Terrence Grandchester
Καλώς ήρθατε στο forum μας.
Παρακαλώ εγγραφείτε ώστε να μπορέσετε να απολαύσετε περισσότερα οφέλη και προνόμια.
Ας αρχίσει η συζήτηση...

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Terrence Grandchester
Καλώς ήρθατε στο forum μας.
Παρακαλώ εγγραφείτε ώστε να μπορέσετε να απολαύσετε περισσότερα οφέλη και προνόμια.
Ας αρχίσει η συζήτηση...
Terrence Grandchester
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Εικονοθήκη


Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Empty
Πρόσφατα Θέματα
» Τερρο-Δωράκια
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Icon_minitime1Σήμερα στις 8:43 am από stardustia

» Γιορτινό Theme
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Icon_minitime1Κυρ Μαρ 17, 2024 11:34 am από Marianna Blue Lagoon

» Ο ΑΝΤΟΝΙ ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΤΙ Ο ΑΛΜΠΕΡΤ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ.ΑΡΑΓΕ ΗΞΕΡΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΙΟΣ ΟΥΙΛΛΙΑΜ?
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Icon_minitime1Τετ Μαρ 13, 2024 4:06 am από Marianna Blue Lagoon

» Κάντυ Κάντυ, γύρισα στο ίντερνετ και βρήκα πολλά για σένα...
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Icon_minitime1Τρι Μαρ 12, 2024 8:01 am από Marianna Blue Lagoon

» Οι ήρωες της Κάντυ και οι άλλοι.
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Icon_minitime1Δευ Μαρ 11, 2024 10:17 pm από ariel

» ποιο πιστευετε οτι είναι το αγαπημενο ποτο του τερρυ;
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Icon_minitime1Σαβ Μαρ 09, 2024 7:05 am από Marianna Blue Lagoon

» Ειναι αγχολυτικη η μικρη ξανθια;
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Icon_minitime1Παρ Μαρ 08, 2024 3:53 pm από Marianna Blue Lagoon

» Τα ομορφότερα Fan Arts
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Icon_minitime1Παρ Δεκ 22, 2023 1:21 pm από Marianna Blue Lagoon

» Με ποιον πιστεύετε οτι καταλήγει η Κάντυ στο τέλος;
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Icon_minitime1Σαβ Δεκ 16, 2023 6:01 am από stardustia

» Casting...
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Icon_minitime1Τετ Δεκ 13, 2023 2:39 pm από ΜΙΜΙ

» Εξώφυλλά του περιοδικού από διάφορες χώρες
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Icon_minitime1Δευ Δεκ 04, 2023 5:12 pm από Marianna Blue Lagoon

» Ο χωρισμός. Επιλογή ή πεπρωμένο;
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Icon_minitime1Παρ Μάης 26, 2023 4:34 pm από Marianna Blue Lagoon

» Ελληνική Έκδοση του περιοδικού
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Icon_minitime1Τετ Φεβ 15, 2023 1:49 pm από Marianna Blue Lagoon

» Σχολια για τις Τερρο-δημιουργιες!
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Icon_minitime1Τρι Ιαν 31, 2023 2:01 pm από Marianna Blue Lagoon

» Χριστουγεννιάτικα αβαταρ
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Icon_minitime1Σαβ Δεκ 10, 2022 2:55 pm από Marianna Blue Lagoon

» Σχόλια για "Μετά από εκείνη τη νύχτα"
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Icon_minitime1Τετ Ιουν 29, 2022 9:12 am από ΜΙΜΙ

» Σε ποιο επεισόδιο βρίσκετε πιο όμορφο τον Τέρρυ ?
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Icon_minitime1Τετ Μάης 25, 2022 12:22 pm από Marianna Blue Lagoon

» Μετά από εκείνη τη νύχτα.
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Icon_minitime1Παρ Μάης 06, 2022 12:00 pm από bettina

» Κουίζ καντυ
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Icon_minitime1Τρι Φεβ 15, 2022 10:19 am από stardustia

» Σχολια για ''η εποχη των ασφοδελων - the season of daffodils (by josephine hymes)
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Icon_minitime1Τετ Σεπ 15, 2021 12:21 pm από stardustia

Ψηφοφορία

Με ποιον πιστεύετε οτι καταλήγει η Κάντυ στο τέλος;

Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Vote_lcap72%Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Vote_rcap 72% [ 79 ]
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Vote_lcap21%Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Vote_rcap 21% [ 23 ]
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Vote_lcap5%Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Vote_rcap 5% [ 5 ]
Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Vote_lcap2%Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Vote_rcap 2% [ 2 ]

Σύνολο Ψήφων : 109

TGF Networks
Find us on Facebook Follow us on Twitter Our channel on youtube
Instagram
Affiliates
Candy and Terry's Paradise
Candy In Greek Project

Vampire Knight
Greek Otaku Network
More Affiliates

Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).

Πήγαινε κάτω

Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Empty Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).

Δημοσίευση από bettina Πεμ Αυγ 22, 2019 11:14 am

Εισαγωγή.

Αυτό ήταν ανήκουστο, ήταν απίστευτο ήταν τρομερό!
Η Ελίζα έφτιαχνε με τις ώρες τις καστανόξανθες μπούκλες της, ντυνόταν πάντα ακριβά και μοδάτα και με το ύφος το αυστηρό και απρόσιτο πάσχιζε να δείχνει ακόμα μια κυρία της καλής κοινωνίας αλλά όταν έμενε μόνη στο δωμάτιό της ξεσπούσε σε κλάματα μη μπορώντας να χωνέψει τις ταπεινώσεις που είχε αναγκαστεί να δειχτεί το τελευταίο διάστημα.
Καθόταν στο κρεβάτι της, αγκάλιαζε το μαξιλάρι, κοιτούσε τον καθρέπτη απέναντι (και κλαμένη έβρισκε πως είναι πανέμορφη) και μονολογούσε: «Τι αμαρτίες πληρώνω; Τι έκανα εγώ για να το αξίζω αυτό; Όχι, εγώ δεν το αξίζω αυτό!».  Τότε ο κύριος Ράγκαν ερχόταν και καθόταν δίπλα της και προσπαθούσε να της απαλύνει τον πόνο: «Έλα κοριτσάκι μου, χαμογέλα, δεν αντέχω να σε βλέπω έτσι, μου σκίζεις την καρδιά». Και η Ελίζα απαντούσε: «Φύγε! Φύγε γιατί εσύ φταις για όλα! Εσύ φταις για την κατάντια μας, εσύ φταις που δεν μπορώ να δω τις φίλες μου στα μάτια»! Όταν βράχνιαζε από τις φωνές, η κυρία Ράγκαν και ο Νηλ που πάντα ακολουθούσε και υποστήριζε την αδερφή του συνέχιζαν τις κατηγορίες. Τότε εκείνος ανυπομονούσε να βρεθεί στην αγκαλιά της ερωμένης του, εκεί έβρισκε γλυκύτητα και κατανόηση.
-Το ξέρω πως έκανα όλα όσα θα μπορούσα να κάνω αλλά και πάλι νιώθω τύψεις Ντολόρες. Μην κοιτάς που εσύ δουλεύεις από παιδί, η Ελίζα είχε μάθει αλλιώς, είναι πολύ δύσκολο γι αυτήν.
-Το καταλαβαίνω αγάπη μου… Θυμώνω μόνο που τα βάζει μαζί σου αφού εσύ δεν φταις. Γιατί δεν το καταλαβαίνει;
-Γιατί έτσι είναι η Ελίζα. Την έχω κακομάθει πιστεύεις;
-Αν είχα ένα κοριτσάκι ίσως να το κακομάθαινα κι εγώ.
-Είναι κι ο κύκλος μας Λόλα. Η Ελίζα ξέρει τι κουτσομπολιά θα κυκλοφορούν πίσω από την πλάτη μας. Εξάλλου θα ήταν η πρώτη που θα έσπευδε να κακολογήσει σε παρόμοια περίπτωση. Μη σου πω ότι το έχει ήδη κάνει.
-Ακριβώς Ρίτσαρντ, το κακό είναι γενικό, ποιος να κουτσομπολέψει ποιον αφού όλοι βρίσκονται στην ίδια κατάσταση.
bettina
bettina
Terry
Terry

Αριθμός μηνυμάτων : 1287
Points : 4599
Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2016

http://thlenouvelotrela.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Empty Απ: Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).

Δημοσίευση από bettina Πεμ Αυγ 22, 2019 2:10 pm

Ταπείνωση νούμερο ένα: η εργασία.

«Σε μισώ Άλμπερτ» μούγκρισε μέσα απ’ τα δόντια της η Ελίζα ενώ προσπαθούσε να συγκρατήσει τα δάκρυα θυμού επαναλαμβάνοντας αυτά που θα έλεγε στις φίλες της αν ανακάλυπταν το μυστικό της: «ο κόσμος προχωράει και ο προορισμός της γυναίκας έχει αλλάξει κορίτσια. Τι νομίζετε πως η θέση μια μοντέρνας δεσποινίδας είναι πάνω απ’ τις κατσαρόλες να επιτηρεί τα δουλικά αν ψήνουν καλά το βραστό; Γι αυτό μας στείλανε στα καλύτερα κολέγια οι γονείς μας; Φυσικά και όχι, μορφωθήκαμε για να αποκτήσουμε έναν σημαντικό ρόλο στην κοινωνία, να γίνουμε ενεργά μέλη της. Αν θέλετε να ξέρετε είμαι πολύ περήφανη και χαρούμενη για το διευθυντικό μου πόστο».
Η μικρή αίθουσα αναμονής δεν έλαμπε από πάστρα κι εκείνη ούτε που καταδεχόταν να κάτσει στον μπορντό καναπέ που ήταν εμφανέστατα παλιός.
-Η δεσποινίς Ελίζα;
Μια βαθιά φωνή ξύπνησε την κοπέλα από τις σκέψεις της.
-Η ίδια.
Ο άνδρας της άνοιξε την πόρτα.
-Περάστε παρακαλώ.
Βρέθηκε σ’ έναν χώρο ακόμα μικρότερο  με μεγάλα κιτρινισμένα βιβλία και ξεχαρβαλωμένα ντοσιέ.
-Ο Άλμπερτ μου μίλησε για σας.
Ο Άλμπερτ! Φυσικά ο Άλμπερτ! Ο «μεγάλος θείος Ουίλιαμ», ο «αρχηγός της οικογένειας» που όταν ενημερώθηκε για την οικονομική κατάσταση των Ράγκαν αντί νa στείλει λεφτά συνέστησε στον βρωμοϊταλό φίλο του να πάρει την ξαδέρφη του στην δουλειά. Δεν μπορούσε πια ν’ ακούει το όνομα Άλμπερτ χωρίς να ελλοχεύει ο κίνδυνος εγκεφαλικού. Ωστόσο έτεινε το χέρι της στον αρχηγό της μαφίας.
-Κύριε Ντ’ Αλέσιο χαίρομαι πολύ που θα συνεργαστούμε.
Ο Αντρέα γούρλωσε τα μάτια. Δεν συμπαθούσε τους δουλοπρεπείς υπαλλήλους όμως το να φέρεται μια υφιστάμενή του λες και αυτή τον είχε προσλάβει δεν ήταν κάπως… υπερβολικό;
-Το θέτετε σωστά δεσποινίς Ράγκαν. Όμως έχω την εντύπωση πως κάτι σας δυσαρεστεί, γιατί δεν κάθεστε;
Η Ελίζα έκανε αυτή την υποχώρηση.
-Το γραφείο του πατέρα μου είναι πιο μεγάλο πολυτελές και μοντέρνο. Απλώς θέλω να πω… ότι ξαφνιάστηκα.
-Ίσως έπρεπε να δώσω περισσότερο βάρος στο να αλλάξω ορισμένα πράγματα εδωμέσα. Δεν είναι όμως καιρός που μου μεταβιβάστηκε η επιχείρηση. Εσείς μπορεί να μου είστε χρήσιμη σ’ αυτό.
-Φυσικά και με χρειάζεστε κύριε Ντ’ Αλέσιο.
-Ας τα αφήσουμε αυτά προς το παρόν να σας δείξω τι θα κάνετε.
Όσο της εξηγούσε κόντευε να βουρκώσει. Επρόκειτο λοιπόν για κανονική δουλειά. Διαλύθηκε και η τελευταία της ελπίδα. Από δω και μπρος θα ήταν μια εργαζόμενη όπως τόσα κορίτσια, ορφανά και φτωχά.  

***************************************************************************
Το μεθεπόμενο πρωί μια κοπελίτσα χτύπησε την πόρτα του γραφείου της Ελίζα.
-Παρακαλώ;
-Καλημέρα, θα μπορούσα να δω τον διευθυντή παρακαλώ;
-Για ποιόν λόγο;
-Για την αγγελία.
-Ποια αγγελία; Α σας πληροφορώ ότι η θέση έχει καλυφθεί, στο καλό.
-Μα η κυρία έξω μου είπε να περάσω.
Η Ελίζα σώπασε για λίγο. Ποια κυρία έξω; Α η κυρία στην αίθουσα αναμονής που έμοιαζε λιγότερο ζωντανή από κούκλα βιτρίνας.
-Η κυρία έξω κοιμάται όρθια. Σας ευχαριστούμε που ήρθατε, τώρα πηγαίνετε στο καλό.
-Θα σας πείραζε να μιλήσω με τον ίδιο τον διευθυντή;
-Ασφαλώς, ο κύριος Ντ’ Αλέσιο είναι απασχολημένος με σοβαρές υποθέσεις κι αν αρχίσει να ασχολείται με ανοησίες η επιχείρηση δεν θα έχει καμιά προοπτική.
Ο κύριος Ντ’ Αλέσιο όμως εμφανίστηκε εκείνη την στιγμή μπροστά στα δυο κορίτσια.
-Τι συμβαίνει εδώ;
-Αντρέα εξήγησε στην δεσποινίδα πως η θέση έχει καλυφθεί γιατί επιμένει να μην καταλαβαίνει.
-Περάστε δεσποινίς.
Το γραφείο του Αντρέα όντως δεν ήταν καλύτερο από εκείνο της Ελίζα ούτε καν πιο ευρύχωρο.
-Το όνομά σου;
-Λορένα Τζόνσον.
Η Λορένα ήταν αδύνατη με όμορφο παιδικό προσωπάκι και μακριά καστανά μαλλιά. Η Ελίζα την είχε αξιολογήσει «ασήμαντη» ενώ ο Αντρέα την έβρισκε συμπαθητική και γλυκιά.
-Έχεις κάποια προϋπηρεσία Λορένα;
-Εργαζόμουν σε καφέ για τέσσερα χρόνια.
-Κι από σπουδές;
-Έχω τελειώσει το Δημοτικό, όλες τις τάξεις!
Ο Αντρέα χαμογέλασε.
-Ξέρεις γραφομηχανή ή κάποια ξένη γλώσσα;
-Λίγα ιταλικά απ’ τη γιαγιά μου.
-Θα ήθελες να μιλήσουμε λίγο στα ιταλικά; Κατάλαβα, λίγες λέξεις. Εσύ για ποιον λόγο θα προσλάμβανες τον εαυτό σου;
-Γιατί είμαι πρόθυμη να μάθω και να εργαστώ.
-Αυτό είναι το σημαντικότερο.
Την άγγιξε στον ώμο μέχρι το γραφείο της Ελίζας.
-Η συνάδελφος θα σε κατατοπίσει σχετικά.
-Τι εννοείς Αντρέα πως θα μοιραστώ το γραφείο μου, που σιγά το γραφείο και θα κάνω και την δασκάλα από πάνω;
-Με συγχωρείς Ελίζα, έχεις δίκιο, θα μοιραστώ εγώ το γραφείο μου με την Λορένα και θα της μάθω εγώ.
-Αυτό δεν γίνετε!
-Γιατί, τι σε πειράζει, θα έχεις όλο το γραφείο δικό σου.
-Μα με το να πάει η Λορένα στο γραφείο του διευθυντή είναι σα να αναβαθμίζεται, συνεπώς υποβαθμίζεται η δική μου θέση.
-Και πάλι έχεις δίκιο, θα φτιάξουμε ένα γραφείο για την Λορένα στον ουρανό.
-Αντί να με κοροϊδεύεις έλα μαζί μου θέλω να σου μιλήσω ιδιαιτέρως.
Τον οδήγησε έξω στον διάδρομο της πολυκατοικίας που στεγαζόταν η επιχείρηση για να είναι σίγουρη πως δεν τους ακούει κανείς.
-Νομίζεις πως δεν έχω καταλάβει τι κάνεις;
-Τι εννοείς;
-Μπορεί να είμαι πολύ νέα αλλά δεν γεννήθηκα χθες. Θες να αποπλανήσεις την μικρή. Για ποιον άλλον θα προσλάμβανες κάποια χωρίς προσόντα και γνώσεις;
-Είχες κολλημένο τ’ αυτί σου στην πόρτα Ελίζα;
-Το τι είναι φαίνεται από μακριά.
-Κι αν είναι έτσι ποιο είναι το πρόβλημά σου;
-Το πρόβλημά μου είναι πως η εταιρεία θα πάει κατά διαόλου αν βάζεις πάνω απ’ αυτήν τα γκομενικά σου και πως δεν είναι χριστιανικό.
-Κι εσένα σε νοιάζει ως φιλεύσπλαχνη χριστιανή; Έχω ενημερωθεί αρκετά για τον ποιόν σου και είναι αστείο να πιστέψω πως νοιάζεσαι για την τιμή της Λορένα.
-Από ποιον έχεις ενημερωθεί, από τον Άλμπερτ που παράτησε την οικογένειά του για να τρέχει στις Βραζιλίες και τις Αφρικές με μια παρακατιανή; Από τον Άλμπερτ με την άρρωστη αδυναμία του σε μια ορφανή; Γιατί για την Κάντυ μιλάμε έτσι δεν είναι; Να σε ρωτήσω εγώ, βρίσκεις νορμάλ μια συνηθισμένη ξανθόψειρα  φακιδιάρα χωρίς τρόπους να ξελογιάζει ένα ένα τα μέλη της υψηλής κοινωνίας; Πιστεύεις ότι ήταν το πνεύμα της αυτό που τους τρέλαινε; Γιατί δε μιλάς; Βλέπεις ότι έχω δίκιο γι αυτό. Είχες ακούσει την ιστορία μόνο απ’ τη μια πλευρά, εκείνη του Άλμπερτ, είχες την εκδοχή της αθώας Κάντυ. Εγώ είχα λόγους να την αντιπαθώ όμως μου βγήκε το όνομα της κακιάς ενώ η Κάντυ που κυνηγούσε πάντα μια θέση κι ένα πορτοφόλι ήταν η «καλή» και η «αθώα».
-Ενδιαφέροντα τα οικογενειακά σας αλλά άκου αυτό: εδώ εγώ είμαι ο διευθυντής και η Λορένα προσλαμβάνεται και θα μείνει στο γραφείο μου.
bettina
bettina
Terry
Terry

Αριθμός μηνυμάτων : 1287
Points : 4599
Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2016

http://thlenouvelotrela.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Empty Απ: Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).

Δημοσίευση από bettina Παρ Αυγ 23, 2019 2:19 pm

Ταπείνωση νούμερο δύο:  ο έρωτας.

Ούτε φωνές, ούτε γκρίνιες, ούτε ουρλιαχτά. Ο Νηλ δε θυμόταν ποτέ το σπίτι των Ράγκαν τόσο ήσυχο. Άνοιξε σιγά την πόρτα του δωματίου της Ελίζα. Η αδερφή του κοιτιόταν στον καθρέπτη τεντώνοντας τον λαιμό της ψηλά.
-Νηλ στους άνδρες αρέσουν οι γυναίκες με ψηλό λαιμό;
-Για τους άλλους δεν ξέρω εγώ κοιτάω άλλα πράγματα.
Ο ίδιος πεζός Νηλ. Ο Αντρέα κοιτούσε τον λαιμό της Λορένα λες κι ήθελε να τον δαγκώσει.
-Είσαι ένας άχρηστος δεν ξέρω γιατί ασχολούμαι μαζί σου.
-Θα μου πεις επιτέλους τι σου συμβαίνει και είσαι τόσο παράξενη; Σε ποιον αρέσουν οι ψηλοί λαιμοί, ποιος σου γυάλισε πάλι, κανένας συνάδελφος απ’ τη δουλειά;
-Οι υφιστάμενές μου είναι όλες γυναίκες ανόητο πλάσμα.
-Τότε ο προϊστάμενος ο Ιταλός με τον τρελό πατέρα, τι αστείο!
-Εσύ που παραλίγο να παντρευτείς την Κάντυ Γουάιτ δεν έχεις δικαίωμα να μιλάς.
-Σύνελθε Ελίζα, θέλεις έναν νεόπλουτο μαφιόζο μετανάστη χωρίς όνομα και καταγωγή;
-Μα ποιος σου είπε ότι τον θέλω; ψέλλισε η Ελίζα κοκκινίζοντας.
Κοκκινίζοντας;!!! Μετατρεπόταν λοιπόν σε μία Κάντυ; Τα συμπτώματα της αρρώστιας ήταν τόσο εμφανή που ήταν αδύνατο να προσπαθεί να ξεγελά τον εαυτό της δίνοντάς τους άλλες ερμηνείες. Εδώ κι ο ηλίθιος ο αδερφός της το είχε καταλάβει, ενδιαφερόταν για τον Αντρέα Ντ’ Αλέσιο. Μιλούσε για τον Αντρέα Ντ’ Αλέσιο, την επομένη της γνωριμίας τους έφερε την Νταίζη να σφουγγαρίσει τα παρκέ που πατούσε ο Αντρέα Ντ’ Αλέσιο (άλλος στη θέση του ίσως να το έβρισκε προσβλητικό), αναστατωνόταν όταν την πλησίαζε ο Αντρέα Ντ’ Αλέσιο και το κυριότερο αντιπαθούσε την Λορένα Τζόνσον περισσότερο κι απ’ την Κάντυ Γουάιτ!
-Έπρεπε να μαντέψω την κατρακύλα σου από τότε που σου άρεσε αυτός ο μπάσταρδος ηθοποιός ο Τέρρυ Γκράντσεστερ.
-Μα πως τολμάς και συγκρίνεις, ο Τέρρυ ήταν αριστοκράτης, γιος του Δούκα του Γκράντσεστερ!
-Ενώ ο Άντι; Δεν ξέρουμε καν αν είναι νόμιμος γιος και μια φορά αριστοκράτης δεν είναι.
-Δεν είναι. Είναι διαφορετικός.
Η Ελίζα είχε ακούσει τις φήμες για την οικογένεια Ντ’ Αλέσιο. Ο πατέρας είχε μια ερωμένη, τρελάθηκε όμως απ’ τον θάνατό της και ουσιαστικά δεν συνήλθε ποτέ. Ο Αντρέα είχε δύο αδερφές, τρεις με τη νόθα και μια πολύ δυναμική μητέρα. Φανταζόταν ένα φασαριόζικο σπίτι, να τρώνε όλοι μακαρόνια όλη μέρα και τη μαμά με τη ρόμπα και τα ρόλεϊ να φωνάζει και να δίνει οδηγίες. Κι αυτή η εικόνα αντί να την απωθεί της φαινόταν χαριτωμένη.
Ο Αντρέα ήταν διαφορετικός απ’ όσους της άρεσαν κάποτε. Ο πρώτος έρωτας της ήταν ο Άλμπερτ. Την κέρδισε πριν καν αρχίσει να περπατάει. Πάντα ένιωθε πως είχε ένα ιδιαίτερο δέσιμο μαζί του, μικρή τον δάγκωνε και όλοι νομίζανε πως τον δάγκωνε από θυμό αυτό όμως ήταν πρόσχημα, τον δάγκωνε για να τον γευθεί. Όταν ο Άλμπερτ γέρασε, πέρασε δηλαδή τα είκοσι ερωτεύθηκε τον ανιψιό του Άντονυ που ήταν σαν έναν λαμπερό αντίγραφο του θείου του με πιο ανοιχτά ξανθά μαλλιά, πιο φωτεινά γαλανά μάτια. Ο τρίτος στην σειρά ήταν ο Τέρρυ Γκράντσεστερ, το «κακό παιδί». Σαχλαμάρες. Ο Τέρρυ ήταν ένας ακόμα αγγλοσάξωνας αριστοκράτης που πουλούσε μαγκιά όπως τόσοι και τόσοι έφηβοι. Του άρεσε να το παίζει μυστήριος όμως πρακτικά ζούσε όπως οι νέοι του κύκλου τους, δεν υπήρχε τίποτα αληθινά μυστήριο και διαφορετικό σε εκείνον.
Ο Αντρέα ήταν μελαχρινός, ίσως όχι τόσο όμορφος όσο οι άλλοι αλλά γλυκός και αρρενωπός ταυτόχρονα, δεν της φανέρωνε άμεσα την δυσαρέσκειά του για τις βλακείες και τις τρέλες της όπως θα έκανε ο καθένας αλλά όταν έδειχνε πυγμή την έκανε να λιώνει.
Ήξερε πως ούτε εκείνη θα τον ήθελε για σύζυγό της ήθελε όμως να τον κατακτήσει όπως και να χει.
bettina
bettina
Terry
Terry

Αριθμός μηνυμάτων : 1287
Points : 4599
Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2016

http://thlenouvelotrela.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Empty Απ: Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).

Δημοσίευση από bettina Δευ Δεκ 16, 2019 2:20 pm

Προσπάθεια διευθέτησης του θέματος.

Κόντευε μεσημέρι και ο ξανθός άνδρας με τη νεαρή σύζυγό του χουζούρευαν ακόμα στο κρεβάτι. Δεν απαντούσαν στα ενοχλητικά κουδουνίσματα του τηλεφώνου («μην το σηκώνεις, τι σημαντικό να είναι, ξέρω πως η Κάντυ είναι καλά») και απολάμβαναν ο ένας την συντροφιά του άλλου. Φαίνονταν ένα πολύ ταιριαστό ζευγάρι και λίγοι θα φαντάζονταν την κοινωνική διαφορά και τα προβλήματα που τους προκαλούσε μέχρι και ελάχιστο καιρό πριν.
Ωστόσο το κουδούνι της πόρτας αν και οι ίδιοι είχαν την πρόθεση να αγνοήσουν δεν το αγνόησε η γηραιά οικονόμος. Ο Αντρέα Ντ’ Αλέσιο πέρασε στο σαλόνι με ένα μπουκάλι καλό κρασί.
-Δεν είναι νωρίς να πίνεις φίλε μου;
Ο χαρούμενος τόνος της φωνής έδειχνε ότι ο Άλμπερτ δεν κρατούσε κακία για την διακοπή.
-Είναι για σένα.
Ο νεαρός δεν είχε διάθεση για χιούμορ.
-Σε ευχαριστώ πολύ.
-Θέλω να σου μιλήσω.
-Αφορά την ανιψιά μου την Ελίζα;
-Πώς το κατάλαβες;
-Απλώς γνωρίζω πάρα πολύ καλά την Ελίζα. Πάντα ήταν μπελάς και απ’ ότι καταλαβαίνω ούτε το τελευταίο σοκ την άλλαξε.
-Όχι… Όχι αυτό δεν άλλαξε.
Ο Αντρέα μόλις είχε προσέξει τη βέρα στο δάχτυλο του φίλου του. Και νόμιζε πως η μόνη σταθερή σύντροφός του θα ήταν για πάντα ένας θηλυκός ασβός…
-Ήταν κάτι που έγινε πολύ αυθόρμητα στην Βραζιλία γι αυτό ούτε η Κάντυ παραβρέθηκε στην τελετή, απολογήθηκε ο Άλμπερτ. Μετά πλησίασε την γυναίκα του που μόλις είχε φανεί και άπλωσε το χέρι του στον ώμο της.
-Από δω η Λίλι Ντόροθυ Άρντλεϊ. Είχα έναν πολύ καλό λόγο ν’ αλλάξω, δεν συμφωνείς;
-Απλώς… δεν το περίμενα.
-Ο φίλος μου ο Αντρέα από δω ήρθε να μου πει ότι δεν αντέχει άλλο την Ελίζα. Σωστά;
-Μα αγάπη μου δεν έπρεπε να του την φορτώσεις.
-Η Ελίζα και ο Νηλ έχουν μάθει να τους υπηρετούν. Πίστευα ότι αν αντί να στείλω λεφτά έκανα την Ελίζα να δει μια άλλη πλευρά της ζωής ίσως της έκανα καλό.
-Για μένα δεν ήταν καλό.
-Αύριο που θα δω τους Ράγκαν θα της πω πως μπορεί να παραιτηθεί χωρίς κανένα πρόβλημα. Μάλλον είναι καλύτερα να απομακρύνεις  αυτούς τους ανθρώπους από τον φυσιολογικό κόσμο έστω και πληρώνοντάς τους.
-Δεν σας έδωσα συγχαρητήρια για τον γάμο.
-Σου ήρθε πολύ απότομο έτσι;
Το ζευγάρι ξέσπασε σε γέλια κι αγκαλιάστηκε ξανά.
-Φαντάσου πώς θα αντιδράσουν οι Ράγκαν όταν το μάθουν.
-Αγάπη μου έχω βαρεθεί πια και τους Ράγκαν και τις συγκρούσεις…
-Μην ανησυχείς κρινάκι μου. Δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, με έχουν ανάγκη.
-Άλμπερτ σ’ ευχαριστώ πολύ, είπε ο Αντρέα. Ήταν πάλι σοβαρός αλλά τώρα τον απασχολούσε και κάτι άλλο εκτός από την Ελίζα.
bettina
bettina
Terry
Terry

Αριθμός μηνυμάτων : 1287
Points : 4599
Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2016

http://thlenouvelotrela.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).  Empty Απ: Αντρέα και Ελίζα (mini-fic).

Δημοσίευση από bettina Κυρ Νοε 08, 2020 5:12 pm

Ταπείνωση νούμερο τρία: η απόλυση.

Το επόμενο πρωί η Ελίζα σηκώθηκε άυπνη σχεδόν. Όλο το βράδυ παίδευε το μυαλό της για να κατεβάσει ένα σχέδιο που θα έβγαζε άμεσα και οριστικά την Λορένα απ’ την μέση, με μοναδικό αποτέλεσμα έναν ελαφρύ πονοκέφαλο. Μα κι αυτή η κοπέλα… γιατί ήταν τόσο κλειστή και καχύποπτη απέναντί της; Σκεφτόταν να βάλει τον Νηλ να τηλεφωνήσει στους γονείς της σαν τρελαμένος από την ζήλεια εραστής που θα τα «ξερνούσε όλα» (παραφουσκωμένα ασφαλώς) σχετικά με την σχέση της αγαπημένης τους κορούλας με τον τυχοδιώκτη Ιταλό.  Ή να τους στείλει ένα ανώνυμο σημείωμα, όμως η νυφίτσα ούτε διεύθυνση ούτε τηλέφωνο έδινε.  Και ο Άντι με την κοιμισμένη γραμματέα αποδείχτηκαν πολύ έξυπνη ή άχρηστοι για να τσιμπήσουν τα δολώματά της και να κάνουν αποκαλύψεις.
Είχε μόλις κρεμάσει το ακριβό παλτό της στον μίζερο καλόγερο του γραφείου όταν άκουσε τον Αντρέα να την καλεί να μιλήσουν. Ένιωσε ένα σκίρτημα στο μέρος της καρδιάς. Εκείνος έδιωξε την Λορένα για να τα πουν ιδιαιτέρως. Ω , ναι, αυτοί οι χτύποι πρέπει να ονομάζονταν ευτυχία!
-Έχω να σου ανακοινώσω κάτι ευχάριστο, είπε ο Αντρέα. Χθες μίλησα με τον Άλμπερτ. Δεν χρειάζεται πια να δουλεύεις εδώ, θα σου εξασφαλίσει ένα μεγάλο ποσό και… όλα είναι κανονισμένα.
-Μιλάμε για απόλυση;
-Φυσικά με την προβλεπόμενη αποζημείωση.
-Και πού είναι το ευχάριστο και το τιμητικό στο να σε απολύουν;
-Δεν είναι ακριβώς έτσι. Είναι λύση της συνεργασίας μας κοινή συναίνεση. Γιατί ξέρουμε πως ούτε εσένα σε ευχαριστεί να έρχεσαι κάθε μέρα εδώ για να κάνεις πράγματα που υπό άλλες συνθήκες δε θα έκανες ποτέ.
-Και πού ξέρεις εσύ τι με ευχαριστεί ηλίθιε;  Κανένας ποτέ δε με έχει προσβάλει έτσι, να μου πει ότι εγώ δεν είμαι καλή σ’ αυτό που κάνω, εγώ πάντα ήμουν καλή σε όλα. Γιατί δεν διώχνεις την Λορένα που είναι πραγματικά άχρηστη; Επειδή εγώ δε δέχτηκα να υποκύψω στις ορέξεις σου; Κι αυτά τα λουλούδια; Είναι για να γιορτάσεις που θα φύγω;
Το βλέμμα της κέντραρε στο ζωγραφισμένο βάζο με το πολύχρωμο μπουκέτο. Αυτή τη φορά του έδωσε χρόνο ν’ απαντήσει, αλλά ο Άντι δεν τα πήγε πολύ καλά. Χαμήλωσε ντροπαλά το βλέμμα.  
-Στον πατέρα μου άρεσαν τα λουλούδια… υποθέτω το έχω κληρονομήσει απ’ αυτόν.
Η παρακατιανή βέβαια! Αυτή τον έκανε να βάζει λουλούδια, για αυτήν παρήγγειλε καινούργιες κουρτίνες.  Σε κλάσματα δευτερολέπτου το βάζο έγινε θρύψαλα και τα λουλούδια βρέθηκαν στο πάτωμα πληγωμένα από της ακριβές μπότες της Ελίζας.  
-Κι αν στον πατέρα σου άρεσε η όπερα, θα αρχίσεις να τσιρίζεις εδώ μέσα;
-Ελίζα αρκετά! Φύγε και μην ξαναγυρίσεις!
-Αυτή είναι η τελευταία σου λέξη; Την τελευταία λέξη να ξέρεις την λέει πάντα η Ελίζα.
-Και θα την πει στον τύπο αν δημιουργήσεις σκάνδαλο.
Η Ελίζα έφυγε σαν επικίνδυνο καιρικό φαινομενο κλείνοντας διαδοχικά της πόρτες.
Η Λορένα πλησίασε τρομαγμένη τον Αντρέα.
-Τι έγινε εδώ;
-Έδιωξα την Ελίζα. Και δεν το πήρε καθόλου καλά.
-Μα…
-Μην ανησυχείς καθόλου. Είναι από μεγάλη οικογένεια και δεν χρειαζόταν την δουλειά. Το πώς βρέθηκε εδώ… είναι λίγο μεγάλη ιστορία. Αλλά θα είναι καλά.
-Ξέχασε το παλτό της.
-Το πολύ πολύ να κρυώσει λίγο. Ο καιρός δεν είναι και για παλτό. Εδώ μέσα… κάνει ζέστη δε νομίζεις;
Βρέθηκαν πολύ κοντά και δεν αντιστάθηκαν σε μια αγκαλιά.
-Λορένα… θα ήθελες μια μέρα να πάμε να χορέψουμε;

Σε τρεις μήνες είχαν αρραβωνιαστεί και η Ελίζα έσκασε ακόμα μια φορά απ’ το κακό της.

ΤΕΛΟΣ.
bettina
bettina
Terry
Terry

Αριθμός μηνυμάτων : 1287
Points : 4599
Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2016

http://thlenouvelotrela.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης