Terrence Grandchester
Καλώς ήρθατε στο forum μας.
Παρακαλώ εγγραφείτε ώστε να μπορέσετε να απολαύσετε περισσότερα οφέλη και προνόμια.
Ας αρχίσει η συζήτηση...

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Terrence Grandchester
Καλώς ήρθατε στο forum μας.
Παρακαλώ εγγραφείτε ώστε να μπορέσετε να απολαύσετε περισσότερα οφέλη και προνόμια.
Ας αρχίσει η συζήτηση...
Terrence Grandchester
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Εικονοθήκη


Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty
Πρόσφατα Θέματα
» Γιορτινό Theme
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Icon_minitime1Τρι Απρ 16, 2024 7:41 am από stardustia

» Κουίζ καντυ
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Icon_minitime1Δευ Απρ 15, 2024 10:53 pm από ariel

» Casting...
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Icon_minitime1Δευ Απρ 15, 2024 10:52 pm από ariel

» Τερρο-Δωράκια
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Icon_minitime1Πεμ Μαρ 21, 2024 4:46 pm από Marianna Blue Lagoon

» Ο ΑΝΤΟΝΙ ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΤΙ Ο ΑΛΜΠΕΡΤ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ.ΑΡΑΓΕ ΗΞΕΡΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΙΟΣ ΟΥΙΛΛΙΑΜ?
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Icon_minitime1Τετ Μαρ 13, 2024 4:06 am από Marianna Blue Lagoon

» Κάντυ Κάντυ, γύρισα στο ίντερνετ και βρήκα πολλά για σένα...
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Icon_minitime1Τρι Μαρ 12, 2024 8:01 am από Marianna Blue Lagoon

» Οι ήρωες της Κάντυ και οι άλλοι.
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Icon_minitime1Δευ Μαρ 11, 2024 10:17 pm από ariel

» ποιο πιστευετε οτι είναι το αγαπημενο ποτο του τερρυ;
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Icon_minitime1Σαβ Μαρ 09, 2024 7:05 am από Marianna Blue Lagoon

» Ειναι αγχολυτικη η μικρη ξανθια;
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Icon_minitime1Παρ Μαρ 08, 2024 3:53 pm από Marianna Blue Lagoon

» Τα ομορφότερα Fan Arts
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Icon_minitime1Παρ Δεκ 22, 2023 1:21 pm από Marianna Blue Lagoon

» Με ποιον πιστεύετε οτι καταλήγει η Κάντυ στο τέλος;
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Icon_minitime1Σαβ Δεκ 16, 2023 6:01 am από stardustia

» Εξώφυλλά του περιοδικού από διάφορες χώρες
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Icon_minitime1Δευ Δεκ 04, 2023 5:12 pm από Marianna Blue Lagoon

» Ο χωρισμός. Επιλογή ή πεπρωμένο;
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Icon_minitime1Παρ Μάης 26, 2023 4:34 pm από Marianna Blue Lagoon

» Ελληνική Έκδοση του περιοδικού
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Icon_minitime1Τετ Φεβ 15, 2023 1:49 pm από Marianna Blue Lagoon

» Σχολια για τις Τερρο-δημιουργιες!
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Icon_minitime1Τρι Ιαν 31, 2023 2:01 pm από Marianna Blue Lagoon

» Χριστουγεννιάτικα αβαταρ
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Icon_minitime1Σαβ Δεκ 10, 2022 2:55 pm από Marianna Blue Lagoon

» Σχόλια για "Μετά από εκείνη τη νύχτα"
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Icon_minitime1Τετ Ιουν 29, 2022 9:12 am από ΜΙΜΙ

» Σε ποιο επεισόδιο βρίσκετε πιο όμορφο τον Τέρρυ ?
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Icon_minitime1Τετ Μάης 25, 2022 12:22 pm από Marianna Blue Lagoon

» Μετά από εκείνη τη νύχτα.
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Icon_minitime1Παρ Μάης 06, 2022 12:00 pm από bettina

» Σχολια για ''η εποχη των ασφοδελων - the season of daffodils (by josephine hymes)
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Icon_minitime1Τετ Σεπ 15, 2021 12:21 pm από stardustia

Ψηφοφορία

Με ποιον πιστεύετε οτι καταλήγει η Κάντυ στο τέλος;

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Vote_lcap72%Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Vote_rcap 72% [ 79 ]
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Vote_lcap21%Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Vote_rcap 21% [ 23 ]
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Vote_lcap5%Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Vote_rcap 5% [ 5 ]
Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Vote_lcap2%Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Vote_rcap 2% [ 2 ]

Σύνολο Ψήφων : 109

TGF Networks
Find us on Facebook Follow us on Twitter Our channel on youtube
Instagram
Affiliates
Candy and Terry's Paradise
Candy In Greek Project

Vampire Knight
Greek Otaku Network
More Affiliates

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

+9
juliet
nina
Dalia
nuitetoile21
nansecrets
c-t
ariel
ΜΙΜΙ
libra
13 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από ariel Τετ Οκτ 05, 2016 3:36 pm

Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha Hahahahaha stardustia, είσαι απίθανη!!!!!!!

Για να σοβαρευτώ κι εγω λιγάκι όμως......

Φυσικά και συμφωνώ μαζί σου στα περισσότερα που γράφεις παραπάνω. Ναι, η παρ 'ολίγον συνάντηση έδειξε ολοζώντανα το πάθος και το ενδιαφέρον του. Δυστυχώς, τα οικονομικά ήταν ενας πολύ σοβαρός παράγοντας που τους κράτησε μακρυα. Ο Τέρρυ είχε υποχρεώσεις στο θίασο και η Κάντυ στο νοσοκομείο. Κανένας απο τους δύο δεν μπορούσε να κουνήσει από το πόστο του για να μπορέσουν να βρεθούν.

Θα δοκιμάσω μόνο να υπερασπιστώ τον Τέρρυ απέναντι στη Μάρλοου. Η Σουζάννα ήξερε πολύ καλά τη σχέση της Κάντυ και του Τέρρυ. Είδε με τα μάτια της τον Τέρρυ να φευγει σαν παλαβός για να τη βρει (και έδιωξε και η ρουφιάνα την Κάντυ απο το ξενοδοχείο!!!!!!!) Εκλεβε συστηματικά τα γράμματα της Κάντυ Grrrrrr Grrrrrr Grrrrrr (αλλά ο Τέρρυ εξακολουθούσε να της γράφει συστηματικά, παρά τη "σιωπή" της) Εφαγε τη χυλόπιτα και την έκανε γαργάρα!!!!!!!!!!!! "καμία δεν θα σε πάρει απο μένα!" bang-bang bang-bang bang-bang bang-bang bang-bang bang-bang Είναι πασιφανές οτι η Σουζάννα το είχε κάψει και δεν την ενδιέφερε τίποτα. Ακόμα και παντρεμένος να ήταν ο Τέρρυ, τις ίδιες αξιώσεις θα είχε, είμαι βεβαία γι' αυτό. Η κα Μάρλοου, δεν ήταν παρα φερέφωνο της κορούλας της "μαμα πες του!!!!! θα πεθάνω, θα πεθάνω, θα πεθάνω!!!!!"

Θα άλλαζε κάτι αν ο Τέρρυ ελεγε πως είναι αρραβωνιασμένος; Το πιο πιθανό οτι θα έτρεχε η κυρα να παρακαλέσει την Κάντυ. Γιατί να εκθέσει την Κάντυ χωρίς λόγο; Ήταν που ήταν ορφανή, να της βγάλει και όνομα οτι την παράτησε ο αρραβωνιάρης; Το χειρότερο βέβαια, θα ήταν οι ψυχολογικοί εκβιασμοί που θα αντιμετώπιζε η Κάντυ απο τη Σουζάννα μας. μην ξεχνάμε οτι αφού κράτησε τον Τέρρυ, έστειλε εκείνο το απίστευτο γράμμα στην Κάντυ, για να δέσει οτι δεν θα της τον πάρει ποτέ! (είδατε που είχε λόγους να κλέβει τότε τα γράμματα; ήξερε που να στείλει το δικό της!)

Η οικογένεια Μάρλοου δεν θα άφηνε ποτέ και για κανενα λόγο τον Τέρρυ να φύγει απο τα νύχια της. εδω τον προτιμούσαν άνεργο και μέθυσο απο το να τον αφήσουν να φύγει. Μου γυρίζουν τα αντερα αυτές οι δύο






Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Images11

We are such stuff as dreams are made on; and our little life is rounded with a sleep.
The Tempest
ariel
ariel
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 16803
Points : 27013
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 50
Τόπος : Gyth Argen
Χιούμορ : think so??

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από stardustia Τετ Οκτ 05, 2016 4:39 pm

Pray Θεούλη μου, να σε ξαναευχαριστήσω που έχεις στείλει στο δρόμο μου την Ariel να ρίχνει φως όπου είναι απαραίτητο για να ξεδιαλύνω τα μυστήρια που διέπουν το έργο της Μιζούκι (ελπίζω μόνο το φως να μην προέρχεται από προβολέα...αμήν! Cross )






Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Tumblr_p0qj24m5Pz1vq9c7bo1_500

ever fixed mark
stardustia
stardustia
Terry Lover
Terry Lover

Αριθμός μηνυμάτων : 3820
Points : 7790
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2016
Ηλικία : 51
Τόπος : ...and let me play among the stars!
Χιούμορ : μμμμμ;!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από HAMLET Τετ Οκτ 05, 2016 7:08 pm

Χωρις τη δυνατοτητα να γραψω πολλα, λογω προσβασης απο κινητο, θα ηθελα να πω οτι εγω εχω χρεωσει λιγο τον Τερρυ. Ηταν σιγουρα εγκλωβισμενος αλλα επρεπε να βαλει μια διαχωριστικη γραμμη... Σουζανα θα ειμαι διπλα σου παντα απο οικονομικη αποψη, θα σε στηριζω οσο χρειαζεται , αλλα... εχω δεσμο με σκοπο το γαμο. Θα μου πεις , την εβγαζε οικονομικα; Πιθανως οχι ευκολα, ομως για στηριξη μιλαμε δε θεωρω οτι ηταν υποχρεωμενος να καλυπτει τα παντα... και προφανως δεν το εκανε οσο ηταν χαμενος στο ποτο και για αρκετο διαστημα μετα. Σε καμια περιπτωση δεν επρεπε να αφησει για δευτερη φορα την Καντυ....

Ομως και η δικια μας εφταιγε. Τον εσπρωξε σε αυτο... αυτος δεν ειχε παρει την αποφαση , αυτη την πηρε και δεν του αφησε περιθωρια. Οπως λεει και στους ασφοδελους (επαναλαμβανομαι.. σορυ) τον καταδικασε οσο και η Σουζανα. Σε καποιο σημειο λεει σε ενα γραμμα της Σουζανα στην Καντυ: μονο το δακτυλο σου να κουναγες αρκουσε για να τον εχεις να γονατιζει μπροστα σου.... δλδ οποτε ηθελε μπορουσε να τον απαλλαξει απο την καταδικη του και δεν το εκανε... ειναι εξισου ενοχη. Ο Τερρυ λογω ελλειψης αποφασιστικοτητας και η Καντυ λογω υπερβολικης αισθησης του καθηκοντος ...
HAMLET
HAMLET
Terry
Terry

Αριθμός μηνυμάτων : 1575
Points : 5017
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2016
Τόπος : Stratford-upon-Avon
Χιούμορ : Σαρκαστικό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από Dalia Τετ Οκτ 05, 2016 7:35 pm

^θα συμφωνήσω με την τελευταία φράση σου Άμλετ γιατί στην σκηνή στην σκάλα θυμάμαι που έκλαιγα κι έβριζα γι αυτό το λόγο. Ίσως να έφταιγε κι η ηλικία , αν ήταν στα 25-30 του ο τερρυ ίσως να επαναστατουσε κάποια στιγμή θέλω να πιστεύω. Δεν μπορώ να τον φανταστώ δεσμιο αιώνια με την αναπηρική καρέκλα :-p
Dalia
Dalia
Terry Extreme Guru
Terry Extreme Guru

Αριθμός μηνυμάτων : 8488
Points : 14636
Ημερομηνία εγγραφής : 07/11/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : In a Galaxy far, far away...
Χιούμορ : Well, be my guest!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από nansecrets Τετ Οκτ 05, 2016 8:07 pm

το ποινολογιο δεν το φερνω γιατι προσπερασα το ορθογραφικο μπροστα σε τετοιες αναλυσεις!

κοριτσια με εχετε καλυψει πληρως και ειδικα Hamlet σε αυτο που λες για την αναποφασιστικοτητα του Τερρυ και την αισθηση καθηκοντος της Καντυ. κι εγω θεωρω οτι αυτα τα δυο τα χειριστηκαν λαθος και οι δυο τους. 
τι εννοω: εγω τους βρισκω και τους δυο εξισου αποφασιστικους να διαλεξουν τη ζωη τους και τους εαυτους τους, τις καρδιες τους, τη σχεση τους και κανουν κακως/κακιστα πισω με την αισθηση του καθηκοντος και δινουν τη θεση τους στη Σουζαννα υπο την αποψη οτι εκεινη (η Σουζαννα) εκανε θυσια (που εσωσε τον Τερρυ και τραυματιστηκε), μη βλεποντας ποσο αδικα θυσιασαν τους εαυτους τους!!
ατιμη γιαπωνεζα!! σαν αμνοι επι σφαγη τους εστειλες!
αυτο ακομα δεν το ξεπερναω, 2 ζωες στραφι για να σωθει μια;; και κουτση; (και αδεια ψυχικα και εγωιστρια;;;;  βρε ουστ!! )






Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Damon
nansecrets
nansecrets
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 26263
Points : 35444
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : όπου πάει και ο Τέρρυ!!!
Χιούμορ : ακόμα και στα δύσκολα...

https://terry.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από Dalia Τετ Οκτ 05, 2016 9:08 pm

^ με κάλυψες πλήρως με την παρένθεση ευχαριστώ! .....
Dalia
Dalia
Terry Extreme Guru
Terry Extreme Guru

Αριθμός μηνυμάτων : 8488
Points : 14636
Ημερομηνία εγγραφής : 07/11/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : In a Galaxy far, far away...
Χιούμορ : Well, be my guest!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από titika Τετ Οκτ 05, 2016 10:06 pm

stardustia έγραψε:
Όντως τα τόσα φίλερ μας έκαναν να χάσουμε αρκετά τη μπάλα!
Όμως για τον καημενούλη τον δικό μας υπάρχει ένα ελαφρυντικό: δεν ήξερε ότι η Candy είχε επιστρέψει στην Αμερική!
Όταν το έμαθε τελικά, στο Σικάγο, που κίνησε γη και ουρανό για να τη βρει, εγώ ξαναείδα τον παλιό, παράφορο Terry ! Το anime κατάφερε να δώσει την ένταση εκείνης της μοναδικής βραδιάς σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό από το manga (το πλεονέκτημα της κίνησης και του ήχου, γαρ).
Μετά ακολούθησε η περίοδος της αλληλογραφίας (η συχνότητα δεν είναι τόσο ξεκάθαρη), αλλά όντως κάπου οι πολλές σάλτσες-επεισόδια έριχναν την κλιμάκωση/εμβάθυνση της σχέσης τους (και δεν εκδηλώνονταν, ως φαίνεται, κι εκείνα τα ευλογημένα ούτε εγγράφως, οι ντροπές τους μάραναν, μόνο στην απάντηση του Terry στο γράμμα της Candy, όπου τον ρωτά αν τον πειράζει η απόφασή της να συγκατοικήσει με τον κύριο Albert, αστειεύεται μαζί της λέγοντάς της ότι απορεί πώς τον ρωτά κάτι τέτοιο αφού είναι ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΤΗΣ! Τόοοοοσο πολύ προχώρησαν σε εξομολογήσεις).
Για τον τρόπο του Terry στην Αμερική, νομίζω πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι μιλάμε για ένα τελείως διαφορετικό πλαίσιο στο οποίο κινείται συγκριτικά με αυτό στην Αγγλία. Στην πατρίδα του ήταν το "κακό" παιδί, που έκανε πολλά και διάφορα αλλά πάντα με τα λεφτά του μπαμπά (εκ του ασφαλούς, δηλαδή, όσον αφορά τα μέσα), ακόμα και καλές πράξεις να έκανε πάντα στηριζόταν έμμεσα ή άμεσα στην υποστήριξη του Δούκα. Όταν κόβει ο ίδιος τους δεσμούς και φεύγει τα πράγματα αλλάζουν άρδην.

Στην Αμερική πρέπει να σταθεί στα πόδια του, εξασφαλίζει τα προς το ζειν από τη δουλειά του και μόνο, δεν παρουσιάζεται πουθενά να δέχεται ενίσχυση από τη μητέρα του (ας θυμηθούμε τη διαχείριση των οικονομικών του προκειμένου να εξασφαλίσει το εισιτήριο και τη διαμονή της Candy στην Νέα Υόρκη, όπως στο anime φαίνεται), οπότε και οι αντιδράσεις του σε ότι δεν του αρέσει είναι πιο μαζεμένες (πάει να ξεφύγει καμιά φορά, όταν για παράδειγμα τον πνίγει η κοινωνική αδικία, αλλά ξαναμαζεύεται), αφού έχουν επιπτώσεις που πρέπει να ο ίδιος να επωμιστεί χωρίς την υποστήριξη κανενός. Οι κινήσεις του δεν είναι πια θεαματικές γιατί διακυβεύεται το μέλλον του
Ο χαρακτήρας του δεν αλλάζει, προσωπικά πάντα βλέπω τον Terry του Κολεγίου, παραμένει μοναχικός, απρόσιτος για τους πολλούς του, μαζί του κι εμείς, ίσως να μας φαίνεται και λιγότερος απ' ό,τι θα θέλαμε.
Δεν νομίζω επίσης ότι το συναίσθημα ξεθωριάζει, θα έλεγα μάλλον βαθαίνει και γίνεται πιο χειροπιαστό, αποκτά διαστάσεις χωρικές και χρονικές, αν μπορούμε να το δούμε έτσι. "Θέλω να έλθεις να μείνεις μαζί μου για πάντα" και ψάχνω να βρω τον τρόπο (ακόμα και το πεζό οικονομικό έχει λόγο όταν χτίζεις "σπιτικό" και εκεί το πήγαιναν, είναι πασιφανές). Αλλά είπαμε, με τις τόσες σάλτσες θέλει λίγο σκέψη για να βγάλουμε συμπέρασμα, χανόμαστε κι εμείς οι θεατές!
Έλα, Τιτίκα, μην το βαράς το καημενούλη, πολύ!
Αν θέλεις, όμως θα σε βοηθήσω να τον δείρουμε παρέα για ένα και μόνο λόγο: όταν τον πίεζε η μάνα της ποντικομαμής, της Σούζυ, να μείνει με την κόρη της, δεν είπε χωρίς περιστροφές ότι ήταν δεσμευμένος! Γιατί, βρε, ντρέπεσαι, σου 'φαγε το γατί τη γλώσσα; Διότι δεσμευμένος ήταν, ο γάιδαρος, απέναντι στην Candy, τόσο συναισθηματικά όσο και ηθικά.

Το συναισθηματικό κομμάτι δεν θέλει ανάλυση, τα αισθήματά τους ήταν αμοιβαία κι αυτό δεν άλλαξε ποτέ -το επιβεβαίωσε πανηγυρικά κι η Μιζούκι!!! Σε ηθικό όμως επίπεδο, για μένα φέρει τεράστια ευθύνη αφού  ήξερε πλέον ότι η κοπελίτσα δεν στηριζόταν στη θετή της οικογένεια και ήταν όπως πάντα μόνη (και είχε γίνει μάρτυρας του πόσο μόνη και ξεκρέμαστη ένιωθε χωρίς δική της οικογένεια, μετά από εκείνο το "οποιαδήποτε μητέρα θα μου έκανε!" στη Σκωτία), αφού επέλεξε η ίδια να ακολουθήσει το παράδειγμά του και να βρει το δρόμο της. : ; Κι εκείνο το ρημάδι το εισιτήριο χωρίς επιστροφή τί το στέλνεις, αν δεν μπορείς να το υποστηρίξεις χωρίς πως και γιατί;  Angry Shake  Angry Shake  Angry Shake
(Και να σκεφτείς, Τιτίκα μου, ότι έχω πιει ήδη δύο καφέδες... Hey there )!
Τιτίκα, μ' αρέσουν οι αναλύσεις σου, με βοηθούν να σκέφτώ και cogito ergo sum!

Υ.Γ. Θεούλη μου, να σε ξαναευχαριστήσω που έχεις στείλει στο δρόμο μου την Ariel να ρίχνει φως όπου είναι απαραίτητο για να ξεδιαλύνω τα μυστήρια που διέπουν το έργο της Μιζούκι (ελπίζω μόνο το φως να μην προέρχεται από προβολέα...αμήν! Cross )
Με εχεις κανει να γελασω πολυ εσυ σημερα!!!Σ'αγαπω!!! spring  spring
Ευτυχως τουτη τη φορα ηπιες καφε!!!!!!!!!!!!!!!!Με ρεγουλα ομως φιλεναδα!!!

Οσα εγραψες ειναι φοβερα διεισδυτικα , αρτια τεκμηριωμενα και απολυτως ευστοχα!.
Νομιζω προσεγγιζεις πιο πολυπλευρα το θεμα απο μενα, αφου εισχωρεις σε ολοκληρη τη ραχοκοκκαλια  της σχεσης αυτης (εγω εχω αρνηση -ακομη κλαιω και σπαραζω στην προκυμαια του Λονδινου(παρεα με την "Εσμεραλντα" του Καββαδια), την πρωτη απο τις 12.458 φορες που στο τσακ δεν προλαβαμε τον Τερρυ-ασε με!!!!!Κι οχι τιποτα αλλο -ηταν ΦΘΙΝΟΠΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟΤΕ σαν τωρα autumn  autumn !!!!!!!)
Εσυ εχεις δικιο ομως -εισαι πιο νηφαλια,εχεις κατανοηση.
Εγω θελω απλα και πολιτισμενα να... κυνηγησω τη Μιζουκι με το σκουποξυλο του εμοτικον! autumn
                 Επρεπε να δωσει κι αλλες ομορφες στιγμες στον Τερρυ και την Καντυ πριν τον ακρατα σαδιστικο χωρισμο!(Αυτο το λεω/σκεφτομαι σαν κολλημενο γραμμοφωνο απο τα 7 μου(που νιωθω δεν απειχε απο την οντως... εποχη του γραμμοφωνου-πώς περασαν τα ατιμα τα χρονια-
"Γινανε τα χρονια βολια και με βρηκαν στην καρδια" που λεει κι ο λατρεμενος μου Πουλοπουλος σε ενα γλυκοπικρο τραγουδακι!!!!!
                    )
Αχ,αυτη η συναισθηματικη μου φυση!!!!Αααχ

ΥΓ Μου αρεσε παρα πολυ και η τοποθετηση της Hamlet -καλα, για την εγκριτη Τερρολογο Αριελ τι να πει κανεις, τα ΄πε ΟΛΑ μονη της!!!... Razz spring
avatar
titika
Albert
Albert

Αριθμός μηνυμάτων : 132
Points : 5276
Ημερομηνία εγγραφής : 10/11/2010
Τόπος : ΧΑΜΕΝΗ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ http://stonasterismotouvivliou.blogspot.gr/2015/09/blog-post_58.html

http://stonasterismotouvivliou.blogspot.gr/2015/09/blog-post_58.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από stardustia Τετ Οκτ 05, 2016 10:53 pm

titika έγραψε:

Αχ,αυτη η συναισθηματικη μου φυση!!!!Αααχ


Αμ, η δική μου; Που ακούω στο youtube τραγούδια να ντύνουν σκηνές του anime και όποτε δω ΤΗΝ ΣΚΑΛΑ (όχι του Μιλάνου, μιλάμε μόνο σε μυημένους...) πάει το δάκρυ κορόμηλο  Klaps-klaps (μια φορά δεν το 'χω καταφέρει να μην βουρκώσω).

Κι όχι τίποτε άλλο, με κοιτά το δεκάχρονο και κουνά το κεφάλι απαξιωτικά -"χαζούλα μαμά!" Tongue - μα ούτε το σπλάχνο σου να μη μπορεί να σε νιώσει, σε τι κόσμο έχουμε καταδικαστεί να ζούμε κι εμείς οι ευαίσθητες ψυχές...

Ευτυχώς, αντλώ κουράγιο από τα λεγόμενα της Ariel: είμαστε πολλές αλλά σκόρπιες Flowers !






Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Tumblr_p0qj24m5Pz1vq9c7bo1_500

ever fixed mark
stardustia
stardustia
Terry Lover
Terry Lover

Αριθμός μηνυμάτων : 3820
Points : 7790
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2016
Ηλικία : 51
Τόπος : ...and let me play among the stars!
Χιούμορ : μμμμμ;!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από ariel Τετ Οκτ 05, 2016 11:07 pm

Και συνεχίζω τις βαθυστόχαστες αναλύσεις μου, αλλά χωρίς προβολέα παρακαλώ. Μας εκαψε τη γούνα εκείνος ο προβολέας!!!!!!!

Λοιπόν για πάρα πολλά χρόνια θεωρούσα τον Τέρρυ ένοχο για τον χωρισμό του με την Κάντυ. Όλα αυτά για τους Γιαπωνέζους και το καθήκον,πραγματικά δεν μου έλεγαν τίποτα. Δεν θα ήταν απλό να ξεκαθαρίσει τη θέση του, να δηλώσει δεσμευμένος και να την στηρίξει μόνο οικονομικά;
Δυστυχώς οι ανθρώπινες σχέσεις, είναι πολύπλοκες, μερικές φορές, παρα είναι για τα γούστα μου. Για να καταλάβω τον Τέρρυ, προσπάθησα να μπω για λίγο στη θέση του. Η Σουζάννα του ήταν μεν αδιάφορη, αλλά μετά το ατύχημα, είχε τύψεις και ενοχές. Λογικό εφόσον η κοπέλα τραυματίστηκε για χάρη του, αλλά δεν είχε καμία πρόθεση να μείνει μαζί της. Η Σουζάννα αρχικά δεν δεχόταν να τον δει, αλλά θυμάστε τι έκανε στην πρώτη τους συνάντηση; Του ξεκαθάρισε οτι πρέπει να τερματίσει τη σχέση του και να μείνει για πάντα μαζί της. Ο τρόπος που του το είπε, ήταν οριστικός και επιθετικός, το θυμάστε; "Για το χατίρι σου κατάντησα έτσι! Ξέχνα την Κάντυ!" Ο Τέρρυ την αγνόησε, μάλλον ελπίζοντας οτι είναι το σοκ του τραυματισμού, ενα καπρίτσιο που θα ξεπεράσει. Τι εκανε μετά η Σουζάννα μας; Προσπάθησε να αυτοκτονήσει. Ο Τέρρυ ακόμα δεν είχε αποφασίσει να μείνει μαζί της και να θυσιασει τη σχέση του. Την απόφαση την πήρε η Κάντυ μόνη της, χωρίς να ρωτήσει κανέναν. Ο Τέρρυ προσπάθησε να κερδίσει λίγο χρόνο για να μιλήσουν, αλλά η Κάντυ αντέδρασε και πάλι σπασμωδικά. Αποφάσισε να φύγει την ίδια στιγμή, δεν τον άφησε ούτε μέχρι το τρένο να πάει μαζί της! Δεν δίνει και σε σας την εντύπωση οτι η απόφασή της είναι τελεσίδικη; Σε εκείνο τον χωρισμό, ο Τέρρυ είχε να παλέψει με δύο γυναίκες και τα θέλω τους. Απο τη μία η Σουζάννα που τον ήθελε πάση θυσία και απο την άλλη η Κάντυ που τον έδιωχνε χωρίς καν να δώσει εξηγήσεις. Για να νικήσει ο Τέρρυ τη Σουζάννα ήθελε σύμμαχο και η Κάντυ, αντί να πάει με το μέρος του, βρέθηκε απέναντί του. Αν ήμουν Τέρρυ, θα είχα αμφιβολίες για την Κάντυ. Οχι για την αγάπη της, αλλά για τη δύναμή της. Δεν είναι όλοι οι ανθρωποι φτιαγμένοι για αγώνες, η Κάντυ σε αυτήν την περίπτωση δίνει την εντύπωση οτι προτιμά να πονέσει για λίγο φεύγοντας, παρά να υποφέρει δίπλα του. Στην ουσία, στην πιο δύσκολη στιγμή του, η Κάντυ τον εγκατέλειψε κι αυτή (μπορώ να κάνω ολόκληρη ανάλυση για να αιτιολογήσω και τη δική της στάση, αλλά δεν είναι του παρόντος). Η εγκατάλειψη και οχι η ζωή με την Σουζάννα ήταν ο λόγος που ο Τερρυ πήρε την κάτω βόλτα και κατέληξε στο Ροκσταουν. Δεν είναι τυχαίο που ο Τέρρυ συνήλθε και αποφάσισε να αναλάβει τις ευθύνες του μόνο μετά το Ροκσταουν! Το μόνο που ήθελε στη ζωή του, ήταν να κάνει την Κάντυ ευτυχισμένη και σύμφωνα με τις οδηγίες της, θα ήταν ευτυχισμένη αν η Σουζάννα ήταν καλά. Ο Τέρρυ, δεν θυσιαστηκε για τη Σουζάννα, αλλά για την Κάντυ! Σκεφτείτε το λίγο... και μετά σκεφτείτε πόσες ανόητες αποφάσεις πήραμε για να κάνουμε τους δικούς μας ευτυχισμένους......






Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Images11

We are such stuff as dreams are made on; and our little life is rounded with a sleep.
The Tempest
ariel
ariel
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 16803
Points : 27013
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 50
Τόπος : Gyth Argen
Χιούμορ : think so??

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από Dalia Τετ Οκτ 05, 2016 11:15 pm

^ κορίτσια ευχαριστώ για τις αναλύσεις μου δίνετε τροφή για έμπνευση αχ. ... αργεί ο Νοέμβριος ♥♥♥♥♥
Dalia
Dalia
Terry Extreme Guru
Terry Extreme Guru

Αριθμός μηνυμάτων : 8488
Points : 14636
Ημερομηνία εγγραφής : 07/11/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : In a Galaxy far, far away...
Χιούμορ : Well, be my guest!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από ariel Τετ Οκτ 05, 2016 11:16 pm

ο ποιος αργει;;;; Suspect






Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Images11

We are such stuff as dreams are made on; and our little life is rounded with a sleep.
The Tempest
ariel
ariel
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 16803
Points : 27013
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 50
Τόπος : Gyth Argen
Χιούμορ : think so??

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από Dalia Τετ Οκτ 05, 2016 11:19 pm

Εμ τότε θα ξεκινήσω το γράψιμο τέλη Νοεμβρίου χε χε ....
Dalia
Dalia
Terry Extreme Guru
Terry Extreme Guru

Αριθμός μηνυμάτων : 8488
Points : 14636
Ημερομηνία εγγραφής : 07/11/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : In a Galaxy far, far away...
Χιούμορ : Well, be my guest!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από titika Τετ Οκτ 05, 2016 11:42 pm

stardustia έγραψε:
Αμ, η δική μου; Που ακούω στο youtube τραγούδια να ντύνουν σκηνές του anime και όποτε δω ΤΗΝ ΣΚΑΛΑ (όχι του Μιλάνου, μιλάμε μόνο σε μυημένους...) πάει το δάκρυ κορόμηλο  Klaps-klaps (μια φορά δεν το 'χω καταφέρει να μην βουρκώσω).

Κι όχι τίποτε άλλο, με κοιτά το δεκάχρονο και κουνά το κεφάλι απαξιωτικά -"χαζούλα μαμά!" Tongue - μα ούτε το σπλάχνο σου να μη μπορεί να σε νιώσει, σε τι κόσμο έχουμε καταδικαστεί να ζούμε κι εμείς οι ευαίσθητες ψυχές...

Ευτυχώς, αντλώ κουράγιο από τα λεγόμενα της Ariel: είμαστε πολλές αλλά σκόρπιες Flowers !
Αχ ΑΣΤΕΡΑΚΙ μου εισαι και μανουλα!!!!!Τι πιο υπεροχο!!!!! Terry fic  

ΝΤΑΛΙΑ ,μαζευε εμπνευση εσυ μεχρι τον Νοεμβρη Flowers
avatar
titika
Albert
Albert

Αριθμός μηνυμάτων : 132
Points : 5276
Ημερομηνία εγγραφής : 10/11/2010
Τόπος : ΧΑΜΕΝΗ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ http://stonasterismotouvivliou.blogspot.gr/2015/09/blog-post_58.html

http://stonasterismotouvivliou.blogspot.gr/2015/09/blog-post_58.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από stardustia Τετ Οκτ 05, 2016 11:47 pm

HAMLET έγραψε:
Ομως και η δικια μας εφταιγε. Τον εσπρωξε σε αυτο... αυτος δεν ειχε παρει την αποφαση , αυτη την πηρε και δεν του αφησε περιθωρια. Οπως λεει και στους ασφοδελους (επαναλαμβανομαι.. σορυ) τον καταδικασε οσο και η Σουζανα. Σε καποιο σημειο λεει σε ενα γραμμα της Σουζανα στην Καντυ: μονο το δακτυλο σου να κουναγες αρκουσε για να τον εχεις να γονατιζει μπροστα σου.... δλδ οποτε ηθελε μπορουσε να τον απαλλαξει απο την καταδικη του και δεν το εκανε... ειναι εξισου ενοχη. Ο Τερρυ λογω ελλειψης αποφασιστικοτητας και η Καντυ λογω υπερβολικης αισθησης του καθηκοντος ...

Τεμπέλες του forum, για να πιάσετε τον σφυγμό της Hamlet στρωθείτε και ξεσκονίστε τις 350 σελιδούλες των ασφόδελων (ακόμα μου ακούγονται αστείοι αυτοί οι "ασφόδελοι', μου θυμίζουν σφοντύλια, θα σου 'ρθει ο ουρανός σφοντύλι, που λένε...)!

Hamlet, τα έχουμε ξαναπεί εμείς, μαζί σου 100%! cheers

Αλλά κι η θέση της Ariel πραγματικά μ' έβαλε σε σκέψεις confused . Θυμήθηκα εκείνη τη σκηνή (anime) που η μαμά Marlow φαίνεται να ταρακουνά τον Terry λέγοντάς του ότι αυτός φταίει για όλα και δεν μπορεί να αφήσει τη Σούζυ. Λες κι έχει μια μαριονέτα στα χέρια της, δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί ξαφνικά παρουσίαζαν τον Terry πιο μικρόσωμο από τη "θείτσα", εκεί που πριν φαινόταν ένας δίμετρος παίδαρος. Ε, λοιπόν, δεν είναι κακοτεχνία τελικά, προφανώς θέλουν να δείξουν το μέγεθος της ψυχολογικής πίεσης που ασκούσαν στον άνθρωπο οι Marlows και δυστυχώς έβρισκαν πρόσφορο έδαφος.

Στο anime μόνο μια φορά βλέπουμε το πρόσωπο της Σούζυ χωρίς το προσωπείο της αθωότητας, εκεί που λέει κι η ίδια στον Terry ότι αυτός φταίει και δεν μπορεί να την αφήσει, για να ξεσπάσει μετά σε λυγμούς και να πάρει πίσω τις κατηγόριες (ο σκοπός επετεύχθη, φυσικά).

Εκεί που πιάνεις ξανά ότι κάτι είναι στραβό  Suspect είναι στην ταράτσα του νοσοκομείου που η κλώσσα λέει στην Candy να την αφήσει να πέσει για να μην μπει ανάμεσά τους, λές και υπαγόρευε μια ανώτερη δύναμη στον Terry να μείνει μαζί της κι όχι ότι του το ζητούσε εκβιαστικά η ίδια. Ακόμα κι η αυτοκτονία, αν όντως δεν ήταν εικονική απόπειρα (πολύ πιθανό κι αυτό), σκοπό είχε να στοιχειώσει το ζευγάρι και να μη βρουν ποτέ γαλήνη να ζήσουν ευτυχισμένοι την αγάπη τους. Πόσος δόλος να χωρέσει σε ένα μυαλό...

Η "αγάπη" της Σούζυ ήταν μόνο ένας εγωισμός και ΤΙΠΟΤΕ άλλο, ο Terry ήταν γι' αυτήν μια όμορφη κούκλα, ένα "κόσμημα" που έπρεπε πάση θυσία να κατέχει, κι αν δεν το είχε αυτή θα προσπαθούσε να μην το αποκτήσει Η ΑΛΛΗ. Όντως Ariel, λίγο ενδιαφέρονταν μάνα και κόρη αν είχαν ένα ανθρώπινο κουρέλι πλάι τους, αρκεί η κόρη να έχει το παιχνιδάκι της, έστω και σπασμένο αλλά ΔΙΚΟ ΤΗΣ.

Τώρα, πως καταφέρνει μια ιστορία με ζωγραφιστούς χαρακτήρες 30 και βάλε χρόνων να μας απασχολεί τόσο ακόμα, θέλει επίσης πολύ ανάλυση, αλλά δεν είναι της ώρας.
Καληνύχτα, κοριτσάκια, όνειρα γλυκά terry hugs-kisses






Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Tumblr_p0qj24m5Pz1vq9c7bo1_500

ever fixed mark
stardustia
stardustia
Terry Lover
Terry Lover

Αριθμός μηνυμάτων : 3820
Points : 7790
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2016
Ηλικία : 51
Τόπος : ...and let me play among the stars!
Χιούμορ : μμμμμ;!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από Dalia Πεμ Οκτ 06, 2016 12:03 am

^ θεωρώ ότι καλά κάνει κι μας απασχολεί. Η ιστορία της κάντυ κι του ρτερρυ πάντα τηθεωρούσα ημιτελή. Κάτι σαν το όσα παίρνει ο άνεμος ένα πράγμα.
Ειδικά σε εκείνο το σημείο όπου κρατά την εφημερίδα στο τελος "αχ ο τερρυ ξαναγύρισε στην Σουζάνα " .... Εγώ: ΤΙ ΛΈΝΕ ΔΎΟ ΞΑΝΘΟΊ ΜΠΟΥΚΛΩΤΟΙ ΦΙΟΓΚΟΙ ΠΟΥ ΕΔΏ ΚΙ ΕΚΑΤΌ ΕΠ ΈΧΟΥΜΕ ΦΤΎΣΕΙ ΑΊΜΑ ΤΑ ΧΆΠΙΑ ΜΟΥ.
Κι βέβαια μην ξεχνάμε την αφορμή για απανωτά φικ. Τυφλά να χουν η σκαρλετ ο χαρα κι ο ρετ μπατλερ τι να πω πια; ;;;;;!!!!!

@τιτικα έχεις μήνυμα :-p
Dalia
Dalia
Terry Extreme Guru
Terry Extreme Guru

Αριθμός μηνυμάτων : 8488
Points : 14636
Ημερομηνία εγγραφής : 07/11/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : In a Galaxy far, far away...
Χιούμορ : Well, be my guest!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από stardustia Πεμ Οκτ 06, 2016 12:37 am

ariel έγραψε:Και συνεχίζω τις βαθυστόχαστες αναλύσεις μου, αλλά χωρίς προβολέα παρακαλώ. Μας εκαψε τη γούνα εκείνος ο προβολέας!!!!!!!

Λοιπόν για πάρα πολλά χρόνια θεωρούσα τον Τέρρυ ένοχο για τον χωρισμό του με την Κάντυ. Όλα αυτά για τους Γιαπωνέζους και το καθήκον,πραγματικά δεν μου έλεγαν τίποτα. Δεν θα ήταν απλό να ξεκαθαρίσει τη θέση του, να δηλώσει δεσμευμένος και να την στηρίξει μόνο οικονομικά;
Δυστυχώς οι ανθρώπινες σχέσεις, είναι πολύπλοκες, μερικές φορές, παρα είναι για τα γούστα μου. Για να καταλάβω τον Τέρρυ, προσπάθησα να μπω για λίγο στη θέση του. Η Σουζάννα του ήταν μεν αδιάφορη, αλλά μετά το ατύχημα, είχε τύψεις και ενοχές. Λογικό εφόσον η κοπέλα τραυματίστηκε για χάρη του, αλλά δεν είχε καμία πρόθεση να μείνει μαζί της. Η Σουζάννα αρχικά δεν δεχόταν να τον δει, αλλά θυμάστε τι έκανε στην πρώτη τους συνάντηση; Του ξεκαθάρισε οτι πρέπει να τερματίσει τη σχέση του και να μείνει για πάντα μαζί της. Ο τρόπος που του το είπε, ήταν οριστικός και επιθετικός, το θυμάστε; "Για το χατίρι σου κατάντησα έτσι! Ξέχνα την Κάντυ!" Ο Τέρρυ την αγνόησε, μάλλον ελπίζοντας οτι είναι το σοκ του τραυματισμού, ενα καπρίτσιο που θα ξεπεράσει. Τι εκανε μετά η Σουζάννα μας; Προσπάθησε να αυτοκτονήσει. Ο Τέρρυ ακόμα δεν είχε αποφασίσει να μείνει μαζί της και να θυσιασει τη σχέση του. Την απόφαση την πήρε η Κάντυ μόνη της, χωρίς να ρωτήσει κανέναν. Ο Τέρρυ προσπάθησε να κερδίσει λίγο χρόνο για να μιλήσουν, αλλά η Κάντυ αντέδρασε και πάλι σπασμωδικά. Αποφάσισε να φύγει την ίδια στιγμή, δεν τον άφησε ούτε μέχρι το τρένο να πάει μαζί της! Δεν δίνει και σε σας την εντύπωση οτι η απόφασή της είναι τελεσίδικη; Σε εκείνο τον χωρισμό, ο Τέρρυ είχε να παλέψει με δύο γυναίκες και τα θέλω τους. Απο τη μία η Σουζάννα που τον ήθελε πάση θυσία και απο την άλλη η Κάντυ που τον έδιωχνε χωρίς καν να δώσει εξηγήσεις. Για να νικήσει ο Τέρρυ τη Σουζάννα ήθελε σύμμαχο και η Κάντυ, αντί να πάει με το μέρος του, βρέθηκε απέναντί του. Αν ήμουν Τέρρυ, θα είχα αμφιβολίες για την Κάντυ. Οχι για την αγάπη της, αλλά για τη δύναμή της. Δεν είναι όλοι οι ανθρωποι φτιαγμένοι για αγώνες, η Κάντυ σε αυτήν την περίπτωση δίνει την εντύπωση οτι προτιμά να πονέσει για λίγο φεύγοντας, παρά να υποφέρει δίπλα του. Στην ουσία, στην πιο δύσκολη στιγμή του, η Κάντυ τον εγκατέλειψε κι αυτή (μπορώ να κάνω ολόκληρη ανάλυση για να αιτιολογήσω και τη δική της στάση, αλλά δεν είναι του παρόντος). Η εγκατάλειψη και οχι η ζωή με την Σουζάννα ήταν ο λόγος που ο Τερρυ πήρε την κάτω βόλτα και κατέληξε στο Ροκσταουν. Δεν είναι τυχαίο που ο Τέρρυ συνήλθε και αποφάσισε να αναλάβει τις ευθύνες του μόνο μετά το Ροκσταουν! Το μόνο που ήθελε στη ζωή του, ήταν να κάνει την Κάντυ ευτυχισμένη και σύμφωνα με τις οδηγίες της, θα ήταν ευτυχισμένη αν η Σουζάννα ήταν καλά. Ο Τέρρυ, δεν θυσιαστηκε για τη Σουζάννα, αλλά για την Κάντυ! Σκεφτείτε το λίγο... και μετά σκεφτείτε πόσες ανόητες αποφάσεις πήραμε για να κάνουμε τους δικούς μας ευτυχισμένους......

Δεν θα κοιμηθούμε απόψε... Μέχρι να γράψεις κάτι, τσουπ, να καινούρια τροφή για σκέψη και συζήτηση!
Τη θέση της Candy ακόμα δεν την είχα αγγίξει. Νυστάζω αρκετά για πολλά όμως συνοπτικά: δεν ξέρω αν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε "εγκατάλειψη" του Terry την αποχώρηση της Candy, βαρύς ο χαρακτηρισμός. Κι η ίδια τα χάνει, δρα παρορμητικά γιατί θολώνει από το γεγονός ότι ο Terry δεν της είχε πει απολύτως τίποτα και ερμηνεύει τη σιωπή του, μάλλον δικαίως, σε εσωτερική πάλη. Το θέμα είναι ότι το δίλημμα του Terry δεν μου μοιάζει να ήταν ποιά από τις δύο, αλλά ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος διαχείρισης της κατάστασης (σηκώνει κι αυτό πολύ κουβέντα). Η Candy από τη μεριά της πιστεύει ότι αν του αδειάσει τη γωνιά τον διευκολύνει, κίνητρό της είναι η απόλυτη αγάπη της γι' αυτόν με όποιο δικό της κόστος, αλλά η αντίδρασή του δείχνει ότι αυτό είναι το τελευταίο που περίμενε (φεύγεις απόψε; τη ρωτά και μένει κόκαλο).

Ανώριμοι, νομίζω ήταν κι οι δύο, για να χειριστούν ένα τέτοιο ζήτημα, αλλά και άτολμοι όπως και στις μεταξύ τους ουσιαστικές εκδηλώσεις αγάπης (ποτέ δεν λες "σ' αγαπώ", ποτέ δεν αγκαλιάζεις αυθόρμητα, μόνο στη φαντασία σου, φυσικά δεν μιλάμε για το αναπάντεχο μάλλον σπασμωδικό φιλί και το background του). Δεν είναι οξύμωρο, δυο άνθρωποι τόσο τολμηροί να κάνουν πίσω σ'αυτό το κρίσιμο σημείο κι αντί να κάνουν πράξη το "η ισχύς εν τη ενώσει" (κι αν δεν είχαν μια αγάπη απίστευτη να τους ενώνει), τραβάνε δρόμους χωριστούς.
Άβυσσος η ψυχή...

Dalia μου, (επειδή είδα τώρα και τη δική σου ανάρτηση) ν' αγιάσει το στόμα σου! Κι εγώ το ίδιο έπαθα! Πού έβγαλες κουκλίτσα μου τέτοιο συμπέρασμα, ο Terry και η αγία τέτοια; Ακόμα έχω την αίσθηση της απόλυτης αδικίας για τον Terry λες και τον σταυρώσανε και τον ξεχάσανε εκεί! Ανάσταση γιόκ; Λες το όλο πρόβλημα να οφειλόταν στο "ξανθό" ή στους φιόγκους; confused






Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Tumblr_p0qj24m5Pz1vq9c7bo1_500

ever fixed mark
stardustia
stardustia
Terry Lover
Terry Lover

Αριθμός μηνυμάτων : 3820
Points : 7790
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2016
Ηλικία : 51
Τόπος : ...and let me play among the stars!
Χιούμορ : μμμμμ;!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από ariel Παρ Οκτ 07, 2016 10:17 pm

Εγραψα πως για τη στάση της Κάντυ μπορώ να κάνω ολόκληρη ανάλυση, αλλά στα βασικά με κάλυψες.

Συμφωνω απόλυτα στην ανωριμότητα και των δύο (είναι βέβαια και παιδιά) καθώς και στις συστολές που είχαν παρά τον τολμηρό χαρακτήρα τους (αυτά τα δύο όμως, σπάνια συμβαδίζουν) Εξακολουθώ ωστόσο να θεωρώ την Κάντυ περισσότερο υπεύθυνη από τους δύο. Αυτό το κορίτσι έχει μια τάση να παίρνει αποφάσεις χωρίς πολύ σκέψη, όταν είναι υπο ψυχολογική πίεση. Θεωρώ οτι είχε κάνει ακριβώς το ίδιο στα 13 της, όταν έφυγε απο το σπίτι της Πόνυ για να πάει στα Ρανγκανάκια. Χωρίς καμία απο τις μαμαδες της να έχει κάνει κάποια νύξη, πνιγόταν απο τύψεις γιατί έτρωγε το ψωμί των ορφανών. Της είχε γίνει τόσο έμμονη ιδέα οτι επιβαρύνει οικονομικά το ορφανοτροφείο, που εφυγε χωρίς να πει αντίο σε κανένα. Και το συνέχισε.... παρά τα όσα δεινά περνούσε στα χέρια των Ράνγκαν, έλεγε ψέματα στις μαμάδες της και υπέφερε μόνη της, για να μην γυρίσει πίσω. Είχε και η Κάντυ τα θεματάκια της....






Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Images11

We are such stuff as dreams are made on; and our little life is rounded with a sleep.
The Tempest
ariel
ariel
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 16803
Points : 27013
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 50
Τόπος : Gyth Argen
Χιούμορ : think so??

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από Dalia Παρ Οκτ 07, 2016 11:04 pm

^ μάλλον κι αυτό οφείλεται στο ξανθό κι στους φιόγκους :-p
Dalia
Dalia
Terry Extreme Guru
Terry Extreme Guru

Αριθμός μηνυμάτων : 8488
Points : 14636
Ημερομηνία εγγραφής : 07/11/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : In a Galaxy far, far away...
Χιούμορ : Well, be my guest!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από nansecrets Κυρ Οκτ 09, 2016 12:52 am

τα ειχε πως δεν τα ειχε. προτιμουσε να παρει σκληρες αποφασεις και να υποφερει εκεινη για να βγαλει αλλους απο τη δυκολη θεση (ακομα και σε αυτο με εχει επηρεασει πολυ και δεν εχει τιποτα το καλο trust me! )






Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Damon
nansecrets
nansecrets
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 26263
Points : 35444
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 47
Τόπος : όπου πάει και ο Τέρρυ!!!
Χιούμορ : ακόμα και στα δύσκολα...

https://terry.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από HAMLET Κυρ Οκτ 09, 2016 10:29 am

Συμφωνω και με τις δυο. Τα ειχε τα θεματακια της και θα ειχε αποφυγει πολλα αν δεν εμπιστευοταν τον εαυτο της ως προς αυτα τα συμπερασματα και επικοινωνουσε ανοικτα. Γιατι τα πραγματα δεν ηταν ακριβως οπως τα αντιλαμβανοταν εκεινη..στη Νεα Υορκη, αν συζητουσαν ανοικτα για τα αισθηματα τους (εδω φταιει και ο αλλος με τα δικα του θεματα) ισως να βρισκοταν μια λυση χωρις να παραγκωνιστει η Σουζανα. Ο Τερρυ μια επιβεβαιωση οτι θα ειναι διπλα του ο,τι και αν γινει ηθελε...αισθανοταν το βαρος που ειχε στους ωμους του - το λεει κιολας την ωρα που σηκωνει τη Σουζανα για να την παει στο δωματιο. Ηταν μεγαλο βαρος, πως παιρνεις μια τετοια αποφαση μεσα σε λιγα λεπτα κατω απο αυτες τις συνθηκες; Δεν επρεπε λοιπον να φυγει για να μη φερει κανενα σε δυσκολη θεση, γιατι ουσιαστικα τον καταδικασε τον αλλον.
HAMLET
HAMLET
Terry
Terry

Αριθμός μηνυμάτων : 1575
Points : 5017
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2016
Τόπος : Stratford-upon-Avon
Χιούμορ : Σαρκαστικό

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από ariel Δευ Οκτ 10, 2016 9:46 pm

iagree:






Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Images11

We are such stuff as dreams are made on; and our little life is rounded with a sleep.
The Tempest
ariel
ariel
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 16803
Points : 27013
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 50
Τόπος : Gyth Argen
Χιούμορ : think so??

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από stardustia Τρι Οκτ 11, 2016 2:38 pm

HAMLET έγραψε:Συμφωνω και με τις δυο. Τα ειχε τα θεματακια της και θα ειχε αποφυγει πολλα αν δεν εμπιστευοταν τον εαυτο της ως προς αυτα τα συμπερασματα και επικοινωνουσε ανοικτα. Γιατι τα πραγματα δεν ηταν ακριβως οπως τα αντιλαμβανοταν εκεινη..στη Νεα Υορκη, αν συζητουσαν ανοικτα για τα αισθηματα τους (εδω φταιει και ο αλλος με τα δικα του θεματα) ισως να βρισκοταν μια λυση χωρις να παραγκωνιστει η Σουζανα. Ο Τερρυ μια επιβεβαιωση οτι θα ειναι διπλα του ο,τι και αν γινει ηθελε...αισθανοταν το βαρος που ειχε στους ωμους του - το λεει κιολας την ωρα που σηκωνει τη Σουζανα για να την παει στο δωματιο. Ηταν μεγαλο βαρος, πως παιρνεις μια τετοια αποφαση μεσα σε λιγα λεπτα κατω απο αυτες τις συνθηκες; Δεν επρεπε λοιπον να φυγει για να μη φερει κανενα σε δυσκολη θεση, γιατι ουσιαστικα τον καταδικασε τον αλλον.

:up: 100%. Με κάλυψες απόλυτα, Hamlet!






Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Tumblr_p0qj24m5Pz1vq9c7bo1_500

ever fixed mark
stardustia
stardustia
Terry Lover
Terry Lover

Αριθμός μηνυμάτων : 3820
Points : 7790
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2016
Ηλικία : 51
Τόπος : ...and let me play among the stars!
Χιούμορ : μμμμμ;!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από candy barrymore Τετ Ιαν 20, 2021 11:28 pm

Μακάρι να μην υπήρχαν αυτα τα ''γεμίσματα'' στο άνιμε
και να μην είχε παραποιηθεί τόσο η ιστορία.Όλο το τέλος είναι διαφορετικό..
Δεν διάβασα όλα τα σχόλια συνεπώς δεν ξέρω τι αναφέρατε..
Όταν στέλνουν την Κάντυ στο Μεξικό , τη σώζει ο ίδιος ο Τζώρτζ απ'τον Γκαρσία που υπονοείται πως προσπαθεί να την βιάσει . Ο Άλμπερτ έχει πιο μεγάλες στιγμές με την Κάντυ και πιο σημαντικές , κατά τη διάσωσή της , την πρώτη φορά, σοκάρεται από το πως την κακομεταχειρίζονται οι Ράγκαν. Όταν πεθαίνει ο Άντονυ , τη βρίσκει έξω απ'τη lakewood villa αμέσως και όχι μετά από έξι μήνες όπως στο άνιμε & της λέει αυτά που θα έπρεπε να της πει.
Η σκηνή στο Rockstown , απαράδεκτο που βγήκε και η συνάντηση με την μητέρα του Τέρρυ.Το νόημα δεν άλλαξε για 'μένα , αλλά στο άνιμε νομίζω πως το παρακάνει ο Άλμπερτ στις μπουνιές που του ρίχνει .
Έμφαση δίνεται και στον Νήλ που παρακολουθεί ψυχωτικά την Κάντυ όσο ζει με τον Άλμπερτ. Απογοητευτικό που βγήκε ο θρήνος του Στήαρ ,ειδικά απ'τον Άρτσι και την Πάττυ -αλλά και το γεγονός ότι ο Άλμπερτ πήγε να βρει την Κάντυ.Αφαιρέθηκε η συνάντηση της Κάντυ με τον πατέρα του Άντονυ , σημαντικές στιγμές από την συγκατοίκηση με τον Άλμπερτ, το γεγονός ότι ο Τζώρτζ έδειξε τέτοια ευαισθησία στον επικείμενο αρραβώνα της με τον Νηλ που παράκουσε για πρώτη φορά τον Άλμπερτ και έτσι της είπε που να τον βρει .
Το μόνο θετικό στο άνιμε είναι κάποια συγκεκριμένα λόγια σε μερικές σκηνές, έχουν ειπωθεί καλύτερα .
candy barrymore
candy barrymore
Antony
Antony

Αριθμός μηνυμάτων : 212
Points : 1672
Ημερομηνία εγγραφής : 21/12/2020

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από ΜΙΜΙ Πεμ Ιαν 21, 2021 9:41 am

Η αλήθεια είναι οτι ποτέ δεν κατάλαβα την λογική του ανιμε να έχει τόσες ανούσιες ιστορίες όπως πχ η απαράδεκτη ιστορία με τα ορυχεία και να μην έχει όλες τις σκηνές του μάνγκα. Ειλικρινά αυτό ήταν κάτι που πάντα με χάλαγε...
@ παρεμπιπτόντως πολύ ωραία η υπογραφή σου Candy μου!! cheers






Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Candy216
ΜΙΜΙ
ΜΙΜΙ
Terry Total Freak
Terry Total Freak

Αριθμός μηνυμάτων : 13671
Points : 20722
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : Λέικγουντ
Χιούμορ : Έχω λίγο κι απ' αυτό!!

Αρέσει στον χρήστη candy barrymore

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Empty Απ: Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga

Δημοσίευση από stardustia Πεμ Ιαν 21, 2021 3:58 pm

iagree:






Σκηνές που υπάρχουν στο anime και όχι στο manga - Σελίδα 4 Tumblr_p0qj24m5Pz1vq9c7bo1_500

ever fixed mark
stardustia
stardustia
Terry Lover
Terry Lover

Αριθμός μηνυμάτων : 3820
Points : 7790
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2016
Ηλικία : 51
Τόπος : ...and let me play among the stars!
Χιούμορ : μμμμμ;!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης