon

» Κάντυ Κάντυ, γύρισα στο ίντερνετ και βρήκα πολλά για σένα...
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Icon_minitime1Τρι Μαρ 12, 2024 8:01 am από Marianna Blue Lagoon

» Οι ήρωες της Κάντυ και οι άλλοι.
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Icon_minitime1Δευ Μαρ 11, 2024 10:17 pm από ariel

» ποιο πιστευετε οτι είναι το αγαπημενο ποτο του τερρυ;
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Icon_minitime1Σαβ Μαρ 09, 2024 7:05 am από Marianna Blue Lagoon

» Ειναι αγχολυτικη η μικρη ξανθια;
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Icon_minitime1Παρ Μαρ 08, 2024 3:53 pm από Marianna Blue Lagoon

» Τα ομορφότερα Fan Arts
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Icon_minitime1Παρ Δεκ 22, 2023 1:21 pm από Marianna Blue Lagoon

» Με ποιον πιστεύετε οτι καταλήγει η Κάντυ στο τέλος;
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Icon_minitime1Σαβ Δεκ 16, 2023 6:01 am από stardustia

» Εξώφυλλά του περιοδικού από διάφορες χώρες
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Icon_minitime1Δευ Δεκ 04, 2023 5:12 pm από Marianna Blue Lagoon

» Ο χωρισμός. Επιλογή ή πεπρωμένο;
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Icon_minitime1Παρ Μάης 26, 2023 4:34 pm από Marianna Blue Lagoon

» Ελληνική Έκδοση του περιοδικού
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Icon_minitime1Τετ Φεβ 15, 2023 1:49 pm από Marianna Blue Lagoon

» Σχολια για τις Τερρο-δημιουργιες!
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Icon_minitime1Τρι Ιαν 31, 2023 2:01 pm από Marianna Blue Lagoon

» Χριστουγεννιάτικα αβαταρ
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Icon_minitime1Σαβ Δεκ 10, 2022 2:55 pm από Marianna Blue Lagoon

» Σχόλια για "Μετά από εκείνη τη νύχτα"
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Icon_minitime1Τετ Ιουν 29, 2022 9:12 am από ΜΙΜΙ

» Σε ποιο επεισόδιο βρίσκετε πιο όμορφο τον Τέρρυ ?
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Icon_minitime1Τετ Μάης 25, 2022 12:22 pm από Marianna Blue Lagoon

» Μετά από εκείνη τη νύχτα.
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Icon_minitime1Παρ Μάης 06, 2022 12:00 pm από bettina

» Σχολια για ''η εποχη των ασφοδελων - the season of daffodils (by josephine hymes)
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Icon_minitime1Τετ Σεπ 15, 2021 12:21 pm από stardustia

Ψηφοφορία

Με ποιον πιστεύετε οτι καταλήγει η Κάντυ στο τέλος;

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Vote_lcap72%Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Vote_rcap 72% [ 79 ]
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Vote_lcap21%Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Vote_rcap 21% [ 23 ]
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Vote_lcap5%Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Vote_rcap 5% [ 5 ]
Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Vote_lcap2%Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Vote_rcap 2% [ 2 ]

Σύνολο Ψήφων : 109

TGF Networks
Find us on Facebook Follow us on Twitter Our channel on youtube
Instagram
Affiliates
Candy and Terry's Paradise
Candy In Greek Project

Vampire Knight
Greek Otaku Network
More Affiliates

Η διάρκεια του έρωτα

+5
ariel
papirous
nansecrets
libra
ΜΙΜΙ
9 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από libra Δευ Φεβ 10, 2014 8:47 pm


τη διάβασα και την Ιθάκη; Τι είναι η Ιθάκη; Η μακροχρόνια αναζήτηση του προορισμού! Για μένα ο προορισμός είναι η αγάπη!!!






Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 1zx1px0 Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 2j1lao4
libra
libra
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 17836
Points : 27621
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : αλλού γι'αλλού
Χιούμορ : Always off topic

https://terry.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από ΜΙΜΙ Δευ Φεβ 10, 2014 9:53 pm

Mμμμ πολλά άρθρα τα οποία λένε πολλές και διάφορες απόψεις... τελικά η έννοια έρωτας είναι πολύ μεγάλη και ο καθένας την ερμηνεύει διαφορετικά!!! Πάντως πάπι μου σε ζηλεύω αυτό έχω να πω μόνο  Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil που τον πέτυχες βρε?????

@ καλέ ναι μια νίνα χρειαζόμαστε εδώ  scratch scratch 






Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Candy216
ΜΙΜΙ
ΜΙΜΙ
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 13679
Points : 20737
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Λέικγουντ
Χιούμορ : Έχω λίγο κι απ' αυτό!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από libra Τρι Φεβ 11, 2014 8:20 am


θυμήθηκα και την πιο extreme άποψη του Καρβέλα (απλά τη μεταφέρω, δεν συμφωνώ και απαραίτητα με αυτή)




ενα χρονο το περισσοτερο:






Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 1zx1px0 Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 2j1lao4
libra
libra
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 17836
Points : 27621
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : αλλού γι'αλλού
Χιούμορ : Always off topic

https://terry.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από ΜΙΜΙ Τρι Φεβ 11, 2014 9:54 am

Παναγια μου απαισιοδοξια για τον ερωτα χα χα χα χα!






Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Candy216
ΜΙΜΙ
ΜΙΜΙ
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 13679
Points : 20737
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Λέικγουντ
Χιούμορ : Έχω λίγο κι απ' αυτό!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από nansecrets Τρι Φεβ 11, 2014 10:02 am

Ένα χρόνο το περισσότερο

Κρατάει το πάθος
και γίνεται μίσος
το μίσος γίνεται φόβος
κι ο φόβος γίνεται ψέμα
το ψέμα γίνεται τύψεις
κι αυτό είναι αγάπη


δεν συμφωνω καθολου οτι αυτο ειναι αγαπη γιατι το μονο που περιγραφει ειναι αρνητισμος.


αλλα αν προσεξες λεει οτι κραταει 1 χρονο το περισσοτερο.. το παθος οπως ειπε και της παπι ο καλος της, κι οχι ο ερωτας το συναισθημα.

το τραγουδι σαν τραγουδι καλουτσικο αλλα απο στιχο υποφερει..στην κυριολεξια ομως!






Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Damon
nansecrets
nansecrets
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 26263
Points : 35451
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : όπου πάει και ο Τέρρυ!!!
Χιούμορ : ακόμα και στα δύσκολα...

https://terry.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από libra Τρι Φεβ 11, 2014 11:20 am

nansecrets έγραψε:
το τραγουδι σαν τραγουδι καλουτσικο αλλα απο στιχο υποφερει..στην κυριολεξια ομως!

 Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha ε, πόση κουλτούρα να σηκώσει και αυτός ο Νικολάκης  lol! lol! lol! lol! 






Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 1zx1px0 Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 2j1lao4
libra
libra
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 17836
Points : 27621
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : αλλού γι'αλλού
Χιούμορ : Always off topic

https://terry.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από nansecrets Τρι Φεβ 11, 2014 11:25 am

το εμεις που ειχε γραψει το προτιμουσα καλυτερα οπως και το στα 79.. οταν θα σαι γιαγια...
ηταν πολυ τρυφερο.






Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Damon
nansecrets
nansecrets
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 26263
Points : 35451
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : όπου πάει και ο Τέρρυ!!!
Χιούμορ : ακόμα και στα δύσκολα...

https://terry.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από libra Τρι Φεβ 11, 2014 11:28 am


που το θυμήθηκες; μιλάμε για πολύ κλάμα στο "εμείς"!!!   cryy: cryy: cryy: 






Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 1zx1px0 Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 2j1lao4
libra
libra
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 17836
Points : 27621
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : αλλού γι'αλλού
Χιούμορ : Always off topic

https://terry.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από nansecrets Τρι Φεβ 11, 2014 11:29 am

εκεινο τον καιρο καποιο ρολο ειχε και για μενα..






Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Damon
nansecrets
nansecrets
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 26263
Points : 35451
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : όπου πάει και ο Τέρρυ!!!
Χιούμορ : ακόμα και στα δύσκολα...

https://terry.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από Angel Ray Τρι Φεβ 11, 2014 12:20 pm

Καλέ τι ένα χρόνο μου λέτε;;; Εγώ ερωτεύομαι κάθε μήνα!!!

Θα συμφωνήσω με την λίμπρα για το ότι αν δεν έχεις πεταλούδες στο στομάχι δεν είναι έρωτας. Είναι ίσως πάθος, αγάπη, συντροφικότητα, πείτε το όπως θέλετε, πάντως έρωτας δεν είναι. Τώρα το αν σε μια μακροχρόνια σχέση υπάρχει κατανόηση, είναι στο χέρι του καθενός να κρατήσει την σπίθα ζωντανή - τους τρόπους τους διαλέγεις, η θέληση όμως είναι αυτή που εκλείπει συνήθως. Η σπίθα όμως δεν είναι έρωτας. Είναι απλώς μια σπίθα που αν θέλεις την φυσάς για να γίνει φωτιά: άρα ΠΑΘΟΣ. Το πάθος μπορεί να διαρκέσει, ο έρωτας όμως διαρκεί όσο να γεμίσει ένα φεγγάρι.
Όταν γνωρίζεις κάποιον για πρώτη φορά, ετοιμάζεσαι για να βγείτε και είσαι στην τρίχα, έχεις πάει κομμωτήριο και σε επαγγελματία μακιγιέρ, έχεις σηκώσει όλη την ντουλάπα σου για να δεις τι σου πάει καλύτερα και έχεις δοκιμάσει 7000 ζευγάρια παπούτσια, και ενώ βάζεις κρέμες ΠΑΝΤΟΥ κάνεις πρόβα στο κεφάλι σου αυτά που θα του πεις (βέβαια μια φορά εγώ τα έκανα όλα αυτά σε πρώην μόνο και μόνο για να του δείξω "κοίτα τι έχασες ΗΛΙΘΙΕ" αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, να το ανοίξετε τόπικ). Σε ποια μακροχρόνια σχέση θα κάτσεις να ετοιμαστείς έτσι για να σε δει απλώς ο καλός σου - ναι οκ, θα το κάνεις, αλλά θα το κάνεις πρώτα απ 'όλα για σένα και όχι για να σε εγκρίνει ο άλλος.  Και έρωτας είναι να κάνεις και όλα εκείνα τα χαζούτσικα που κάνεις όταν δεν είσαι στα συγκαλά σου - γιατί ο έρωτας είναι σαν αρρώστια, δεν είσαι ο εαυτός σου, δεν φέρεσαι όπως θα φερόσουν αν δεν είχες κολλήσει.
Δεν ξέρω από γάμους, αλλά πιστεύω ότι το να κρατήσεις μια σχέση ζωντανή θέλει πολλή δουλειά και από τους δύο αλλά έρωτας δεν θα υπάρχει σταδιακά καθότι ο έρωτας δεν θέλει προσπάθεια, απλώς συμβαίνει. Είμαι ρομαντική ως το κόκαλο παρόλα αυτά από τις εμπειρίες μου (και είχα ουκ ολίγες και δεν θέλω σχόλια επ'αυτού Πάπι) στο μόνο που καταλήγω είναι ότι ο έρωτας είναι εκπληκτικό συναίσθημα αλλά με πολύ μικρή διάρκεια γιατί απλούστατα είναι τόσο έντονο που σε εξαντλεί, οπότε αυτόματα, από αυτοσυντήριση και μόνο, σιγά σιγά ο οργανισμός σου το απορρίπτει (δεν πάω να το παίξω γιατρός ή βιολόγος αλλά στο μυαλό μου κάπως έτσι πάει η λογική).
Angel Ray
Angel Ray
Albert
Albert

Αριθμός μηνυμάτων : 49
Points : 4198
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2013
Ηλικία : 42
Τόπος : Thessaloniki
Χιούμορ : Άφθονο, περίεργο και σκοτεινό (μουάχαχαχα)

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από Dalia Τρι Φεβ 11, 2014 5:02 pm

Συγγνώμη που παρεμβαίνω αλλά χθες βράδυ ξαφνικά "ανακάλυψα κι εγώ τον Έρωτα"...

ΑΧ ΜΆΝΑ ΜΟΥ,  Loveeeee  Loveeeee  Loveeeee  Loveeeee :

^καταλαβαίνετε λοιπόν τον λόγο που δεν το ξεκινώ, θα με στείλει μια ώρα στον τάφο...  drooling drooling drooling drooling drooling drooling 
Dalia
Dalia
Terry Extreme Guru
Terry Extreme Guru

Αριθμός μηνυμάτων : 8488
Points : 14643
Ημερομηνία εγγραφής : 07/11/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : In a Galaxy far, far away...
Χιούμορ : Well, be my guest!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από libra Τρι Φεβ 11, 2014 5:20 pm

Dalia έγραψε:
^καταλαβαίνετε λοιπόν τον λόγο που δεν το ξεκινώ, θα με στείλει μια ώρα στον τάφο...  drooling drooling drooling drooling drooling drooling 

ντάλια, καλωσήρθες στο Ντην-κλαμπ  Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha 
ΤΕΤΟΙΕΣ παρεμβολές είναι πάντα ευπρόσδεκτες  Heartbeat <3 






Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 1zx1px0 Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 2j1lao4
libra
libra
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 17836
Points : 27621
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : αλλού γι'αλλού
Χιούμορ : Always off topic

https://terry.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από ΜΙΜΙ Τρι Φεβ 11, 2014 5:43 pm

Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha 






Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Candy216
ΜΙΜΙ
ΜΙΜΙ
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 13679
Points : 20737
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Λέικγουντ
Χιούμορ : Έχω λίγο κι απ' αυτό!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από ariel Τρι Φεβ 11, 2014 5:47 pm

Μοιραία όλη αυτή η κουβέντα, με έφερε στο Συμπόσιο του Πλάτωνα (αν δεν το έχετε ήδη διαβάσει, το προτίνω ανεπιφύλακτα και μάλιστα στη μετάφραση και τα σχόλια του Ι. Συκουτρή. Τα σχόλιά του αποτελούν τα 2/3 απο τον όγκο του βιβλίου και είναι τόσο εμπνευσμένα που θα μπορούσαν άνετα να έχουν γραφεί σήμερα)

Σαν εμας καλή ώρα, μαζευτηκαν φίλοι να γιορτάσουν πίνοντας και μιλώντας, κύριο θέμα τους, ο έρωτας. Φυσικά ο καθένας είχε το δικό του ορισμό και τη δική του εικόνα, ακριβώς όπως κι εμεις διαφωνούμε για το αν είναι πάθος, κάτι στιγμιαίο ή αιώνιο. Η πρώτη ανάγνωση του βιβλίου, με είχε συνεπάρει. Με την αθωότητα των 14 χρόνων μου (τότε το διάβασα πρώτη φορά), είχα μαγευτεί απο του μύθο του Αριστοφάνη για τα πολικά όντα. Σύμφωνα με το μύθο αυτό, οι άνθρωποι ήταν αρχικά ερμαφρόδιτοι, αλλά ο Διας τους χώρισε, οπότε όλη τους τη ζωή, ψάχνουν το άλλο τους μισό και μόνο όταν το βρουν, θα βιώσουν και πάλι την πληρότητα. Κάποια χρόνια αργότερα, έπιασα και πάλι το συμπόσιο, αλλά αυτή τη φορά στάθηκα στα λόγια της Διοτίμας. Σας παραθέτω λίνκ με την καλύτερη μετάφραση που βρήκα, για να τη διαβάσει όποια θέλει
http://www.greek-language.gr/Resources/ancient_greek/anthology/literature/browse.html?text_id=315
Ο έρωτας κατά τη Διοτίμα δεν είναι πανέμορφος θεός, σοφός και παντοδύναμος. Ούτε θνητός είναι πάλι, αλλά ένας δαίμων ρακένδυτος και πανούργος, μεταξύ σοφίας και ανοησίας, ένδειας και πλούτου. Αυτός είναι ο έρωτας που περιγράφουν η Λιμπ και η Αντζυ. αρρώστια το είπατε και μεταξύ μας, μοιάζει, σε κάνει να βιώνεις ανυπέρβλητη χαρά και απύθμενο πόνο. Ο,τι κερδίζει ο Ερωτας, είναι καταδικασμένος από τη διττή του φύση να το χάνει, αλλά να το κερδίζει ξανά, πάλι απο τη φύση του. Μέχρι εδω, η Διοτίμα, δίνει πόντους στο δίδυμο Λιμπ και Αντζυ, είναι γεγονός. Στην αρχή της κουβέντας της όμως, λεει οτι ο Ερως είναι μέγας δαίμων και η αποστολή του είναι ουσιαστικά, "Να διερμηνεύει και να μεταφέρει στους θεούς όσα προέρχονται από τους ανθρώπους, και στους ανθρώπους όσα προέρχονται από τους θεούς: τις δεήσεις και τις θυσίες των μεν, τις εντολές και τις ανταποδόσεις των δε. Και καθώς βρίσκεται στη μέση μεταξύ των δύο συμπληρώνει το κενό, ώστε το σύμπαν να αποτελεί ένα αδιάσπαστο σύνολο."
!!!!!!! Ναι, έρωτας είναι να είσαι στα πατώματα, να υποφέρεις και να πετάς ταυτόχρονα στα ουράνια, να χάνεσαι στην παρουσία και την απουσία του άλλου, αλλα αν τελικά ο έρωτας δε γίνει το μέσο για πλησιάσεις το θείο (ή το θείο εσένα) είναι απλά ένας δαίμονας εξόριστος, που τριγυρνά ξυπόλητος και μοιράζει πάθη. Η ολοκλήρωση, δεν είναι το τέλος του έρωτα, ούτε καν μια διαφορετική μορφή του, είναι πολύ απλά η ουσία "που συμπληρώνει το κενό", είναι η "Ιθάκη" που όσο υπέροχο κι αν ήταν το ταξίδι, αναζητούσες πάντα.

Για μένα πάντα ο Ερως θέλει την Ψυχή (άλλος υπέροχος μύθος, να σας τον πω καμιά φορά που θα έχετε αυπνίες lol! ) χωρίς αυτήν είναι ενα κακομαθημένο πλάσμα, η Ψυχή θα αναζητά τον Ερωτα στα πέρατα του κόσμου για να νιώσει ολοκλήρωση. Και θα είναι οι δύο για πάντα ένα.

Υ.Σ όταν ρώτησα τον αντρα μου τι είναι έρωτας, γέλασε και μου είπε "μερικές κουταλίτσες ζάχαρη, στον πικρό καφέ της ζωής. Το είχα διαβάσει σε ένα λεύκωμα όταν πήγαινα 4η δημοτικού και δεν έχω διαβάσει τίποτα πιο έξυπνο" Έβαλα τα γέλια με την απάντηση και αυτός με φίλησε. Και ναι, 23 χρόνια μετά, κατάφερε να μου κόψει και πάλι την ανάσα Loveeeee 






Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Images11

We are such stuff as dreams are made on; and our little life is rounded with a sleep.
The Tempest
ariel
ariel
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 16810
Points : 27028
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 50
Τόπος : Gyth Argen
Χιούμορ : think so??

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από Dalia Τρι Φεβ 11, 2014 5:56 pm

libra έγραψε:
Dalia έγραψε:
^καταλαβαίνετε λοιπόν τον λόγο που δεν το ξεκινώ, θα με στείλει μια ώρα στον τάφο...  drooling drooling drooling drooling drooling drooling 

ντάλια, καλωσήρθες στο Ντην-κλαμπ  Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha 
ΤΕΤΟΙΕΣ παρεμβολές είναι πάντα ευπρόσδεκτες  Heartbeat <3 

^κάτσε να πιάσω τον πρώτο κύκλο κι μετά πες ότι θες...
είχα δει τότε κι το όνειρο με την στρατιωτική μονάδα/καλλιόπη/τουαλέτες...
το βλέπω Λιμπ θα έχω σοβαρό πρόβλημα...

 lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! 
Dalia
Dalia
Terry Extreme Guru
Terry Extreme Guru

Αριθμός μηνυμάτων : 8488
Points : 14643
Ημερομηνία εγγραφής : 07/11/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : In a Galaxy far, far away...
Χιούμορ : Well, be my guest!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από libra Τρι Φεβ 11, 2014 6:00 pm

Dalia έγραψε:
το βλέπω Λιμπ θα έχω σοβαρό πρόβλημα...  

στατιστικά, ναι... θα έχεις  Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil 

@αριελάκι, ποιητής ο καλός σου Wink

και ναι, μου φαίνεται θα σας στείλω και τον δικό μου να του κάνει μαθήματα αυτός ο πάπι-husband να δω τι θα καταλάβει  Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha 

ΥΓ. Πολύ ωραία και βαθυστόχαστη η ανάλυσή σου... Όταν θα έχεις εσύ αυπνίες, πες μας και για την Ψυχή!






Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 1zx1px0 Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 2j1lao4
libra
libra
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 17836
Points : 27621
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : αλλού γι'αλλού
Χιούμορ : Always off topic

https://terry.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από ΜΙΜΙ Τρι Φεβ 11, 2014 9:27 pm

Αριελάκι μου υπέροχη ανάλυση  🙇 🙇 🙇 🙇 και στο τέλος με συγκίνησες  Lalalalala Lalalalala Lalalalala Lalalalala περιμένουμε όπως είπε και η λιμπ να μας πεις για την Ψυχή!!!






Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Candy216
ΜΙΜΙ
ΜΙΜΙ
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 13679
Points : 20737
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Λέικγουντ
Χιούμορ : Έχω λίγο κι απ' αυτό!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από nansecrets Τρι Φεβ 11, 2014 10:31 pm

@αριελ  bravoooo!!!! bravoooo!!!! bravoooo!!!! bravoooo!!!! bravoooo!!!! bravoooo!!!! bravoooo!!!! bravoooo!!!! 

αναμενω συνεχεια!!!

@νταλια και πολυ αργησες λεω εγω!!  Razz Razz Razz 






Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Damon
nansecrets
nansecrets
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 26263
Points : 35451
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : όπου πάει και ο Τέρρυ!!!
Χιούμορ : ακόμα και στα δύσκολα...

https://terry.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από souka Τρι Φεβ 11, 2014 11:26 pm

Πω!Πω!Πω! Έχει πάρει φωτιά το θέμα και πως να σας προλάβω;;; Hihihihihi 

Πριν ξεκινήσω όμως...απευθύνομαι κυρίως σε Πάπι, Μιμι, Ναν και Λιμπ...πείτε στη Ντάλια να βγάλει από το μυαλό της τον Ντην ευθύς αμέσως γιατί δε βλέπω να έχουμε καλό βράδυ... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil 
souka
souka
Terry Extreme Guru
Terry Extreme Guru

Αριθμός μηνυμάτων : 8402
Points : 13700
Ημερομηνία εγγραφής : 27/04/2011
Ηλικία : 41
Χιούμορ : Όλων των ειδών!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από nansecrets Τρι Φεβ 11, 2014 11:35 pm

souka έγραψε:Πω!Πω!Πω! Έχει πάρει φωτιά το θέμα και πως να σας προλάβω;;; Hihihihihi 

Πριν ξεκινήσω όμως...απευθύνομαι κυρίως σε Πάπι, Μιμι, Ναν και Λιμπ...πείτε στη Ντάλια να βγάλει από το μυαλό της τον Ντην ευθύς αμέσως γιατί δε βλέπω να έχουμε καλό βράδυ... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil 

αντε βρε που ανησυχεις! σε κανα μηνα θα βρει καποιον αλλον να ασχολειται η διδυμινα! δεν ανησυχω. τους θαυμαζει ολους και μετα παει γι αλλα!  Hihihihihi Hihihihihi 






Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Damon
nansecrets
nansecrets
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 26263
Points : 35451
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : όπου πάει και ο Τέρρυ!!!
Χιούμορ : ακόμα και στα δύσκολα...

https://terry.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από souka Τρι Φεβ 11, 2014 11:54 pm

Και περνάω στο θέμα μας...εμένα μάλλον οι απόψεις μου πλησιάζουν περισσότερο αυτές της Λιμπ και της Angel. Αν και νομίζω ότι πάνω-κάτω όλες τα ίδια λέμε, απλώς δίνουμε διαφορετικό όνομα σε κάθε κατάσταση ή μάλλον σε κάθε φάση της σχέσης.
Βέβαια, έχω μια επιφύλαξη ως προς τη χρονική διάρκεια των 3 χρόνων που δίνει η Λιμπ, θα έλεγα ότι μάλλον διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Για κάποιους μπορεί να είναι λιγότερο και για κάποιους περισσότερο. Πάντως, αυτές τις τρέλες που κάνεις τον πρώτο καιρό, που δε μπορείς να φας, που είσαι μονίμως μ' ένα χαμόγελο στο στόμα και που στο άκουσμα και μόνο του ονόματός του σου κόβονται τα πόδια (εγώ, για παράδειγμα, που είμαι αρκετά περίεργος και επιφυλακτικός άνθρωπος καθώς και μάλλον ψυχρή με τους περισσότερους, όταν είμαι ερωτευμένη, αγαπώ όλο τον κόσμο... Hihihihihi ) δε νομίζω ότι διαρκούν για πάντα. Και δεν θα ήταν λογικό να διαρκούν για πάντα... Από εκεί κι έπειτα, αυτό το δυνατό συναίσθημα μπορεί είτε να εξελιχθεί σε μια βαθιά και ουσιαστική αγάπη είτε...να πάει στον αγύριστο. Προφανώς, για να γίνει το πρώτο χρειάζεται υπομονή και δουλειά και από τους δύο αλλά κυρίως χρειάζεται να το θέλουν και οι δύο. Αν δεν το θέλουν, τότε όσο και να προσπαθούν να πείσουν τον εαυτό τους ότι παλεύουν για τη σχέση τους, νομίζω ότι η κατάληξή της είναι προδιαγεγραμμένη. Το θέμα μάλλον είναι ακόμα κι όταν κοιμηθούν οι πεταλούδες στο στομάχι να καταφέρνουμε να τις ξυπνάμε κάπου-κάπου και γι' αυτό δεν χρειάζονται πολλά...πολλές φορές μια μικρή χειρονομία, μια απλή κίνηση, δυο κουβέντες ίσως και να φτάνουν.
souka
souka
Terry Extreme Guru
Terry Extreme Guru

Αριθμός μηνυμάτων : 8402
Points : 13700
Ημερομηνία εγγραφής : 27/04/2011
Ηλικία : 41
Χιούμορ : Όλων των ειδών!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από Dalia Τετ Φεβ 12, 2014 1:05 am

souka έγραψε:Πω!Πω!Πω! Έχει πάρει φωτιά το θέμα και πως να σας προλάβω;;; Hihihihihi 

Πριν ξεκινήσω όμως...απευθύνομαι κυρίως σε Πάπι, Μιμι, Ναν και Λιμπ...πείτε στη Ντάλια να βγάλει από το μυαλό της τον Ντην ευθύς αμέσως γιατί δε βλέπω να έχουμε καλό βράδυ... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil 

^Για μένα ένας άντρας υπάρχει μόνο  lol! lol! lol! lol! 
Εξάλλου δεν με ενδιαφέρει κι πολύ ο Ντιν, πιο πολύ τον Σαμ γλυκοκοιτάζω  Woops!!! 
Dalia
Dalia
Terry Extreme Guru
Terry Extreme Guru

Αριθμός μηνυμάτων : 8488
Points : 14643
Ημερομηνία εγγραφής : 07/11/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : In a Galaxy far, far away...
Χιούμορ : Well, be my guest!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από libra Τετ Φεβ 12, 2014 8:30 am

Dalia έγραψε:Εξάλλου δεν με ενδιαφέρει κι πολύ ο Ντιν, πιο πολύ τον Σαμ γλυκοκοιτάζω  Woops!!! 

 affraid affraid affraid :faint: :faint: :faint: :faint: :faint: 
Σπόιλερ:






Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 1zx1px0 Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 2j1lao4
libra
libra
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 17836
Points : 27621
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : αλλού γι'αλλού
Χιούμορ : Always off topic

https://terry.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από ΜΙΜΙ Τετ Φεβ 12, 2014 9:29 am

Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha 

Πάντως Ντάλια μου με συγχωρείς αλλά με απογοήτευσες lol! lol! lol! lol! βέβαια όπως λέει και η σούκα καλύτερα  Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evilαλλά όπως λέει και η λιμπ  όλος δικός σου, σε προσφορά!!!!!






Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Candy216
ΜΙΜΙ
ΜΙΜΙ
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 13679
Points : 20737
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Λέικγουντ
Χιούμορ : Έχω λίγο κι απ' αυτό!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η διάρκεια του έρωτα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η διάρκεια του έρωτα

Δημοσίευση από Dalia Τετ Φεβ 12, 2014 3:38 pm

^Ευχαριστώ, τον παίρνω με ή χωρίς αφέλειες, κι η χορίστρα δεκτή δεν το συζητώ...  lol! lol! lol! lol! lol! lol! 
Dalia
Dalia
Terry Extreme Guru
Terry Extreme Guru

Αριθμός μηνυμάτων : 8488
Points : 14643
Ημερομηνία εγγραφής : 07/11/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : In a Galaxy far, far away...
Χιούμορ : Well, be my guest!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης